EÚ chce počas pandémie dôraznejšie pomôcť poľnohospodárom, odkazuje von der Leyenová

  0
  Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová (Autor: TASR)

  Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v správe pre médiá uviedla, že boj proti novému koronavírusu ovplyvňuje všetky časti európskeho hospodárstva a zdôraznila, že jedným zo

  „Napriek tomuto náročnému obdobiu chceme všetkých ubezpečiť, že Európania majú aj naďalej prístup ku kvalitným a cenovo dostupným potravinám,” odkázala šéfka EK prostredníctvom videoodkazu.

  Podľa jej slov eurokomisia už na začiatku súčasnej zdravotnej krízy prijala opatrenia na zabezpečenie cezhraničného toku tovarov vrátane potravín na jednotný trh EÚ. Zdôraznila, že to platí aj pre pohyb sezónnych pracovníkov v agrosektore, ktorí majú dovolené cestovať do iných krajín s cieľom pestovania alebo zberu poľnohospodárskych plodín.

  „Chcela by som sa poďakovať našim poľnohospodárom, ktorí robia všetko pre to, aby boli potraviny v našich obchodoch k dispozícii. A som vďačná tisícom európskych občanov, ktorí dobrovoľne pomáhajú pri zbere tohtoročnej úrody,” opísala situáciu von der Leyenová.

  Skonštatovala, že tu ide o príklad európskej solidarity, ako však dodala, európski poľnohospodári potrebujú viac pomoci a aj preto exekutíva EÚ prijíma niekoľko nových opatrení na ich podporu.

  „Rozhodli sme sa poskytnúť poľnohospodárom viac času na predloženie žiadostí o priame platby a platby na rozvoj vidieka. A čoskoro zvýšime zálohy týchto platieb, aby sme im poskytli viac hotovosti potrebnej na zaplatenie účtov,” uviedla von der Leyenová.

  Dodala, že EK sa chystá zjednodušiť aj určité administratívne požiadavky pre poľnohospodárov a vnútroštátne správy, aby v týchto krízových dňoch neboli zbytočne zaťažení byrokraciou.

  „Uľahčíme tiež prístup zdravotníckych zariadení vo vidieckych oblastiach prostredníctvom fondu na rozvoj vidieka. V týchto náročných časoch stojíme bok po boku s našimi poľnohospodármi,” uzavrela von der Leyenová svoje posolstvo.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu