pondelok, 18 októbra, 2021
7.2 C
Bratislava
ÚvodArénaPrečo sa Sýrčania nevracajú? Boja sa Asada. Sýria je navyše poničená, uvádza...

Prečo sa Sýrčania nevracajú? Boja sa Asada. Sýria je navyše poničená, uvádza Deník N

Väčšinu územia Sýrie po deviatich rokoch vojny opäť ovláda diktátorský prezident Bašár Asad. S pomocou ruských vojakov.

V poslednom čase sa bojuje predovšetkým v severnej sýrskej provincii Idlib, kam vtrhla turecká armáda a snaží sa túto oblasť udržať pod svojou kontrolou, hoci ide o územie cudzieho štátu. A práve z Idlibu pochádzajú tisíce nových sýrskych utečencov, ktorí utekajú pred ruskými, sýrskymi aj tureckými bombami a granátmi.

To je však len časť odpovede na otázku, prečo sa sýrski utečenci, ktorí odišli zo svojich vojnou zničených domovov niekedy v priebehu posledných deviatich rokov, zatiaľ nemôžu vrátiť späť.

Asi 144-tisíc ľudí vraj režim Bašára Asada ďalej drží vo väzení. Treba mať na pamäti, že v roku 2011 sa vojna v Sýrii začala po tom, ako sýrsky vládca nariadil svojim jednotkám strieľať do občanov, ktorí chceli dať najavo, že už majú dosť kontroly zo strany tajných služieb a väznenia odporcov režimu. Volali po uvoľnení pomerov. K tomu však zatiaľ nedochádza, takže sa mnoho kritikov Asadovho režimu späť do svojej vlasti nehrnie.

Bašár Asad

Bašár Asad. Zdroj: TASR

Okrem sýrskych jednotiek v krajine vyčíňajú rôzne polovojenské jednotky. Najhoršiu povesť majú jednotky napojené na Irán.

V krajine navyše bujnie korupcia a utečenci často nemajú finančné prostriedky, ktorými by svoje domovské úrady mohli podplácať. Preto zostávajú mimo svojej domoviny.

A nakoniec, aj keď už zabudneme na bomby rútiace sa z ruských lietadiel, na polovojenské oddiely terorizujúce občanov a na korupciu, Sýria je po deviatich rokoch poničenou krajinou. Ľudia sa často nemajú kam vracať, ich domy sa zrútili, v mnohých oblastiach chýba infraštruktúra, poničené sú cesty, vodovody aj elektrická sieť.

Odhaduje sa, že na obnovu Sýrie bude treba vynaložiť asi 250 miliárd dolárov, čo sú peniaze, ktoré nemá Asadov režim k dispozícii.

Takú veľkú sumu pravdepodobne nedostane ani od svojho spojenca, ruského prezidenta Vladimira Putina, ani od Iráncov, ale ani od Turecka alebo od Američanov. Za čias Donalda Trumpa bola finančná pomoc určená pre Sýriu podstatne osekaná.

Teoreticky by tieto peniaze mohli prísť z EÚ, ale európski politici podmieňujú finančnú pomoc upokojením situácie v krajine a zmenou správania Asadovho režimu, k čomu však zatiaľ nedochádza. Aj keď nemožno vylúčiť, že európski politici v túžbe zbaviť sa utečencov nakoniec svoje názory prehodnotia a pošlú peniaze Asadovmu režimu aj navzdory tomu, ako sa správa.

Text nájdete na webe denikn.cz.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 18. októbra 2021 - 00:27 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img