Trump v stredu podpisoval sankcie

0
Americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump predĺžil v stredu platnosť sankcií zavedených voči Severnej Kórei a podpísal zákon, ktorý umožňuje sankcie voči Číne pre utláčanie ujgurskej menšiny. Informovali o tom agentúry Jonhap a DPA.

V prípade Severnej Kórey Trumpova administratíva predĺžila už existujúci “národný mimoriadny stav” po prvý raz vyhlásený v roku 2008. Americká vláda rámci neho predĺžila aj platné sankcie. Odvoláva sa pritom na “mimoriadnu hrozbu”, ktorú predstavuje tamojší režim, najmä jeho jadrový a balistický program.

„Existencia a riziko šírenia štiepneho materiálu použiteľného na výrobu (jadrových) zbraní na Kórejskom polostrove a politika vlády Severnej Kórey naďalej predstavuje neobvyklú a mimoriadnu hrozbu pre národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a hospodárstvo Spojených štátov,” napísal Trump v správe adresovanej Kongresu.

„Trump takisto podpísal zákon, ktorý umožní zaviesť proti Číne sankcie v súvislosti s potláčaním práv ujgurskej menšiny a ďalších moslimských skupín v západnej provincii Sin-ťiang.

„Zákon stanovuje, že Trumpova administratíva bude mať 180 dní na to, aby identifikovala čínskych predstaviteľov zodpovedných za utláčania Ujgurov.

„Podľa odhadov OSN sa v internačných táboroch v Číne v súčasnosti nachádza približne milión Ujgurov a príslušníkov ďalších turkotatárskych menšín. Osoby, ktoré tieto tábory zažili, vydávajú svedectvá o mučení, podvýžive a bití väzňov.

- Reklama -