streda, 1 decembra, 2021
6.4 C
Bratislava
ÚvodArénaPutin si pozval Erdogana a dohovorili sa na prímerí v Sýrii. Tu...

Putin si pozval Erdogana a dohovorili sa na prímerí v Sýrii. Tu sú podmienky

Prezidenti Putin a Erdogan sa dohodli na prímerí v sýrskej provincii Idlib.

„Vyjadrujem nádej, že tieto dohody sa stanú dobrým základom pre zastavenie vojenskej činnosti v oblasti Idlibu a ukončia utrpenie civilného obyvateľstva a tamojšiu humanitárnu krízu,“ povedal Putin pre agentúru Reuters.

Erdogan potvrdil, že je aj jeho záujmom vyriešiť krízu v regióne, ale obratom dodal, že si turecká strana vyhradzuje právo „reagovať na všetky útoky zo strany sýrskeho režimu“.

Nezaháľajú však ani Rusi, ktorí do oblasti posielajú ďalšiu bojovú techniku. „Ukazujeme Erdoganovi svaly,“ povedal agentúre Reuters pod podmienkou anonymity jeden ruský dôstojník v Sýrii. Jeho slová priniesli piatkové Lidové noviny.

Ruská strana plne podporuje sýrskeho prezidenta Baššára Asada a ten chce zachovanie kontroly nad svojou vlasťou.

Bašár Asad

Baššár Asad. Zdroj: TASR

Na strane sýrskeho režimu stoja aj iránski bojovníci a Irán nebol prítomný na rokovaní Ruska a Turecka, takže nie je isté, ako sa zachovajú.

Boje v Idlibe donútili až milión ľudí k odchodu z ich domovov a k ceste do Turecka.

Erdogan však tvrdí, že Turecko už ďalších utečencov na svoje územie prijať nemôže, a ak z jednej strany prichádzajú do Turecka ďalší a ďalší ľudia, na západe Turecko otvorí hranice, aby tisíce ľudí mohli odísť do EÚ. Erdogan tak porušuje dohodu s EÚ z roku 2016, podľa ktorej má utečencov a migrantov ponechať v Turecku a z Bruselu sa mu dostane štedrej pomoci.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 15:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img