nedeľa, 29 novembra, 2020
0.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Klaus st.: Ja rúško nenosím. Karanténa? To nebolo potrebné. Ekonomika padne o...

Klaus st.: Ja rúško nenosím. Karanténa? To nebolo potrebné. Ekonomika padne o 10 – 15 percent

Klaus konštatoval, že ide o nový fenomén. „… niečo, čo som ja za svojich 78 rokov života nezažil,“ povedal s tým, že pamätníci španielskej chrípky sú poväčšine už po smrti, takže už v podstate nikto nemá skúsenosti.

Spoločnosť je podľa neho konfrontovaná s novým vývojom. „Že niečo, čo považovali za neodstrániteľné zo svojich životov, zrazu odstránené jednoducho bude,“ vysvetlil, na čo si ľudia budú musieť zvyknúť, a pridal možnosť, že ľudia budú sedieť mesiac doma. A iní sa naopak ocitnú v prvej línii, aj keď nechcú, za čo by im Klaus chcel vyjadriť poďakovanie.

Dodal, že strach nemá. „Toto nemám. Tiež doma nemám rúško. Niekto sa čudoval, ako to, že nenosím rúško. O mne je všeobecne známe, že na lyžiach nenosím helmu. To je taká moja polemika s takzvaným princípom predbežnej opatrnosti, ktorý cez zelenú ideológiu ovládol náš svet,“ vyhlásil bývalý prezident s tým, že namieste nie je prehnaná bagatelizácia ani panika.

„Je to niečo za niečo, Angličania na to majú krásne slovo trade-off. Voľba je osobná, volí každý jednotlivec. Aj vy sa rozhodujete, či idete na rozhovor so mnou bez rúška a nevyžadujete rúško odo mňa. Zatiaľ je to osobný trade-off. A je na politikoch, či sa rozhodnú predpísať rúško celému národu alebo nie. Strašne ťažké rozhodnutie,“ opísal svoje uvažovanie.

Panika je podľa neho logická, keď nikto takú epidémiu nezažil. „… nie sme všetci psychicky vyvážení. Že slabší jedinci panikáriť musia, je skoro dané, neposmievajme sa im, prosím,“ vyzval Klaus.

Podľa neho by stačili opatrenia, ktoré česká vláda zaviedla v piatok 13. 3., tie nedeľňajšie už podľa Klausa nie sú potrebné. Doplnil, že v dnešnej informačnej dobe sú politici pod neustálym tlakom. Ale bojí sa vraj toho, že vďaka opatreniam na boj s koronavírusom budú oklieštené ľudské slobody.

Spochybnil tiež, že by koronavírus mohol znamenať, že padne napríklad Green Deal, a uviedol, že takéto očakávania boli už pri kríze v roku 2008, pri migračnej kríze alebo okolo brexitu. „A nič. Takže ja už žiadny prelom nečakám. Pani von der Leyenová bude rovnako šialená, poslanci Európskeho parlamentu budú rovnako šialení ako dnes,“ vyhlásil.

Ursula von der Leyenová

Ursula von der Leyenová. Zdroj: TASR

V ekonomike Klaus varoval, že vláda nemá rezervy na krízu a dnes už škrty politicky ťažko pretlačí. Je si istý, že ekonomika pôjde do záporných čísiel, a odhadol, že poklesne o 10 alebo až 15 %.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...

V Londýne zadržali viac ako 60 ľudí na demonštrácii proti pandemickým opatreniam

Viac ako 60 ľudí zadržali v sobotu v Londýne na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. K zatýkaniam došlo v súvislosti s potýčkami, ktoré...

Na hraničnom priechode v Kračúnovciach zadržali siedmich nelegálnych migrantov

Predbežne siedmich nelegálnych migrantov zadržala v sobotu popoludní polícia v tureckom kamióne smerujúcom na hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek v Kračúnovciach v okrese Svidník....

Záplavy na Sardínii: zahynuli najmenej traja ľudia

Najmenej traja ľudia zahynuli v sobotu na Sardínii pri záplavách spôsobených silnými dažďami. Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby. S odvolaním sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 Úmrtí 798 Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 03:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky