piatok, 22 januára, 2021
5.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Minister hospodárstva navrhne za šéfa ÚRSO Andreja Jurisa

Minister hospodárstva navrhne za šéfa ÚRSO Andreja Jurisa

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) navrhne vláde vymenovať za predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) dlhoročného odborníka v energetike Andreja Jurisa. Nomináciu šéf rezortu hospodárstva predloží v stredu (8. 7.) na rokovanie vlády.

“Vyvinuli sme maximálne úsilie, aby bol vo vedení nezávislého regulačného orgánu skúsený odborník,” vyhlásil Sulík. Vicepremiér verí, že vláda túto nomináciu schváli a pod novým vedením bude ÚRSO robiť transparentnú, nezávislú a nediskriminačnú cenovú reguláciu. Rezort hospodárstva vyhlásil výberové konanie a verejné vypočutie kandidátov na post šéfa regulačného úradu 9. júna. Do výberového konania sa prihlásili 14 kandidáti.  
Andrej Juris sa dlhodobo venuje energetike. Okrem iného v rokoch 2004 – 2019 pôsobil v spoločnosti Západoslovenská distribučná, kde zastával post riaditeľa pre stratégiu a rozvoj a neskôr sa stal predsedom predstavenstva. V rokoch 2005 – 2010 bol aj členom Rady Protimonopolného úradu. V minulosti pôsobil aj ako výkonný riaditeľ  Centra pre hospodársky rozvoj, absolvoval stáž vo Svetovej banke.

ÚRSO je orgánom štátnej správy pre oblasť regulácie sieťových odvetví s celoslovenskou pôsobnosťou. Vykonáva cenovú reguláciu v elektroenergetike, v plynárenstve, v tepelnej energetike a vo vodnom hospodárstve, ako aj vecnú reguláciu v sieťových odvetviach. Úrad robí aj kontrolu v sieťových odvetviach, sleduje dodržiavanie príslušnej legislatívy a ukladá pokuty za porušenie ustanovených povinností. Stanovuje tiež pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s elektrinou a pravidlá pre fungovanie vnútorného trhu s plynom. Má aj kompetencie vo veci ochrany spotrebiteľa v oblasti energetiky. Predseda úradu je volený na šesť rokov.  

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 231,242 Úmrtí 3,801 Uzdravení 181,129 Infikovaných 46,312 Last updated: 22. januára 2021 - 04:28 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky