streda, 1 decembra, 2021
5.5 C
Bratislava
ÚvodArénaDlho premýšľal, či prehovorí... Teraz lekár opísal šokujúcu situáciu severu Talianska. Vírus...

Dlho premýšľal, či prehovorí… Teraz lekár opísal šokujúcu situáciu severu Talianska. Vírus zmenil všetko

Taliansky lekár vraj dlho zvažoval, či má na sociálnych sieťach prezradiť, čo dennodenne zažíva v boji s koronavírusom na severe Apeninského polostrova.

„Dlho som uvažoval, čo vlastne napísať o tom, čo sa tu deje, a či to vôbec napísať. Nakoniec som usúdil, že nezodpovedné by bolo mlčať. Pokúsim sa teda povedať laikom, tým, ktorí žijú v určitom odstupe od našej reality, čo sa deje v Bergame v dňoch epidémie Covid-19,“ napísal lekár hneď na úvod.

„Chápem, že treba zabrániť panike, ale ak nedokážeme rozšíriť informáciu o tom, čo sa deje a aké je to nebezpečné – a stále vidím ľudí, ktorí ignorujú odporúčania, a ľudí, ktorí sa schádzajú a sťažujú sa na to, že nemôžu ísť do posilňovne alebo si zahrať futbal –, behá mi z toho mráz po chrbte. Rozumiem tomu, že vzniknú hospodárske škody, a tiež ma to trápi. Po tejto epidémii bude ťažké sa zase ,rozbehnúť‘,“ dodal.

Pritom ešte pred pár dňami vraj lekár napäto čakal, až sa v ich nemocnici objaví prvý prípad. S ohľadom na to, aké rozmery nakoniec talianska epidémia koronavírusu dosiahla, sa mu vraj dnes javia obavy z prvého prípadu ako smiešne.

„Situácia je teraz dramatická. Iné slovo mi nenapadá. Vojna vypukla a bitky zúria nonstop celé dni a noci. Jeden za druhým sa nešťastní ľudia objavujú na pohotovosti. Majú oveľa horšie príznaky ako komplikácie chrípky. Nehovorte už, prosím, že je to len ťažká chrípka. Za dva roky, ktoré pracujem v Bergame, som zistil, že ľudia nechodia na pohotovosť bezdôvodne. Tentoraz tiež nie. Dodržali odporúčania: týždeň alebo desať dní doma s horúčkou, nechodiť von, aby sa predišlo šíreniu nákazy, ale už to jednoducho nezvládajú. Nemôžu dýchať, potrebujú kyslík. Liekov na tento vírus je málo,“ pokračoval lekár.

Choroba, ktorá sa spočiatku javí ako banálne ochorenie, sa môže o chvíľu skončiť obojstranným zápalom pľúc. Predovšetkým u starších ľudí, a pretože talianska populácia patrí k najstarším v Európe a mnoho ľudí má vysoký tlak, cukrovku a ďalšie problémy, môže byť koronavírus naozaj nebezpečný. Ale pozor, ohrození sú vraj aj mladí ľudia. Aj oni môžu mať obojstranný zápal pľúc a hrozí im smrť.

Starší pacienti čakajú pred jedným zo stanov pred nemocnicou v talianskej Brescii

Starší pacienti čakajú pred jedným zo stanov pred nemocnicou v talianskej Brescii. Zdroj: TASR

„Vyšetrenie a rádiológia so stále rovnakými závermi: obojstranný intersticiálny zápal pľúc. Všetci potrebujú hospitalizáciu, niektorí potrebujú intubovať a idú rovno na jednotku intenzívnej starostlivosti. Pre niektorých už je neskoro. Intenzívna starostlivosť je plná a vytvárame nové. Každý dýchací prístroj má cenu zlata: používame prístroje z operačných sál, kde teraz utíchla všetka odložiteľná aktivita, a z operačných sál sa stali nové jednotky intenzívnej starostlivosti,“ uviedol lekár.

Osobný život jeho samého, ale aj ďalších lekárov v podstate neexistuje. Všetci sú v práci a bojujú s vírusom. On sa vraj navyše nestýka s nikým z rodiny, aby nikoho nenakazil.

Svojich spoluobčanov požiadal, aby čo najviac zostávali doma a nepodceňovali situáciu. Požiadal ľudí, aby svojim rodičom či starým rodičom nakúpili potraviny, aby doma mohli zostať aspoň tí najstarší ľudia, aby všetci rešpektovali fakt, že je celá krajina v karanténe.

„Už predtým sme riskovali každý deň: keď ponoríme ruky do krvavého brucha niekoho, o kom ani nevieme, či má HIV alebo žltačku typu C. Robíme to aj vtedy, keď vieme, že HIV alebo hepatitídu C majú. Keď operujeme pacienta s HIV a potom mesiac berieme lieky, z ktorých je nám celý deň na vracanie. Keď so strachom otvárame výsledky krvného testu po tom, ako sme sa omylom pichli ihlou, a dúfame, že tam nič nebude. Je to naša práca a naše emócie, dobré či zlé, musíme s nimi žiť. Naším konečným cieľom je byť užitočný každému,“ napísal.

„Teraz však skúste niečo také tiež: svojimi činmi môžeme ovplyvniť životy či smrť niekoľkých desiatok ľudí. Vy, svojimi činmi, ovplyvníte oveľa viac ľudí. Prosím, zdieľajte túto správu. Musíme rozšíriť povedomie o tom, čo sa tu deje, aby to nezachvátilo celé Taliansko,“ uzavrel lekár Daniele Macchini.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 17:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img