Putin si pozval Erdogana a dohovorili sa na prímerí v Sýrii. Tu sú podmienky

  0
  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia v moskovskom Kremli (Autor: TASR)

  Prezidenti Putin a Erdogan sa dohodli na prímerí v sýrskej provincii Idlib.

  „Vyjadrujem nádej, že tieto dohody sa stanú dobrým základom pre zastavenie vojenskej činnosti v oblasti Idlibu a ukončia utrpenie civilného obyvateľstva a tamojšiu humanitárnu krízu,“ povedal Putin pre agentúru Reuters.

  Erdogan potvrdil, že je aj jeho záujmom vyriešiť krízu v regióne, ale obratom dodal, že si turecká strana vyhradzuje právo „reagovať na všetky útoky zo strany sýrskeho režimu“.

  Nezaháľajú však ani Rusi, ktorí do oblasti posielajú ďalšiu bojovú techniku. „Ukazujeme Erdoganovi svaly,“ povedal agentúre Reuters pod podmienkou anonymity jeden ruský dôstojník v Sýrii. Jeho slová priniesli piatkové Lidové noviny.

  Ruská strana plne podporuje sýrskeho prezidenta Baššára Asada a ten chce zachovanie kontroly nad svojou vlasťou.

  Bašár Asad

  Baššár Asad. Zdroj: TASR

  Na strane sýrskeho režimu stoja aj iránski bojovníci a Irán nebol prítomný na rokovaní Ruska a Turecka, takže nie je isté, ako sa zachovajú.

  Boje v Idlibe donútili až milión ľudí k odchodu z ich domovov a k ceste do Turecka.

  Erdogan však tvrdí, že Turecko už ďalších utečencov na svoje územie prijať nemôže, a ak z jednej strany prichádzajú do Turecka ďalší a ďalší ľudia, na západe Turecko otvorí hranice, aby tisíce ľudí mohli odísť do EÚ. Erdogan tak porušuje dohodu s EÚ z roku 2016, podľa ktorej má utečencov a migrantov ponechať v Turecku a z Bruselu sa mu dostane štedrej pomoci.

  - Reklama -