utorok, 3 augusta, 2021
25.4 C
Bratislava
ÚvodArénaKlaus st.: Ja rúško nenosím. Karanténa? To nebolo potrebné. Ekonomika padne o...

Klaus st.: Ja rúško nenosím. Karanténa? To nebolo potrebné. Ekonomika padne o 10 – 15 percent

Klaus konštatoval, že ide o nový fenomén. „… niečo, čo som ja za svojich 78 rokov života nezažil,“ povedal s tým, že pamätníci španielskej chrípky sú poväčšine už po smrti, takže už v podstate nikto nemá skúsenosti.

Spoločnosť je podľa neho konfrontovaná s novým vývojom. „Že niečo, čo považovali za neodstrániteľné zo svojich životov, zrazu odstránené jednoducho bude,“ vysvetlil, na čo si ľudia budú musieť zvyknúť, a pridal možnosť, že ľudia budú sedieť mesiac doma. A iní sa naopak ocitnú v prvej línii, aj keď nechcú, za čo by im Klaus chcel vyjadriť poďakovanie.

Dodal, že strach nemá. „Toto nemám. Tiež doma nemám rúško. Niekto sa čudoval, ako to, že nenosím rúško. O mne je všeobecne známe, že na lyžiach nenosím helmu. To je taká moja polemika s takzvaným princípom predbežnej opatrnosti, ktorý cez zelenú ideológiu ovládol náš svet,“ vyhlásil bývalý prezident s tým, že namieste nie je prehnaná bagatelizácia ani panika.

„Je to niečo za niečo, Angličania na to majú krásne slovo trade-off. Voľba je osobná, volí každý jednotlivec. Aj vy sa rozhodujete, či idete na rozhovor so mnou bez rúška a nevyžadujete rúško odo mňa. Zatiaľ je to osobný trade-off. A je na politikoch, či sa rozhodnú predpísať rúško celému národu alebo nie. Strašne ťažké rozhodnutie,“ opísal svoje uvažovanie.

Panika je podľa neho logická, keď nikto takú epidémiu nezažil. „… nie sme všetci psychicky vyvážení. Že slabší jedinci panikáriť musia, je skoro dané, neposmievajme sa im, prosím,“ vyzval Klaus.

Podľa neho by stačili opatrenia, ktoré česká vláda zaviedla v piatok 13. 3., tie nedeľňajšie už podľa Klausa nie sú potrebné. Doplnil, že v dnešnej informačnej dobe sú politici pod neustálym tlakom. Ale bojí sa vraj toho, že vďaka opatreniam na boj s koronavírusom budú oklieštené ľudské slobody.

Spochybnil tiež, že by koronavírus mohol znamenať, že padne napríklad Green Deal, a uviedol, že takéto očakávania boli už pri kríze v roku 2008, pri migračnej kríze alebo okolo brexitu. „A nič. Takže ja už žiadny prelom nečakám. Pani von der Leyenová bude rovnako šialená, poslanci Európskeho parlamentu budú rovnako šialení ako dnes,“ vyhlásil.

Ursula von der Leyenová

Ursula von der Leyenová. Zdroj: TASR

V ekonomike Klaus varoval, že vláda nemá rezervy na krízu a dnes už škrty politicky ťažko pretlačí. Je si istý, že ekonomika pôjde do záporných čísiel, a odhadol, že poklesne o 10 alebo až 15 %.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 +41 Dnes Úmrtí 12,541 +1 Dnes Uzdravení 379,599 Infikovaných 611 Last updated: 3. augusta 2021 - 13:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -