streda, 12 augusta, 2020
27.1 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Krajčí: Tender na licencie pre záchranky sa musí zopakovať

VIDEO Krajčí: Tender na licencie pre záchranky sa musí zopakovať

Výberové konanie na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS) sa bude musieť zopakovať. V pondelok to na tlačovom brífingu oznámil na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR šéf rezortu Marek Krajčí (OĽaNO). Zároveň bude nutné zmeniť legislatívu tak, aby nebola v rozpore s európskou.

Šéf rezortu poukázal na to, že na túto tému upozornil ešte minulé leto ako opozičný poslanec. “Teraz je už jasné, že tento proces sa bude musieť zopakovať. Budeme sa snažiť minimalizovať škody voči Slovenskej republike, ktoré hrozili zo strany Európskej komisie aj súčasných prevádzkovateľov ZZS,” komentoval šéf rezortu zdravotníctva s tým, že najdôležitejšie pre MZ SR bude zabezpečiť pre občanov bezproblémové poskytovanie ZZS.

Poukázal na to, že zákon bol v minulosti v rozpore s európskou smernicou a obchádzal pri výbere poskytovateľov ZZS proces verejného obstarávania. Tendrom sa zaoberala aj Európska komisia (EK). Tá sa rozhodla nezačať sankčné konanie voči Slovensku, ak Ministerstvo zdravotníctva upraví podmienky verejného obstarávania na ZZS.

Prípad výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií ZZS za 800 miliónov eur, ktoré sa v polovici júna 2019 týkalo 328 bodov, viedol k odvolaniu vtedajšieho predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáša Haška. Kauza ukázala na možné prepojenia členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Najviac bodov získala spoločnosť LSE – Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc.

“Keďže výsledkom získaných výhradných licencií je čerpanie z verejného zdravotného poistenia a štátneho rozpočtu, licencie mali byť predmetom verejného obstarávania. To znamená, že ÚDZS mal postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní a nie podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti,” doplnil Krajčí. Dodal, že Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) začal v piatok (3. 7.) kontrolu v tejto veci.
Šéf rezortu zdravotníctva uviedol, že verí, že sa prijme zákon, ktorý bude jasne špecifikovať povinnosti a nové materiálno-technické požiadavky na poskytovateľov ZZS a jasne zadefinuje potrebu verejného obstarávania pri obstarávaní takýchto služieb. Doplnil, že terajším prevádzkovateľom sa nemôžu licencie odňať “zo dňa na deň”. Podľa jeho slov bude nutné sa s nimi dohodnúť, akým spôsobom budú službu poskytovať. Nevylúčil ani vznik možných škôd, ktoré by mohli vzniknúť na základe oprávnených požiadaviek zo strán súkromných ZZS.
Týmto spôsobom vzniká podľa Krajčího potreba predefinovať verejné obstarávania aj pre iné zdravotné služby, napríklad dopravnú zdravotnú službu. Taktiež bude musieť vláde predostrieť kandidáta na post šéfa ÚDZS, ktorý bude garantom potrebných zmien.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Kyselica oficiálne skončil ako štátny tajomník. Vláda ho odvolala

Lukáš Kyselica v stredu oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka Ministerstva vnútra (MV) SR. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda.

Nedonášal. Mikulec je o Kyselicovi presvedčený

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) je presvedčený, že štátny tajomník Ministerstva vnútra (MV) SR Lukáš Kyselica nedonášal počas pôsobenia vo Vojenskom spravodajstve...

V Libanone rekordný nárast prípadov nákazy koronavírusom

V Libanone utorok zaznamenali viac ako 300 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo predstavuje rekordný denný prírastok. Informovala o tom agentúra Reuters.

Najviac nakazených od apríla: pribudlo 75 prípadov nákazy

V utorok (11. 8.) na Slovensku pribudlo 75 prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo krajina doteraz eviduje 2690 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje...

Takto moderná pošta nevyzerá, hodnotí nový generálny riaditeľ SP Ľupták. Načrtol plány

Na pošte bolo urobeného veľa dobrého, ale čaká nás ešte veľký kus roboty. Zhodnotil to nový generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták,...

Minsk: Demonštranti protestujú už v obytných štvrtiach

Protesty proti výsledkom nedeľnajších prezidentských volieb v Bielorusku sa v utorok večer presunuli z centra do obytných štvrtí Minska. Policajti tam voči...

Ekohavária pri Mauríciu: pomôže aj tím expertov z OSN

Tím expertov OSN pricestoval v utorok na ostrov Maurícius, aby tam pomohol zabrániť ďalšiemu rozšíreniu ropných škvŕn v chránenom prostredí koralových útesov...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,690 +75 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,884 Infikovaných 775 Last updated: 12. augusta 2020 - 11:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky