Paška: Hon na Andreja Danka sa ukazuje ako smiešna účelová kampaň. Slovensko nemôžeme ponechať mentálne nezrelým politickým dobrodruhom

0
Jaroslav Paška, podpredseda SNS (Foto: TASR)

„Keď sa pozrieme na prácu nielen pána Kollára a Gröhlinga, ale aj Matoviča, vnímam to ako ťažkú situáciu pre vládnu koalíciu, pretože v predvolebnom ťažení deklarovali isté morálne postoje a pozície,” vyhlásil pre ParlamentnéListy.sk Jaroslav Paška, podpredseda SNS. Dnes je podľa neho jasné, že celá rigorózna práca Andreja Danka bola len predvolebným smiešnym účelovým honom na predsedu SNS. 

Slovensko už takmer mesiac rieši akademické témy. Po škandále s diplomovkou Borisa Kollára má najnovšie problém minister školstva Gröhling. V živej pamäti však všetci máme rigoróznu prácu bývalého predsedu NR SR a predsedu SNS Andreja Danka. Vtedy naňho dnešní politici koalície tlačili, nech odstúpi, a dnes vidíme, ako reagujú, keď sa to týka ich. Nevieme však, ako to vnímate vy, podpredseda SNS, strany, ktorú aj rigorózna práca určite stála voličské hlasy?

Vnímam to ako skutočnú, hnusnú a odporne falošnú tvár koalície OĽaNO, Sme rodina, SaS, ale aj Za ľudí. Aj keď sa v predvolebnom boji mnohí z jej predstaviteľov dôrazne oháňali nekompromisnými morálnymi kritériami a nárokmi voči nositeľom predošlej moci, dnes vidíme, že po vyhratých voľbách už na seba takéto nekompromisné nároky uplatňovať nechcú. Naopak, ich správanie sa je omnoho horšie. 

Priamo na post ministra školstva, ktorý má nielen voči nám, ale aj okolitému svetu reprezentovať a navonok garantovať vysokú kvalitu nášho vzdelávacieho systému, nám koalícia dosadila úbožiaka so zjavne odpísanou diplomovkou a teda aj pochybným vysokoškolským diplomom. 

A aby toho nebolo málo, osôbky podobného razenia s analogickými problémami s diplomovkou, teda aj legitimitou ukončenia II. stupňa vysokoškolského vzdelania, nanominovala Slovensku táto akože „počestná a slušná suita“ aj na posty najvyšších ústavných činiteľov. Predsedu vlády aj predsedu parlamentu.

O diplomovke premiéra Matoviča sa zatiaľ veľmi nehovorí, pred rokmi sa prevalilo, že ukončil magisterské štúdium v 98. roku prácou Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľské subjekty. Úplne rovnaký názov mala aj práca Pavla Kárásza staršieho, Pavla Kárásza mladšieho a Juraja Renčka, pričom študent Matovič sa na nich odvolával v tretine diplomovej práce. Igor Matovič vyhlásil, že rovnaký názov je náhoda. A že prácu mu prepisovala sestra jeho najlepšieho kamaráta na dovolenke. Tým sa to skončilo… 

Prepisovať a písať je rozdiel. Veď Igor Matovič sám verejne priznal, že jej dal len papierové podklady, kde mal napísané svoje postrehy, názory, poznámky či ďalšie pokyny, a že ona z toho mala urobiť celok, teda diplomovú prácu. Podľa toho diplomovú prácu Igora Matoviča usporadúvala, písala a sumarizovala jeho známa v čase, keď bol údajne na dovolenke. Vraj kdesi pri mori. Igor Matovič ňou vytvorený elaborát následne odovzdal ako vlastnú  prácu… 

Preto si myslím, že pochybnosti o samostatnosti práce študenta Matoviča pri písaní diplomovky aj vzhľadom na pozoruhodnú „zhodnosť jeho názorov“ s inými diplomovkami sú absolútne opodstatnené. No, je to skutočne „úžasný“ reprezentant Slovenska.

Myslíte si, že sa zmenila teraz optika pohľadu verejnosti na Andreja Danka a jeho prácu?

Áno, súčasnými výrokmi a správaním sa poslancov SaS, OĽaNO, Sme rodina, ale aj Za ľudí, ktorí dnes rozličnými výhovorkami a obštrukciami držia svojich „hriešnikov“ vo vysokých verejných funkciách, koalícia prakticky legitimizovala tolerovanie podobných prešľapov „svojich ľudí“ v politickom prostredí. Nemajú teda už žiadne morálne právo kritizovať kohokoľvek, ani Andreja Danka. 

Čo je však horšie, spravili z toho viacnásobné, široko uplatniteľné systémové rozhodnutie ostentatívneho tolerovania porušovania práva svojimi ľuďmi a zo Slovenska krajinu, kde univerzitné školstvo s vedomím a tolerovaním vládnej moci tzv. slušňákov rozdáva vysokoškolské diplomy len tak, bez náležitej kontroly pôvodu a originality diplomových prác. Ako niekde v Ugande, však?

No môže sa potom ešte niekto čudovať, že tí múdrejší študenti o pochybné diplomy z našich vysokých škôl a univerzít už ani nestoja a radšej zájdu niekde za hranice, za skutočným vzdelaním, aby sa nemuseli za papier o vzdelaní pred svojim zamestnávateľom červenať a hanbiť?

Súčasne tým aj verejne priznali, že v masívnom predvolebnom hone na rigoróznu prácu Andreja Danka im nešlo o čistotu, férovosť a korektnosť vysokoškolského prostredia, ale len o účelovú diskreditáciu a verejné politické lynčovanie jedného z nepohodlných konkurentov.

Andrej Danko. Foto: TASR

Pozrime sa teraz na budúcnosť SNS, budete mať snem, nové vedenie.

Áno, 12. septembra. V tomto čase u nás prebiehajú konzultácie o zmenách stanov, na úrovni okresov aj krajov, pretože jedným z vážnych problémov nášho fungovania, ako sa počas vládnutia ukázalo, bolo rozdelenie kompetencií a systém rozhodovacích procesov vo vnútri SNS. Popri tom diskutujeme aj o aktualizácii politických cieľov a programov, pretože sa musíme začať obsahovo a programovo pripravovať na nadchádzajúce regionálne, ale aj možné parlamentné voľby. Budeme sa usilovať o zásadnú zmenu politickej reprezentácie Slovenskej republiky, pretože sa už nemôžeme pozerať na to, čo dnes vystrája súčasná početná zmeska insitných aktivistov, psychiatrických pacientov, nedovzdelancov a politických dobrodruhov.

Predseda SNS Andrej Danko aktuálne podľa dostupných informácií zvažuje, čo ďalej. Ako to vyzerá s kandidátmi na post predsedu strany?  

Myslím, že je predčasné sa k tomu vyjadrovať. Niektoré krajské organizácie už síce avizovali, že majú pripravené nominácie na kandidátov, ale predpokladám, že na sneme bude musieť prebehnúť najmä vecná diskusia o stanovách a spôsobe politického rozhodovania. Voľba predsedu by mala byť až zavŕšením diskusie o budúcom fungovaní SNS.

Vaša osobná predstava budúceho predsedu?

Istá politická skúsenosť, národohospodársky, sociálnoekonomický, aj medzinárodno-politický rozhľad, zmysel pre fair play. Spôsobilosť zrozumiteľne komunikovať politické názory, postoje, dobré organizačné schopnosti, rešpekt a tolerancia k civilizačným hodnotám, názorom a potrebám ľudí, spôsobilosť dôstojne reprezentovať stranu…

Očakávam, že posilní tímové rozhodovanie a omladí vedenie strany. Že prejdeme na jednoznačnejšie postoje, dôraznejšiu, silnejšiu rétoriku a dôslednejšiu kritiku prešľapov a chýb najmä súčasnej Slovensko devastujúcej vládnej moci, ale aj pochybných a nebezpečných aktivít prichádzajúcich z Bruselu.

Čo hovoríte na to, že Andrej Kiska odchádza z politiky? 

Jeho odchod z politiky sa po nie veľmi úspešných voľbách dal do istej miery očakávať. Ostáva však po ňom nevykryštalizovaná politická strana. Predpokladal som, že pred odchodom urobí aspoň niečo preto, aby strana mala sformovanú základnú politickú líniu a že si nájde spôsobilú osobu, ktorá dôstojne povedie jeho politický projekt ďalej. Medzi známymi kandidátmi ale nie je dobre vidieť zodpovedajúcu náhradu.  

Sociológ Haulík vyhlásil pre ParlamentnéListy.sk, že strana okrem Kisku nemá iný  tmel. Súhlasíte? 

Súhlasím. Všetci známi uchádzači o post lídra majú vlastné politické videnie. Ak sa pozrieme na dvoch najrelevantnejších, tak pán Šeliga nemá žiadne politické skúsenosti, pani Remišová síce nejaké skúsenosti má, ale jej ambície ich nebezpečne prekračujú. Ostáva pán Miroslav Kollár, ktorý sa javí ako racionálny politik, možno aj schopný zjednocovať názory, ale nie som si istý, či má dostatočný potenciál presadiť sa za lídra.

Vráťme sa k SNS. Určite ste to preberali zo všetkých strán, čo podľa vás spôsobilo prepad preferencií? 

Priznám sa, nie je mi celkom jasné, prečo voliči v posledných voľbách opustili SNS. S malým klubom pätnástich poslancov sme v parlamente vydreli mnoho pozitívnych zmien pre ľudí. Boli sme silným animátorom zvyšovania platov vo verejnej a štátnej správe, finančných benefitov mladým rodinám, výrazne sme zvýšili najnižšie dôchodky, pridali päť dní dovolenky rodinám s deťmi, zaviedli rekreačné a športové poukazy, drobným podnikateľom znížili dane na 15 %, zvýšili odpočet paušálnych náhrad na 60 %, zrušili daňové licencie, znížili daň na zdravé potraviny či ubytovacie služby. Zaviedli 13. a 14. platy. 

Zastavili sme ratifikačný proces už podpísaného Istanbulského dohovoru, odmietli pristúpenie k Globálnemu paktu OSN o migrácii. Ústavným zákonom sme obmedzili výpredaj našej pôdy do rúk zahraničných vlastníkov, stopli pokusy USA zriadiť si na našom území vojenské základne a rozmiestniť vojská. Donútili sme rezort zahraničia aj vládu rešpektovať verejnú mienku v zahraničnopolitických otázkach. Asi voliči viac uverili prázdnym a falošným sľubom iných ako našej tvrdej práci.

Máte ambície vrátiť sa do veľkej politiky? 

Áno, je našou povinnosťou čo najskôr sa vrátiť k správe štátu, ktorý sme v roku 1993 pre náš národ konštituovali. Cesta k slovenskej štátnosti bola zložitá a tŕnistá, trvala stáročia. Stála mnoho krvi, odriekania aj životov. Slovensko je dnes malý, mladý, ale moderný, úspešný štát. V prostredí rozličných ekonomických a geopolitických záujmov globálnych mocností a nadnárodných korporácií si musí svoju suverenitu a slobodu starostlivo chrániť.

Nemôžme ponechať mentálne nezrelým či nedovzdelaným a nekompetentným politickým dobrodruhom alebo rozličným diletantom devastovať hospodársky potenciál nášho štátu. Nezodpovedne a bezprecedentne zadlžovať našich občanov či nechať zneužívať naše územie pre cudzie vojenské ťaženia a dobrodružstvá.

Nemôžme dopustiť, aby nejakí darebáci či prostoduchí predstavitelia štátu prijímali proti našej vôli na naše bedrá vážne záväzky voči rozličným medzinárodným inštitúciám, ktoré nás zbavia práva slobode si rozhodovať o spôsobe a organizácii nášho života vo vlastnom štáte. Nemôžeme im umožniť preniesť na nás zodpovednosť za splácanie obrovských dlžôb iných nesolventných krajín Únie, aby tak bankárom otvorili cestu k prírodnému bohatstvu a strategickému majetku štátu (vode, pôde, zlatu, uránu či energetickým podnikom) podľa vzoru drancovania Ukrajiny. My sme rozhodnutí opäť zabojovať za slobodný, dôstojný, pokojný a príjemný život pre našich potomkov na Slovensku.

 

- Reklama -