Brat zavraždeného Georgea Floyda sa obrátil na OSN. Chce nezávislú komisiu na prešetrenie

0
Philonise Floyd, brat Georgea Floyda, Foto: TASR/AP

Brat zavraždeného Georgea Floyda vyzval v stredu Organizáciu Spojených národov, aby zriadila nezávislú komisiu na vyšetrovanie prípadov zabitia Afroameričanov príslušníkmi polície. Informovala o tom agentúra AFP.

George Floyd zomrel 25. mája v meste Minneapolis v štáte Minnesota, keď mu belošský policajt pri zatýkaní kľačal na krku takmer deväť minút napriek tomu, že opakovane hovoril, že nemôže dýchať.

Jeho smrť vyvolala vlnu protestov proti rasovej nespravodlivosti a za reformy v policajných zložkách v USA, ako aj v iných krajinách sveta.

„Mohol som to byť ja,” povedal Philonise Floyd v Rade pre ľudské práva v Ženeve počas diskusie o rasizme a policajnej brutalite.

„Smutná pravda je taká, že tento prípad nie je výnimočný,” dodal s tým, že takýmto spôsobom sa polícia správa k černochom v Spojených štátoch.

„Vyzývam vás, aby ste mi pomohli,” uviedol vo videoposolstve.

„Verím, že zvážite zriadenie nezávislej komisie, ktorá bude vyšetrovať zabitia černochov v Amerike a násilnosti voči pokojne protestujúcim,” uviedol.

Philonise Floyd takisto odsúdil zásahy polície počas protestov, ktoré sa viackrát skončili násilnosťami.

„Keď sa ľudia odvážili ozvať a demonštrovať za môjho brata, použili proti nim slzotvorný plyn a vrážali do nich policajnými vozidlami,” poznamenal. Viacerí ľudia prišli podľa jeho slov o oko či utrpeli poranenia mozgu v dôsledku zásahu gumovými projektilmi.

„Keď sa ľudia ozvú na protest voči zaobchádzaniu s černochmi v Amerike, sú umlčiavaní. Sú zastrelení a zabití,” dodal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu