Na štát čakať nebudeme! Bratislava spúšťa testy seniorov i personálu v zariadeniach, oznámil primátor Vallo

    0
    Na snímke sprava primátor Bratislavy Matúš Vallo. Foto: TASR

    Vallo tvrdí, že najväčší chaos a rozporuplné informácie zo strany vlády prichádzajú v súvislosti s testovaním na COVID-19.

    „Stále nemáme od štátu jasné inštrukcie. My však už nemôžeme čakať a máme premyslené cielené testovanie. Začíname v týchto dňoch. Testovanie môže znížiť riziko nákazy o 30 až 40 percent,” skonštatoval primátor.

    Poukázal na situáciu z uplynulých dní, keď v dvoch mestských zariadeniach pre seniorov zaznamenali u niektorých klientov zvýšenú telesnú teplotu.

    „Neboli sme schopní ich s pomocou štátu otestovať. Museli sme si poradiť sami a pacientov sme dali otestovať,” uviedol.

    Tieto zariadenia dali do karantény a personál v službe zostal v práci, až kým neprídu výsledky testov.

    Vallo podotkol, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR hlavné mesto informoval, že nevie zabezpečiť mobilný odber ležiacim pacientom priamo v zariadeniach.

    Pre to, aby mohlo hlavné mesto testovať seniorov i personál v zariadeniach po vlastnej línii, už zaškolilo aj zdravotné sestry, aby mohli robiť stery.

    „Testovať budeme sami podľa protokolu a spôsobu, ktorý máme aj s pomocou epidemiológa pripravený,” poznamenal Vallo s tým, že testovaní nebudú všetci seniori a personál v zariadeniach, ale tí, u ktorých je podozrenie na COVID-19.

    Hlavné mesto už pripravilo aj karanténne priestory v zariadeniach opatrovateľskej služby na Sekurisovej a na Konvalinkovej ulici.

    „Máme pripravené aj izolačné zóny, kde budú okamžite presunutí klienti s podozrením na COVID-19. Každé zariadenie má krízový plán,” deklaruje Vallo.

    Bratislava ešte pred prvým potvrdeným prípadom nákazy na Slovensku v zariadeniach pre seniorov prijala sériu opatrení, napríklad tam obmedzila návštevy, skupinové aktivity, zabezpečila ochranné prostriedky, preškolila personál, zmenila režim vychádzok a prijímania nových klientov či klientov prichádzajúcich z nemocníc.

    Seniorom i personálu sa na dennej báze meria telesná teplota a prijali sa aj ďalšie opatrenia.

    „V troch menších zariadeniach zvažujeme prejsť na týždennú rotáciu služieb opatrovateliek. Opatrovateľky budú týždeň vkuse v zariadení, bez toho, aby vyšli von,” podotkol primátor.

    Táňa Sedláková z bratislavskej mestskej sekcie sociálnych služieb tvrdí, že mesto je pripravené v zariadeniach zamedziť možnosti vzniku nákazy, ale nachystané je aj na situáciu, ak by sa tam COVID-19 potvrdil.

    „Máme presné protokoly postupu. No nebudeme to schopní zabezpečiť v momente, ak nám regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) nebude deň dvíhať telefón, ako sa stalo vo štvrtok (16. 4.). Boli sme odkázaní sami na seba,” poznamenala.

    - Reklama -