piatok, 27 novembra, 2020
0.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Boj proti 'Ndranghete a zneužívaniu koronakrízy. Taliansko a Interpol spustili veľkú operáciu

Boj proti ‘Ndranghete a zneužívaniu koronakrízy. Taliansko a Interpol spustili veľkú operáciu

Taliansko a Interpol spustili v stredu operáciu zameranú na to, aby juhotalianska mafia ‘Ndrangheta prestala zarábať na ekonomických následkoch pandémie nového koronavírusu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Jedenásť krajín bude koordinovať sledovanie a zatýkanie podozrivých, ktorí sa pokúšajú napojiť na verejné peniaze uvoľnené vládami na záchranu svojich ekonomík, zasiahnutých dôsledkami tzv. lockdownu (zatvorenia krajiny).

Budú sa tiež snažiť vystopovať pokusy organizovaného zločinu o preniknutie do legálnych firiem.

„Ochorenie COVID-19, ktoré pre celý svet predstavuje najtragickejšiu a najnečakanejšiu pandémiu moderných čias, sa môže stať pre ‘Ndranghetu – a pre organizovaný zločin vo všeobecnosti – výnimočnou príležitosťou na dobytie nových trhov a na pranie špinavých peňazí,” povedal prezident talianskej polície Franco Gabrielli.

Práve na odvrátenie tejto hrozby bol vypracovaný projekt I-CAN (INTERPOL Cooperation Against ‘Ndrangheta / Spolupráca Interpolu proti ‘Ndranghete), dodal Gabrielli.

Policajní šéfovia z 11 krajín sa stretli v stredu na videokonferencii, na ktorej spustili mapovanie pohybu unikajúcich zločincov cez jednotlivé hranice, napísala medzinárodná policajná organizácia Interpol vo vyhlásení.

‘Ndrangheta má obrovské rezervy finančnej hotovosti, čo znamená, že ich môže ponúkať firmám zápasiacim o prežitie po zatvorení ekonomiky z dôvodu šírenia koronavírusu – a to zločineckej organizácii umožňuje vstup do legálnej ekonomiky, vysvetlil Interpol.

„’Ndrangheta je neviditeľná hrozba a nebezpečný zločinecký podnikateľský partner,” uviedol šéf Interpolu Jürgen Stock.

„Týmto spôsobom živí ich kruh sám seba vo vyše 30 krajinách. Musíme konať a tento kruh zastaviť – teraz,” povedal naliehavo Stock.

Minulý mesiac talianska polícia oznámila, že prekazila operáciu ‘Ndranghety, ktorá sa týkala tendrov na verejné práce v hodnote vyše 100 miliónov eur, kde išlo aj dotácie Európskej únie.

V tejto sieti polícia identifikovala 63 ľudí vrátane 11 verejných predstaviteľov. Polícia zhromaždila dôkazy o údajných podvodoch vo verejných tendroch, zneužívaní úradu a úplatkárstve.

Na projekte I-CAN sa zúčastňuje týchto 11 krajín: Austrália, Argentína, Brazília, Francúzsko, Kanada, Kolumbia, Nemecko, Taliansko, Spojené štáty, Švajčiarsko a Uruguaj.

‘Ndrangheta, ktorá má základňu v talianskom regióne Kalábria, prekonala známejšiu sicílsku mafiu Cosa Nostra a stala sa najmocnejšou mafiánskou organizáciou Talianska, ktorá operuje po celom svete.

Veľká policajná akcia proti ‘Ndranghete vlani v decembri vyústila do zatknutia 334 ľudí vrátane policajného plukovníka a bývalého poslanca.

Pandémia nového koronavírusu zabila v Taliansku takmer 35 000 ľudí. Krajina sa ešte len vynára z prísnej celoštátnej karantény, ktorej cieľom bolo zastaviť šírenie koronavírusu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Právnik Drgonec: Nepustiť na vyučovanie desaťročných žiakov bez testu na covid? To by bolo hrubé porušenie povinnosti štátu

“Som dosť skúsený právnik, aby som vedel oddeliť právo od bezprávia. Štátne orgány sa v tomto štáte postavili do pozoru a prikyvujú...

Snem OĽANO per rollam: predsedníctvo zostáva nezmenené

Predsedníctvo hnutia OĽANO ostáva po pondelkovom (23. 11.) sneme nezmenené. Hnutie si opätovne zvolilo za podpredsedov Eduarda Hegera, Júliusa Jakaba, Jaroslava Naďa,...

Lavrov obvinil Západ zo zasahovania do vnútroštátnych záležitostí Bieloruska

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok obvinil Západ zo zasahovania do vnútroštátnych záležitostí Bieloruska. Vyhlásil to po stretnutí s bieloruským...

Pri koncepte obehového hospodárstva je dôležité mentálne nastavenie, uviedol štátny tajomník Oravec

Európska únia presadzuje prechod ekonomiky na obehové hospodárstvo, v ktorom by mali byť výrobky nielen opätovne využité ako suroviny, ale mali by byť...

NR SR: Poslanci ukončili rokovanie správou o činnosti GP za rok 2019

Generálna prokuratúra (GP) SR eviduje za rok 2019 celkovo 61 229 nápadov spisov v trestných registroch. V porovnaní s rokom 2018 je...

Čaputová: Postoj Maďarska a Poľska k rozpočtu EÚ môže poškodiť záujmy Slovenska

Postoj Maďarska a Poľska, ktoré zablokovali schválenie dlhodobého rozpočtu EÚ a s ním spojeného plánu obnovy, môže podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej...

VIDEO NR SR: Vzniknú dve nové dotačné schémy, ktoré podporia plnenie funkcií rodiny a dobrovoľníctvo

Na Slovensku vzniknú dve nové dotačné schémy, ktoré majú podporovať plnenie funkcií rodiny a dobrovoľníctvo. Počíta s tým návrh zákona o dotáciách...
Slovensko
Pozitívne vzorky 101,257 +1,953 Dnes Úmrtí 749 +17 Dnes Uzdravení 56,378 Infikovaných 44,130 Last updated: 27. novembra 2020 - 01:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky