piatok, 22 októbra, 2021
13.8 C
Bratislava
ÚvodArénaUž nikto nehovorí „zvládneme to“. Tereza Spencerová o migračnej kríze... Aj so...

Už nikto nehovorí „zvládneme to“. Tereza Spencerová o migračnej kríze… Aj so šokujúcou teóriou

Erdoganovo de facto vypovedanie migračnej dohody európski lídri, povedané s Karlom Gottom, „naozaj nečakali“. Ako zhodnotiť ich reakciu na tento krok? Chce od nás Erdogan, aby sme s ním išli natvrdo do vojny s Baššárom Asadom – a potom by teda zase tie hranice začal strážiť? Alebo prečo teda tak zrazu?

No, ja teda neviem, čo od nás Erdogan chce, ale osobne si myslím, že vlastne nič extra. Zhruba 80 percent Turkov už má plné zuby toho zhruba 3,5 milióna migrantov, ktorí v Turecku sú, a tak sa im prezident snaží vyhovieť, aby si udržal rating. Tých problémov má veľa: ekonomika kolíše, opozícia v parlamente sa spojila a požaduje koniec jeho bojov v Idlibe, rozhádzal si to s Európou aj USA.

Bašár Asad

Baššár Asad. Zdroj: TASR

Takže keď pre domácu scénu ukáže, že sa aspoň snaží riešiť migračný problém, tak nejaký ten bodík istotne získa. Možno k tomu navyše platí aj téza, že ho k vysielaniu migračných vĺn nabáda tiež Trump, ktorý sa rád nad Európu povyšuje a potrebuje ju mať na kolenách, aby nám vnútil svoju verziu dohody o voľnom obchode, ktorá by bola výhodná pre USA. A keď k tomu Erdogan a jeho stúpenci navyše vidia, ako sa EÚ desí pri pohľade na prvých migrantov – a to ich je pri gréckych hraniciach zatiaľ vraj „len“ asi 130-tisíc –, tak ich to musí hriať na ich nacionalistických a „veľkotureckých“ dušiach.

Čiže v zásade platí len to, že ak by EÚ tých 130-tisíc ľudí prijala, pomohla by tým „len“ Erdoganovi vnútropoliticky. A tipla by som si, že by „na Európu“ nevyslal všetkých 3,5 milióna migrantov, lebo v rámci tézy o „migračnej zbrani“ sa dá predpokladať, že si nechce vystrieľať všetku muníciu a pár zásobníkov si odloží „na inokedy“.

Nemecko tentoraz povedalo, že cesta do Európy nie je voľná. Grécko pod novou vládou zatláča migrantov násilím, čo kritizujú ľudskoprávne organizácie. Čo je teda inak ako v roku 2015 a na čom sa asi hlavy pomazané v EÚ nakoniec dohodnú?

Čo je inak? Sám to hovoríte: Nikto tentoraz netvrdí, že niečo „zvládneme“. Zrazu sa hranice musia brániť, a aj keď sa do migračných davov zatiaľ nikto neodhodlal strieľať, je to úplná zmena paradigmy.

Terajšia EÚ je úplne iná ako pred piatimi rokmi, a aj keď sa to možno podľa mnohých propagandistických hesiel nemusí na prvý pohľad zdať, jej postupy sú už iné. Vlastne akoby zradila samu seba. Zrejme preto, že politici v praxi pochopili, že migrácia je závažný problém, ktorý vedie k mnohým negatívnym dôsledkom, počnúc posilňovaním rôznych radikálnych strán a rastom kriminality končiac. A začali sa obávať o svoje pozície.

A s tou dohodou si nie som istá. Na jednej strane je jasné, že nejaká dohoda je nevyhnutná, ale pri rozvadenosti a mnohovektorovosti Únie skôr hrozí, že zase skončíme s nejakým kompromisným riešením, ktoré bude v skutočnosti bezzubé a nanič.

Na druhej strane však platí, že Erdogan k nám neposiela milióny ľudí a nikde nie je napísané, že migračná kríza neopadne rovnako rýchlo, ako prepukla. V každom prípade však Turecku – pre prípad, že by bolo nejaké „inokedy“ – ukáže, kadiaľ na nás, ľahko a rýchlo.

