streda, 5 augusta, 2020
15.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Boj proti 'Ndranghete a zneužívaniu koronakrízy. Taliansko a Interpol spustili veľkú operáciu

Boj proti ‘Ndranghete a zneužívaniu koronakrízy. Taliansko a Interpol spustili veľkú operáciu

Taliansko a Interpol spustili v stredu operáciu zameranú na to, aby juhotalianska mafia ‘Ndrangheta prestala zarábať na ekonomických následkoch pandémie nového koronavírusu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Jedenásť krajín bude koordinovať sledovanie a zatýkanie podozrivých, ktorí sa pokúšajú napojiť na verejné peniaze uvoľnené vládami na záchranu svojich ekonomík, zasiahnutých dôsledkami tzv. lockdownu (zatvorenia krajiny).

Budú sa tiež snažiť vystopovať pokusy organizovaného zločinu o preniknutie do legálnych firiem.

„Ochorenie COVID-19, ktoré pre celý svet predstavuje najtragickejšiu a najnečakanejšiu pandémiu moderných čias, sa môže stať pre ‘Ndranghetu – a pre organizovaný zločin vo všeobecnosti – výnimočnou príležitosťou na dobytie nových trhov a na pranie špinavých peňazí,” povedal prezident talianskej polície Franco Gabrielli.

Práve na odvrátenie tejto hrozby bol vypracovaný projekt I-CAN (INTERPOL Cooperation Against ‘Ndrangheta / Spolupráca Interpolu proti ‘Ndranghete), dodal Gabrielli.

Policajní šéfovia z 11 krajín sa stretli v stredu na videokonferencii, na ktorej spustili mapovanie pohybu unikajúcich zločincov cez jednotlivé hranice, napísala medzinárodná policajná organizácia Interpol vo vyhlásení.

‘Ndrangheta má obrovské rezervy finančnej hotovosti, čo znamená, že ich môže ponúkať firmám zápasiacim o prežitie po zatvorení ekonomiky z dôvodu šírenia koronavírusu – a to zločineckej organizácii umožňuje vstup do legálnej ekonomiky, vysvetlil Interpol.

„’Ndrangheta je neviditeľná hrozba a nebezpečný zločinecký podnikateľský partner,” uviedol šéf Interpolu Jürgen Stock.

„Týmto spôsobom živí ich kruh sám seba vo vyše 30 krajinách. Musíme konať a tento kruh zastaviť – teraz,” povedal naliehavo Stock.

Minulý mesiac talianska polícia oznámila, že prekazila operáciu ‘Ndranghety, ktorá sa týkala tendrov na verejné práce v hodnote vyše 100 miliónov eur, kde išlo aj dotácie Európskej únie.

V tejto sieti polícia identifikovala 63 ľudí vrátane 11 verejných predstaviteľov. Polícia zhromaždila dôkazy o údajných podvodoch vo verejných tendroch, zneužívaní úradu a úplatkárstve.

Na projekte I-CAN sa zúčastňuje týchto 11 krajín: Austrália, Argentína, Brazília, Francúzsko, Kanada, Kolumbia, Nemecko, Taliansko, Spojené štáty, Švajčiarsko a Uruguaj.

‘Ndrangheta, ktorá má základňu v talianskom regióne Kalábria, prekonala známejšiu sicílsku mafiu Cosa Nostra a stala sa najmocnejšou mafiánskou organizáciou Talianska, ktorá operuje po celom svete.

Veľká policajná akcia proti ‘Ndranghete vlani v decembri vyústila do zatknutia 334 ľudí vrátane policajného plukovníka a bývalého poslanca.

Pandémia nového koronavírusu zabila v Taliansku takmer 35 000 ľudí. Krajina sa ešte len vynára z prísnej celoštátnej karantény, ktorej cieľom bolo zastaviť šírenie koronavírusu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

V Bielorusku sa začalo predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách

V Bielorusku sa v utorok začalo predčasné hlasovanie v prezidentských voľbách. Hlavným dňom hlasovania bude nedeľa 9. augusta. Ako...

India začína s druhou fázou klinického testovania vakcín proti koronavírusu

Indické zdravotnícke úrady v utorok oznámili, že sa začala druhá fáza klinického testovania vakcín proti koronavírusu vyvinutých indickými firmami. Informáciu priniesla tlačová...

Podľa amerických generálov to bol útok, uviedol Trump k výbuchom v Bejrúte. Tí to popreli

Americký prezident Donald Trump v utorok vyhlásil, že utorkové mohutné výbuchy v Bejrúte "vyzerali ako hrozný útok". Informovala o tom agentúra AFP.

V bejrútskom prístavnom sklade vybuchlo asi 2750 ton dusičnanu amónneho, uviedol libanonský premiér Dijáb

Libanonský premiér Hasan Dijáb v noci na stredu informoval, že v prístavnom sklade v Bejrúte, kde v utorok podvečer došlo k dvom...

Rodičia Kuciaka a Kušnírovej netušia, prečo súd presunul vyhlásenie rozsudku o mesiac. Kuciak: Mesiac bude pre nás rokom. Kušnírová: Mám zmiešané pocity

Špecializovaný trestný súd v Pezinku zrušil v utorok podvečer na dnes plánované pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej....

Výbuchy v Bejrúte: Najmenej 70 mŕtvych a viac ako 3700 zranených. Národná katastrofa, vyhlásil guvernér

Aktualizovaná správa 00:30 h Dve mohutné explózie, ku ktorým došlo v utorok podvečer v prístave libanonskej metropoly Bejrút, si...

ÚVZ odporúča zvážiť cestovanie do zahraničia i rodinné oslavy. A dodržiavať zásadu ROR

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia, ako aj dodržiavanie preventívnych opatrení. Skonštatoval, že postupné uvoľňovanie opatrení a...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,368 Úmrtí 29 Uzdravení 1,771 Infikovaných 568 Last updated: 5. augusta 2020 - 07:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky