nedeľa, 13 júna, 2021
20.1 C
Bratislava
Úvod Aréna USA uskutočňujú cvičenie v Juhočínskom mori v blízkosti čínskych plavidiel

USA uskutočňujú cvičenie v Juhočínskom mori v blízkosti čínskych plavidiel

Dve lietadlové lode amerických námorných síl sa v spornej oblasti Juhočínskeho mora zúčastňujú na cvičení v blízkosti plavidiel čínskeho vojenského námorníctva, informovala v pondelok agentúra Reuters.

“Videli sme ich a oni videli nás,” povedal admirál James Kirk, ktorý velí na lietadlovej lodi USS Nimitz. Tá od soboty 4. júla v tejto oblasti vykonáva cvičenia spolu s lietadlovou loďou USS Ronald Reagan. Stretnutie s čínskymi plavidlami sa však podľa Kirka zaobišlo bez incidentov.
Americké námorníctvo podobné cvičenia podnikali aj v minulosti. Tento rok je však napätie medzi USA a Čínou zvýšené, čo spôsobila kritika zo strany USA v súvislosti reakciu Číny na pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2, pripomína Reuters. USA Čínu takisto obviňujú, že pandémiu zneužíva na presadzovanie svojich územných záujmov v Juhočínskom mori a ďalších oblastiach.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Spojené štáty zámerne vyslali svoje lode do Juhočínskeho mora s cieľom demonštrovať svoju silu a obvinili USA s pokusov o narúšanie vzťahov medzi krajinami v tejto oblasti.
Čína 1. júla začala päťdňové manévre neďaleko Paracelských ostrovov, ktoré si nárokujú Vietnam aj Čína.
Čínske manévre sa dočkali kritiky zo strany Vietnamu a Filipín s tým, že cvičenia by mohli vytvoriť v danom regióne napätie a zhoršiť vzťahy Pekingu s jeho susedmi.
Spojené štáty obviňujú Čínu z “miniaturizovania” Juhočínskeho mora a pokusov o zastrašovanie svojich ázijských susedov, ktorí by chceli v týchto vodách ťažiť potenciálne bohaté zásoby ropy a zemného plynu.
Čína si podľa Reuters nárokuje 90 percent rozlohy Juhočínskeho mora, avšak na jeho časti si robia nárok aj Brunej, Malajzia, Filipíny, Taiwan a Vietnam. Trasami vedúcimi cez Juhočínske more sa ročne prepraví tovar za približne tri bilióny dolárov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,026 +42 Dnes Úmrtí 12,439 +3 Dnes Uzdravení 377,254 Infikovaných 1,333 Last updated: 13. júna 2021 - 14:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -