štvrtok, 21 októbra, 2021
18.2 C
Bratislava
ÚvodArénaBrat zavraždeného Georgea Floyda sa obrátil na OSN. Chce nezávislú komisiu na...

Brat zavraždeného Georgea Floyda sa obrátil na OSN. Chce nezávislú komisiu na prešetrenie

Brat zavraždeného Georgea Floyda vyzval v stredu Organizáciu Spojených národov, aby zriadila nezávislú komisiu na vyšetrovanie prípadov zabitia Afroameričanov príslušníkmi polície. Informovala o tom agentúra AFP.

George Floyd zomrel 25. mája v meste Minneapolis v štáte Minnesota, keď mu belošský policajt pri zatýkaní kľačal na krku takmer deväť minút napriek tomu, že opakovane hovoril, že nemôže dýchať.

Jeho smrť vyvolala vlnu protestov proti rasovej nespravodlivosti a za reformy v policajných zložkách v USA, ako aj v iných krajinách sveta.

„Mohol som to byť ja,” povedal Philonise Floyd v Rade pre ľudské práva v Ženeve počas diskusie o rasizme a policajnej brutalite.

„Smutná pravda je taká, že tento prípad nie je výnimočný,” dodal s tým, že takýmto spôsobom sa polícia správa k černochom v Spojených štátoch.

„Vyzývam vás, aby ste mi pomohli,” uviedol vo videoposolstve.

„Verím, že zvážite zriadenie nezávislej komisie, ktorá bude vyšetrovať zabitia černochov v Amerike a násilnosti voči pokojne protestujúcim,” uviedol.

Philonise Floyd takisto odsúdil zásahy polície počas protestov, ktoré sa viackrát skončili násilnosťami.

„Keď sa ľudia odvážili ozvať a demonštrovať za môjho brata, použili proti nim slzotvorný plyn a vrážali do nich policajnými vozidlami,” poznamenal. Viacerí ľudia prišli podľa jeho slov o oko či utrpeli poranenia mozgu v dôsledku zásahu gumovými projektilmi.

„Keď sa ľudia ozvú na protest voči zaobchádzaniu s černochmi v Amerike, sú umlčiavaní. Sú zastrelení a zabití,” dodal.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 446,305 +3,091 Dnes Úmrtí 12,883 +11 Dnes Uzdravení 408,052 Infikovaných 25,370 Last updated: 21. októbra 2021 - 16:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img