Ivan Gabal tvrdí, že netreba nadávať na Erdogana a namiesto toho sa treba vrátiť k jadru problému: Že utečencov vyrába Asad, ktorý rozpútal krvavú občiansku vojnu. Čo pánovi Gabalovi odkázať?

Ježiš, pán Gabal znovu ožil a stále si ide svoje? Osobne by som mu vôbec nič neodkazovala. Má právo na názor, uplatňuje ho.

Pokiaľ ide o boje medzi Asadom a Turkami v Idlibe, dá sa už hovoriť o úplnej vojne bez akýchkoľvek obmedzení? Máme si robiť starosti pre zapojenie Ruska do konfliktu s členom NATO? Pokiaľ ide o nadchádzajúce rozhovory v Moskve, dá sa od nich niečo čakať?

V Idlibe sa, samozrejme, bojuje, ale… V prvom rade by som chcela zasadiť celú záležitosť do kontextu. Nesmieme totiž zabúdať, že ešte pred dvoma rokmi sa bojovalo na predmestiach Damasku, zatiaľ čo dnes sa bojuje „na predmestí“ Turecka. To je zásadný posun v celej sýrskej vojne, ktorý by sme nemali prehliadať. A áno, keď hovorím, že sa v Idlibe bojuje, tak je to, samozrejme, pravda, ale súčasne treba mať na pamäti tie vami spomínané „obmedzenia“.

Turecká armáda sa už vyhýba miestam, kde sú dislokované ruské alebo iránske jednotky, do bojov proti sýrskej armáde vysiela predovšetkým ľahko vyzbrojený džihád, ktorý vo väčšine prípadov končí pobitý, turecké tanky a obrnené transportéry síce dostala už aj tamojšia al-Káida, ale bez leteckej podpory im to nie je zase až také platné, naopak, sú terčom pre ruské a sýrske nálety.

Turci síce zo svojho územia zostrelili už tri sýrske stíhačky vrátane jedného českého Albatrosu, ale sami nad Idlibom prišli už najmenej o desať bezpilotníkov. Keď k tomu pripočítame, že ďalšie asi štyri kusy im zostrelil Haftar nad líbyjským Tripolisom, začína sa tureckej armáde nedostávať dronov, pretože zase toľko ich tiež nemá. A Sýria nad Idlibom vyhlásila bezletovú zónu, takže posielať tam stíhačky s pilotmi by bolo veľmi rizikové.

Takže sa skrátka bojuje, ale sýrska armáda už ovládla polovicu Idlibu a zdá sa, že sa nová línia frontu ustálila pozdĺž trasy strategickej diaľnice M5 z Damasku do Aleppa. Tú teraz kontroluje sýrska armáda s ruskou vojenskou políciou, nové stanovištia tureckej armády ju akoby kopírujú vo vzdialenosti až 30 kilometrov; a niekade tade zrejme povedie línia, na ktorej sa vo štvrtok v Moskve Putin dohodne s Erdoganom (od polnoci zo štvrtka na piatok začne v provincii Idlib na severozápade Sýrie platiť prímerie. Na rokovaní v Moskve sa na tom dohodli prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan – pozn. PL.sk). Na nejaký čas, a zrejme nie veľmi dlhý, dohovoria zastavenie paľby, aby si všetci mohli „olízať rany“ a doplniť muničné sklady. A potom sa uvidí.

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin počas stretnutia v moskovskom Kremli

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin počas stretnutia v moskovskom Kremli. Zdroj: TASR

Ale stále platí, že Sýria chce získať späť celé svoje územie. Baššár Asad v stredu vyhlásil, že Turci v Idlibe bojujú okrem iného aj preto, aby urobili radosť USA, pretože po oslobodení Idlibu sa sýrska armáda stočí na východ a zamieri oslobodzovať okrem iného sýrske ropné zdroje, ktoré až doteraz okupuje americká armáda. Čím dlhšie sa teda pri Idlibe bojuje, tým dlhšie majú Američania sýrsku ropu. Mimochodom, vraj ju predávajú do Turecka aj inam.

A ten konflikt Rusko verzus člen NATO? No, starosť si pokojne robiť môžete, samozrejme, ale na taký vývoj neverím. Nedáva to zmysel. Turecko ruskú spoluprácu potrebuje v mnohých oblastiach a Erdogan nie je šialenec, aj keď to tak niekedy nemusí vyzerať.

Ako informuje Alexandr Vondra, navzdory zákazu návštev pre koronavírus do Európskeho parlamentu s poctami pozvali Gretu Thunbergovú. Tá im všetkým vynadala, že robia málo pre „záchranu planéty“, málo počúvajú vedcov a zbavujú sa možnosti zachrániť svet. A skoro všetci jej zatlieskali. Čo povedať na taký masochizmus? Ako dlho táto „svätá ikona“ ešte vydrží?

Netuším, ako dlho vydrží, a netuším, čo na to povedať. Vedenie Európskej únie, čiže nevolení ľudia, ktorí majú právo rozhodovať o nás všetkých, si k tomu rozhodovaniu prizvú dievčinu, o ktorej sa bohvieprečo stále hovorí ako o študentke, aj keď nie je jasné, kedy naposledy bola v akejkoľvek škole akéhokoľvek stupňa, a tvária sa z nej nadšene až unesene… To je svojím spôsobom neuveriteľné.

Greta Thunbergová reční počas výboru pre životné prostredie Európskeho parlamentu v Bruseli

Greta Thunbergová reční počas výboru pre životné prostredie Európskeho parlamentu v Bruseli. Zdroj: TASR

Či sa na mňa niekto bude hnevať, alebo nie, pre mňa je to zo všetkého najviac len symbol politického zmaru a myšlienkového zúfalstva.

Pokiaľ ide o ten nešťastný koronavírus, tak sa zdá, že zatiaľ čo Čína to nejako dostáva pod kontrolu, zvyšok sveta má problémy. V Taliansku im „nultý pacient“ pobehoval po nemocnici aj po verejnosti, až z toho bolo to, čo z toho je. Čo povedať na spôsob, ako sa s vírusom vyrovnáva Európa?

Neviem. Keby som vedela, ako sa správne s koronavírusom alebo inými podobnými epidémiami vyrovnať, tak by som vám rada odpovedala, ale pretože neviem, tak… Nechcem zbytočne rozširovať už aj tak nekonečné rady samozvaných „expertov“. Som si však celkom istá, že na podobné epidémie sa jednoducho nedá pripraviť na 100 percent.

Dohoda Američanov s Talibanom je azda konečne na svete. Tí, ktorí obhajovali dlhotrvajúcu vojnu aj s českou účasťou, to prezentujú takto: „Stabilizovali sme Afganistan a teraz ho odovzdávame miestnym.“ Aká je vaša verzia reality?

Stabilizovaný Afganistan? Vtipné. Stabilizovaný, prevažne pod kontrolou Talibanu. Ale vážne: Donald Trump dlho sľuboval, že vyvedie USA zo „zbytočných“ a „nekonečných“ a „cudzích“ vojen, doteraz so svojimi sľubmi vždy narážal na odpor vojenskopriemyselného komplexu. Ale teraz sa prezidentské voľby už naozaj blížia a je načase skúsiť splniť aspoň nejaký ten sľub. A na to sa najviac hodí ukončenie skoro dvadsaťročnej okupácie, ktorá neviedla k ničomu uchopiteľnému a len krajinu ďalej rozbila, stála amerických daňovníkov bilióny, nehovoriac už o ľudských životoch na oboch stranách…

Donald Trump

Donald Trump. Zdroj: TASR

Dohoda stanoví, že odsun z Afganistanu sa skončí niekedy za 14 mesiacov, takže sa pokojne bude ešte aj bojovať, vraj navyše obsahuje aj akési tajné dodatky, o ktorých zatiaľ nikto nič neprezradil… Skrátka, dohoda o mieri bola podpísaná, ale čo bude v praxi ďalej, je vo hviezdach.

Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

Sledujte koronavírusy. A len čo nejaký zahliadnete, bez milosti ho zašliapnite…

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 449,775 +3,470 Dnes Úmrtí 12,886 +3 Dnes Uzdravení 409,731 Infikovaných 27,158 Last updated: 22. októbra 2021 - 12:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img