streda, 12 mája, 2021
14.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Hrozí druhá, oveľa horšia vlna koronavírusu na Slovensku? Virológ Klempa: Bez váhania...

Hrozí druhá, oveľa horšia vlna koronavírusu na Slovensku? Virológ Klempa: Bez váhania poviem áno. Určite hrozí

Bude druhá vlna, horšia vlna koronavírusu na Slovensku? Dnes sa uvoľnila 2. a 3. etapa plánu návratu k normálnemu životu a mnohí sa obávajú, čo nastane.  Vy ste človek kompetentný odpovedať na túto otázku, tak povedzte, prosím, hrozí, že dôjde k ďalšej, horšej vlne?

Určite hrozí – poviem bez váhania. Krištáľovú guľu nemám, a preto neviem, ako to bude vyzerať, čo viem, je, že to veľmi závisí od toho, ako sa budeme správať. Takisto treba pokračovať v testovaní, aby sa rýchlo zachytili nárasty. Určite však treba počítať s tým, že to môže nastať.

 

Rúška zrejme budeme nosiť ešte dlho?

Určite áno, nie som ten, čo sa na týchto  ozhodnutiach podieľa, ale  rúška sú dôležité. Je to jednoduchý a účinný spôsob, ako predchádzať šíreniu koronavírusu. Toto bude jedno z posledných riešení úplne v závere, odkladanie rúšok.

 

Existuje nejaké vysvetlenie, prečo má Slovensko také nízke čísla koronavírusu? 

Vysvetlenie je, že sme  skoro a rýchlo zaviedli  preventívne opatrenia. Vďaka tomu.   To,  že sme ich zaviedli tak včas sa odrazilo vo výsledku infikovaných ľudí a  obetí.

 

Takže je to vlastne potvrdenie toho, že prevencia je vždy dôležitá a má význam?

Samozrejme. Všimol som si, že tie dobré výsledky paradoxne vedú k spochybňovaniu tých opatrení. Pritom je to presne naopak. Vďaka tým opatreniam je tá situácia taká dobrá. 

 

Áno, nieže opatrenia boli zbytočné, ale vďaka, že boli. Je to tak?

Áno. To je totiž vec, ktorá ma v súčasnosti trochu irituje – akoby ľudia boli nespokojní s tým, že je tá situácia taká dobrá. Ale veď, chvalabohu, že je taká dobrá a je to vďaka tým opatreniam a zodpovednému  prístupu ľudí, ktorí ich naozaj poctivo dodržiavajú.  

 

Nie je možné, že ľudia sa pod vplyvom pocitu bezpečia teraz viac odviažu a prestanú dodržiavať všetky hygienické a iné náležitosti, a my budeme prekvapení, že nákaza sa rozšíri viac, ako sme čakali?

Toto riziko tu hrozí, samozrejme. Predpovedať sa nedá nič.

 

Citlivá je oblasť škôl. Z pohľadu prenosu nákazy to vnímate ako? 

Čo vieme, je, že deti sú, zdá sa, rovnako infekčné ako dospelí, hoci sú menej choré. Príliš skoré otvorenie škôl  by mohlo byť rizikové.   

 

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že na jeseň bude vakcína proti ochoreniu COVID-19. Máme podľa vás dôvod na radosť? 

Nie som americký prezident, ale vyhlásili to aj ľudia z Oxfordskej univerzity, ktorí tiež vyvíjajú vakcínu. Oni sú  tí, ktorí vyhlásili, že vakcína bude na jeseň 2020. Všetci ostatní, ktorí pracujú na vývoji vakcíny, odhadujú termín na jar 2021. Ja som skôr skeptik v tomto smere a vidím to reálne na tú  jar 2021. V každom prípade možnosť, že by to mohlo byť ešte v jeseni, je reálna skôr  na základe vyhlásenia Oxfordskej univerzity než vyhlásenia Donalda Trumpa. 

 

Odkiaľ ten vírus pochádza? Americké tajné služby vraj majú dôkazy, že unikol z laboratórií vo Wu-chane.

Zatiaľ som nevidel  jediný dôkaz,ktorý by o tom mal hovoriť, takže z môjho pohľadu je to čisto konšpiračná teória. 

 

V každom prípade tento vírus ukázal nepripravenosť sveta na tento jav a nedá sa nepredpokladať, že o nejaký čas tu môže byť zas ďalší vírus.

Určite áno.

Plán uvoľňovania opatrení. Zdroj: TASR
 
Autor: LD
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 Úmrtí 12,077 Uzdravení 368,421 Infikovaných 5,638 Last updated: 12. mája 2021 - 05:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -