utorok, 14 júla, 2020
17 C
Bratislava
Úvod Aréna Prišlo ich viac, ako odišlo! Reaguje predseda "Ficovej mládeže" na údajný odlev...

Prišlo ich viac, ako odišlo! Reaguje predseda “Ficovej mládeže” na údajný odlev mladých smerákov

Problémy medzi mladými socialistami po mojich slovách o podpore Fica? Však ich prišlo viac, ako odišlo! Reaguje predseda “Ficovej mládeže”, Mladých sociálnych demokratov Igor Melicher.

Aká je situácia medzi Mladými sociálnymi demokratmi? Po rozkole v Smere je podobná situácia aj u vás. Občianske združenie Mladí sociálni demokrati (MSD) podľa medializovaných informácii opúšťa v reakcii na vaše vyhlásenie o podpore Roberta Fica polovica predsedníctva, krajskí koordinátori…

Z MSD odišlo len veľmi malé percento členov. A aj tým, ktorí odišli, želám do budúcna veľa zdravia a šťastia. Počet odídencov však výrazne prevýšili prihlášky nových členov, ktorí vnímajú jednoznačné vyhlásenie MSD ako impulz pre intenzívnejšie pracovanie v oblasti ľavicovej a sociálnodemokratickej politiky. V podstate sme silnejší.
    

Po odchode krídla Petra Pellegriniho zo Smeru ste podporili súčasného predsedu Roberta Fica. Použili ste slová, že Smer je synonymum sociálnej demokracie. Prečo ste sa rozhodli postaviť za Fica a prečo nie sú synonymom sociálnej demokracie Pellegriniho ľudia a Hlas SD?

Pretože Robert Fico je ľavičiar a socialista, ktorý svoje hodnotové presvedčenie už viackrát dokázal nastavením svojej sociálnej a demokratickej politiky, čo je pre mňa veľmi sympatické. V tomto prípade to teda bolo jednoznačné. Pre mňa nehrajú rolu funkcie či pozície. Za najpodstatnejšie považuje presadzovanie a rozširovanie hodnôt ľavice a sociálnej demokracie do spoločnosti napríklad vo výrobnom sektore alebo demokratizácii moci. 

Podľa Melichera je Robert Fico ľavičiar a socialista, ktorý svoje hodnotové presvedčenie už viackrát dokázal nastavením svojej sociálnej a demokratickej politiky, čo mu je veľmi sympatické. Foto: TASR

Podpredseda Žiga hovorí opak, že poslednou zárukou je Pellegrini. Pritom Fico hovorí, že niektorí z Pellegrinioho jedenástky mali problém so zvyšovaním minimálnej mzdy, s 13. dôchodkom a podobne. Ako sa v tom vyznať?

Ak je niekto v sociálnodemokratickej strane 20 rokov a potom odíde s tým, že chce aj naďalej robiť sociálnodemokratickú politiku, tak je to pre mňa ťažko uveriteľné. Ak by ju chceli robiť, neodchádzali by, mali na to vytvorené všetky podmienky. Formujúcu stranu Petra Pellegriniho už nedokážem vnímať ako sociálnu demokraciu, ale už iba ako istú formu sociálneho liberalizmu. Čím, samozrejme, nehovorím, že v jeho „jedenástke“ nie je žiadny sociálny demokrat, jeden by sa tam určite našiel.   

Ktorý z desiatich poslancov, ktorí podporili Petra Pellegriniho, vás najviac prekvapil?

Najviac poslanec Blcháč. Pretože stál na tlačovej besede ako súčasť „Pelleho jedenástky“ a na druhý deň vyhlásil, že zo Smeru neodchádza. Takže, toto bolo pre mňa najväčšie prekvapenie. Asi by sme im už mali hovoriť len Pelleho desiatka.

Robert Fico hovorí, že to, čo urobili títo odídenci, je neslušné a mali by vrátiť poslanecký mandát. Táto téma sa tu opakuje roky, čo si o nej myslíte dnes?

To, či vrátia mandáty, nechám na nich. Osobne by som to od nich nevyžadoval, pretože každý z nich bol aspoň trochu v kampani aktívny. Strana Smer-SD si však bude určite nárokovať pozície podpredsedu NR SR a posty predsedov výborov.

Podobne ako poslanec Dušan Jarjabek hovoríte o potrebe diskusie v strane. Expremiér Pellegrini však dával nespokojnosť najavo dlhšie. Prečo k nej neprišlo skôr?

Pretože na diskusiu, respektíve dialóg vždy treba minimálne dvoch.

Prečo chodili odkazy s ponukami po tretích osobách neskoro? Mal Fico úprimnú snahu Pellegriniho v strane udržať?

O situácii v Smere som mal informácie prevažne z médií a neviem nič o tom, že by odkazy chodili cez tretie osoby či neskoro. Vzhľadom na to, že aj ja som mal informácie len z médií, verím, že nie všetko, čo bolo zverejnené, bolo skutočne aj pravdivé.

Na archívnej snímke Robert Fico a Peter Pellegrini (Autor: Dominik Foldes)

Čo bude so Smerom? Aký vývoj očakávate? Bude mať dosť osobností na doplnenie odchádzajúcich členov, nielen najvyšších predstaviteľov?

Smer-SD má obrovský potenciál a aj dnes sa k nemu hlási celý rad mladých a šikovných ľudí. Strana Smer-SD má aj po odchode „Pelleho jedenástky“ silné kádrové rezervy. Myslím si, že odchod Petra Pellegriniho oslabí ľavicu a sociálnu demokraciu v krátkodobom horizonte. No z dlhodobého hľadiska môže tento rozkol pomôcť ľavici, sociálnej demokracii aj Smeru ako takému.

Nebojíte sa tých prvých zverejnených prieskumov preferencií, ktorý spravil zo Smeru deväťpercentnú stranu a z Pellegriniho lídra opozície?

Nebojím, pretože to nebol reálny prieskum. Ak sa informujete vo Focuse alebo Markíze, zistíte, že zverejnenie tohto prieskumu bolo už možno za hranou mediálnej manipulácie a určite za hranou novinárskej etiky. Ten prieskum bol jednoducho vymyslený.

Smer trpí roky na slabý koaličný potenciál, jeho štiepenie prinesie ďalšie problémy.

Je prirodzené, že ak ste jediná ľavicová a sociálnodemokratická strana na Slovensku, nemôžete mať koaličný potenciál s pravicovými a neoliberálnymi stranami. Smer-SD stojí na hodnotách sociálnej demokracie a antifašizmu a od nich odvodzuje svoj potenciál. Myslím, že samo za seba hovorí aj to, že Smer-SD ako jediná relevantná ľavicová strana tvoril vedúcu úlohu vo vládach posledných 12 rokov.
 

Aktívne verejne kritizujete vládu Igora Matoviča, videl som vaše vystúpenie na mítingu proti zmene na postoch predsedov okresných úradov či proti iným personálnym výmenám v štátnej a verejnej správe. Kde sú však tváre Smeru? Prečo aktívne nevystupujú ako opoziční politici v teréne aj oni?

Vláda Igora Matoviča si za svoju amatérsku politiku kritiku určite zaslúži. Na proteste som sa zúčastnil ako zástupca občianskej spoločnosti, keďže organizátori si dali na apolitickosti protestu záležať. Poslanci NR SR za stranu Smer-SD nastavujú zrkadlo neschopnej vláde Igora Matoviča a aktívne poukazujú na jej konkrétne zlyhania.     

1 komentár

  1. Iba čas ukáže!!! Bude teraz záležať dosť na tom ako to Fi_co bude riadiť!!! Skúsenosti má, je to pán štátnik!!! Treba vyslať do boja mladých a schopných, ako sú Ka_liňák ml. Bla_ha a im podobní!!! Fico môže viesť stranu i naďalej a robiť volebného lídra!!! Bla_ha a Kali_ňák ml. majú dosť dobrú sledovanosť na svojich statusoch a podstatné je, že sú aktívny!!! Že sa neboja prezentovať svoj postoj a názor, že si za ním pevne stoja a vedia komunikovať!!! Čo sa týka ich rečníckych schopností, tak asi len veľmi ťažko sa im bude hľadať konkurencia z radov politických oponentov!!! Konkurovať im dokáže akurát tak Mazu_rek a Pelle_grini. Asi tak!!!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Zomrel Miloš Jakeš, bývalý generálny tajomník ÚV KSČ

Vo veku 97 rokov zomrel bývalý komunistický politik Miloš Jakeš. Informovala o tom v utorok televízia CNN Prima News, ktorej to potvrdili...

VIDEO Mikulec: Štát sa pripravuje na druhú vlnu pandémie

Štát sa pripravuje na možné zhoršenie situácie s novým koronavírusom na Slovensku a na prípadný príchod druhej vlny pandémie. Po utorkovom rokovaní...

Korčok: Potrebujeme, aby sa po pandémii pozviechala celá ekonomika EÚ

Je potrebné, aby sa celá Európa po pandémii koronavírusu pozviechala ako celok, povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok...

NR SR: Obce by mohli zakázať hazard aj bez potreby petície občanov

Obce by mohli na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách,...

NR SR: Dôvody na odvolanie komisára pre deti by sa mohli rozšíriť

Poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli v utorok do druhého čítania návrh na rozšírenie dôvodov na odvolanie komisára pre deti a komisára...

Kráľovná Alžbeta II. predstavila svoju vlastnú značku ginu

Britská kráľovná Alžbeta II. predstavila svoj vlastný gin založený na prísadách zo svojej záhrady. Informoval o tom v utorok webový spravodajský portál...

Saková: Potraty sú politizovaná téma, treba riešiť ekonomické a sociálne neistoty

Skupina nezaradených poslancov okolo podpredsedu parlamentu Petra Pellegriniho považuje novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, za politizáciu tejto témy....
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,908 +6 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 387 Last updated: 14. júla 2020 - 23:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky