utorok, 19 januára, 2021
-1.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Ruský gubernátor podozrivý z vrážd tvrdí, že je nevinný

Ruský gubernátor podozrivý z vrážd tvrdí, že je nevinný

Gubernátor Chabarovského kraja na ruskom Ďalekom východe odmieta obvinenia z organizovania vrážd a pokusov o vraždu, pre ktoré bol vo štvrtok zadržaný a vzatý v Moskve do vyšetrovacej väzby. V piatok to podľa agentúry Interfax uviedol člen pozorovateľskej komisie na ochranu ľudských práv zadržaných (ONK) Alexej Meľnikov.

Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) informoval o zadržaní Sergeja Furgala v noci na štvrtok. Po zadržaní v Chabarovsku ho previezli do Moskvy, kde je vo vyšetrovacej väzbe. Jeho prvý výsluch trval asi šesť hodín.

Podľa Sledkomu spolu s Furgalom v kauze vystupujú aj ďalší štyria obvinení, ktorí o gubernátorovi medzičasom vypovedali ako o organizátorovi trestných činov.

K vraždám dvoch alebo viacerých osôb i ďalším trestným činom, ktoré sa pripisujú Furgalovi a jeho spoločníkom, došlo v rokoch 2004-05 na území Chabarovského kraja a Amurskej oblasti, ležiacich na ruskom Ďalekom východe. Obeťami vrážd boli väčšinou miestni podnikatelia.

V rokoch, keď došlo k vraždám, sa Furgal venoval podnikaniu – mal firmy, ktoré predávali drevo a kovový šrot.

Chabarovským gubernátorom sa Furgal stal vo voľbách v roku 2018. Dovtedy bol poslancom Štátnej dumy za nacionalistickú Liberálnodemokratickú stranu Ruska (LDPR).

Agentúra AP s odvolaním sa na ruskú agentúru pre informácie z oblasti práva RAPSI vo štvrtok pripomenula, že v Rusku platí, že premlčacia lehota pre závažné trestné činy je 15 rokov, “takže je ťažké predpovedať, ako bude tento prípad pokračovať.”

Líder LDPR Vladimir Žirinovskij je Furgalovým zadržaním pobúrený a vo svojej reakcii pre novinárov vyzval, aby sa všetci poslanci ruského parlamentu za LDPR na protest vzdali svojich mandátov.

“Nech celý svet vie, čo sa deje v našej krajine,” vykrikoval Žirinovskij, ktorý vládnu stranu Jednotné Rusko následne obvinil, že “začína používať metódy Stalinovej éry”. Varoval, že “ak pôjdeme do ulíc, Ruská garda vás nezachráni a armáda bude na našej strane.”

Žirinovskij dodal, že Furgal bol pred svojím zvolením za gubernátora Chabarovského kraja podrobený previerke. V následných voľbách získal 70 percent hlasov voličov, zatiaľ čo kandidát vládnej strany Jednotné Rusko utrpel fiasko.

Agentúra Interfax v piatok informovala, že okresný súd v Chabarovsku vzal do väzby dvoch poslancov LDPR v oblastnom zastupiteľstve. Stalo sa tak na základe podozrenia z podvodu.

Ruské orgány činné v trestnom konaní okrem toho vo štvrtok vykonali bytové prehliadky u niekoľkých kritikov Kremľa, ktorí na budúci týždeň pripravovali zhromaždenia proti zmenám v ústave, ktorými sa môže predĺžiť zotrvanie prezidenta Vladimira Putina pri moci až do roku 2036.

AP pripomenula, že v utorok bol pre podozrenie z vlastizrady zadržaný a vzatý do väzby bývalý novinár Ivan Safronov, ktorý od mája pôsobil ako poradca generálneho riaditeľa ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos.
      

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 224,385 Úmrtí 3,526 Uzdravení 171,092 Infikovaných 49,767 Last updated: 19. januára 2021 - 03:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky