štvrtok, 25 februára, 2021
6.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Haulík: Fico by mal začať obmieňať "kádre". Remišová v kauze NASES predviedla...

Haulík: Fico by mal začať obmieňať “kádre”. Remišová v kauze NASES predviedla hru so zápalkami pri nádrži s benzínom

Väčšina ľudí je presvedčená, že Smer končí. Sociológ Pavel Haulík o tom ako jeden z mála presvedčený nie je. „Ak chce ale Fico stranu zachrániť,  musí veľmi významne začať riešiť to, čo sa kedysi  označovalo ako ´kádre´,” uviedol Haulík v rozhovore pre ParlamentnéListy.sk. Rieši aj Veroniku Remišovú, ktorá sa podľa neho v kauze NASES správala nieže nekompetnentne, ale doslova veľmi nebezpečne.

K Petrovi Pellegrinimu odišlo desať poslancov Smeru. Začína sa napĺňať vízia novej stany, ktorú plánujú registrovať a predstaviť v septembri. Čo vy na to? 

Zatiaľ stále platí, čo som povedal. V podstate sa to priebežne napĺňa a nedošlo k žiadnej zmene.

To je pravda,  s malou  odchýlkou – tvrdili ste, že ľudia s výraznou minulosťou v Smere nemusia s Pellegrinim skončiť, hoci by si to priali, lebo mu budú prekážať v tom odstrihnutí sa od negatívnej minulosti v Smere. Bývalý minister Peter Žiga ale napríklad s Pellegrinim je, rovnako ďalší v minulosti blízky Ficov človek Erik Tomáš

To je ale postupný proces. Momentálne to problémom nie je, no neznamená to, že sa to problémom nestane neskôr, keď bude strana zaregistrovaná, keď si vytvorí program, nejaké štruktúry, keď sa objavia preferencie, ktoré môžu, ale aj sa nemusia podobať tomu, čo sa očakáva. Potom začnú tie procesy. Zatiaľ sa nič podstatné neudialo a nezmenilo. Stále  si myslím, že bude neskôr problém s  niektorými ľuďmi, respektíve že nedosiahnu s tou stranou to, čo očakávajú. 

Reakcie sú  rôzne. Jedna naša čitateľka vyšla aj s touto konšpiráciou, ktorá si získala na facebooku podporu, citujem: „Žiadnu stranu nebude zakladať. Je to dopredu dobre pripravené divadielko na voličov a členov strany. Keby chcel, tak by sa vzdal, nielen on, ale aj odídenci členstva v strane Smer hneď, a nečakali by až do septembra. Je to vypočítavosť, donútiť pána Fica, aby zvolal snem Smeru, kde by sa všetci zúčastnili a donútili predsedu odstúpiť. Pellegrini to má premyslené, preto spomína aj regióny a tzv. zbierky…” 

Čo hovoríte na túto politickú analýzu našej čitateľky, pani Kiary?

Trvám na tom, že Pellegrini nechcel ostať v Smere, zdedil by negatívny základ, ktorý je na značke nalepený a ťažšie by sa mu vytváral obraz novej strany, ako keď vytvorí nový subjekt.

Desať poslancov Národnej rady (NR) SR za Smer-SD sa pridáva k projektu Petra Pellegriniho. “Stále si myslím, že bude neskôr problém s niektorými ľuďmi,” myslí si Haulík. Foto: TASR

Na politickej scéne nemáme len Petra Pellegriniho, ale hlavne novú vládu. Tá opäť nevykazuje nejaké znaky vzájomnej komunikácie a profesionality. Ukázalo sa to pri menovaní Petry Krištúfkovej za splnomocnenkyňu vlády pre podporu rodiny a  sociálne veci. Vicepremiérka Remišová pred zasadnutím vlády, ktorá ju vymenovala vyhlasovala, že to neprešlo koaličnými rokovaniami a treba to  prebrať najprv v rámci strán, či vôbec takýto úrad štát potrebuje a či má zmysel… Veľmi neuspela a o pár hodín bola Petra Krištúfková vládou vymenovaná. Ako toto vnímajú podľa vás ľudia, voliči? 

Zatiaľ mám pocit, že voliči stále dávajú koalícii tých 100 dní… Prešľapy, čo vláda robí, viac menej tolerujú aj mainstreamové médiá a tým pádom vytvárajú akési ovzdušie tolerancie, ktoré by pri iných koaličných zoskupeniach celkom určite nevytvárali. Považujem to za veľmi krátkozraký prístup zo strany médií. To nie je nejaký spolok zberateľov, ale vláda, ktorá rozhoduje o osudoch mnohých ľudí, a pokiaľ to funguje takýmto, nazvime to amatérskym – hoci to nie je úplne ten pravý výraz – spôsobom. A to nemôže priniesť žiadne pozitívne výsledky, skôr naopak, doplatíme na to všetci. 

Za amatérske, horlivé a veľmi nekompetentné označil napríklad zasa správanie vicepremiérky Remišovej bezpečnostný analytik v súvislosti s kauzou NASES a únikom dát. Minister obrany upokojuje, že všetko bude ok.  Profesionálne to moc nevyzerá?

Toto je už horšie ako neprofesionalita, to je správanie, ako keď sa niekto hrá so zápalkami pri nádrži s benzínom. To je už veľmi nebezpečné správanie. Takéto kroky už prekračujú hranice tolerantnosti či zhovievavosti voči novému zoskupeniu. Nemožno to brať na ľahkú váhu.

Haulík na margo Remišovej: Nepatrí k výbave koalície, že by si priznávali chyby. Berú to ako drobnosti, čo sa môžu prihodiť (Autor: TASR)

Zdá sa, že ani Veronike Remišovej to neprekáža. Na facebooku sú už výzvy, že v slušnej krajine by Remišová odstúpila. Ona sa tvári, že sa nič nedeje. Ešte pred pol rokom by ako opozičná politička reagovala na podobnú vicepremiérku zrejme zjavne inak. Je také ťažké pre politikov priznať si chybu, ktorú aj tak všetci vidia? 

Dnes to nepatrí  k výbave koalície, že by si priznávali chyby. Berú to ako drobnosti, čo sa môžu prihodiť. Že to je nepríjemný zásah do fungovania zabehnutých systémov, to si ťažko priznajú.

Ako reagujú voliči na takéto správanie? Kumuluje sa to v nich, reagujú,  nevšímajú si to alebo to prechádzajú?

Myslím, že to prechádzajú. Problém je v tom, že stále sa operuje tvrdením, že dnes tá koalícia nemá alternatívu, že tu nie je sila, ktorá by mohla vyriešiť, aby vznikla nová koalícia a ani predčasné voľby by tie karty nejako nezamiešali.

“Ak chce Robert Fico. stranu zachrániť, musí veľmi významne začať riešiť to, čo sa kedysi označovalo ako “kádre”,” myslí si Haulík. (Autor: TASR)

Vráťme sa ešte k Pellegrinimu, ale z inej strany. Robert Fico zareagoval na odchod desiatich poslancov k Pellegrinimu na facebooku okrem iného takto: „Ich slová o sociálnodemokratických hodnotách vnímam len ako masku, ktorú si nasadili na svoje tváre, aby prekryli svoje egoistické ciele a zmiatli našich voličov.”

Má to ťažké. Fico urobil jednu veľkú chybu. Spočíva v tom, že od začiatku brzdil prirodzený pohyb v tej strane. On sa chválil alebo bral to ako významnú hodnotu, že má stabilnú stranu. Ale nemal vždy šťastie na výber ľudí a nedokázal tam vyvolať normálny, prirodzený pohyb, keď by tí úspešnejší, schopnejší, tvorivejší nahrádzali tých, ktorí tieto schopnosti nemajú. On to proste zakonzervoval a v momente, keď tí ľudia pocítili, že už ich nedokáže dostať na tie miesta, kde sa pohybovali, tak dali smerovku a odbočili inde.

Väčšina komentátorov či aj obyčajných ľudí nepochybuje, že Smer končí. Vidíte aj inú možnosť?

Ja som mal pocit, že Robert Fico by mal veľmi významne začať obmieňať politických lídrov v strane už v roku 2010, keď Smer síce voľby vyhral, ale nevytvoril vládu. Vtedy to tak nechal a čakal, že sa to vyrieši samo. Zhodou okolností sa to vtedy samo vyriešilo, ale určite to nebolo riešenie, na ktoré by sa mohol spoľahnúť aj v budúcnosti. Teraz to bude musieť riešiť za oveľa ťažšej situácie, keď  mu odchádza množstvo viditeľných tvárí. Či to dokáže, či má na to vnútornú energiu, ťažko povedať. Preskákal toho veľa, ale možno je vyhorený, možno má nejaké zdravotné ťažkosti, neviem. Ak chce ale stranu zachrániť,  musí veľmi významne začať riešiť to, čo sa kedysi označovalo ako “kádre”.

1 komentár

  1. Je na čase, aby Fi_co poslal do boja v politickom ringu, Bla_hu a Ka_liňáka ml. Netreba veľa, ale treba kvalitu!!! Bla_ha a Ka_liňák ml. tieto aspekty napĺňajú. Obaja sa vedie dobre vyjadrovať a majú navyše aj dobrý vzhľad. Sympatickosť je tiež z jedných ukazovateľov, ktoré podvedome ovplyvňujú vedomie voličov. Bla_ha je skúsený politik a navyše je inteligentný a sčítaný. Kal_iňák ml. zase na druhej strane tieto vlastnosti dokáže do istej miery kompenzovať svojim šarmom a vzhľadom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 298,337 +3,547 Dnes Úmrtí 6,775 +104 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 36,262 Last updated: 25. februára 2021 - 00:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky