Na ÚS nemal čo hľadať, jeho odstúpenie bolo otázkou času, zhodujú sa koaličné strany v reakcii na Mamojkovo rozhodnutie

  0
  Predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky Ivan Fiačan (Autor: TASR)

  Za ľudí: Mamojkove kontakty by mali preveriť orgány činné v trestnom konaní

  „Nebudem skrývať, že som rád, že Mojmír Mamojka končí ako sudca Ústavného súdu. Opakovane som upozorňoval, že Mojmír Mamojka vzbudzoval vážne pochybnosti o svojej nezávislosti a nestrannosti a musí z Ústavného súdu SR preč,“ uviedol Šeliga.

  Jeho kontakty s Kočnerom a podozrenia na stretávanie s Petrom Tóthom boli podľa podpredsedu parlamentu závažným dôvodom, aby odišiel.

  Juraj Šeliga (Za ľudí). Zdroj: TASR

  „Od Mamojku sa zrejme vysvetlenia nikdy nedočkáme, ale budeme ho naďalej požadovať. Jeho kontakty by teraz mali preveriť orgány činné v trestnom konaní. Ak teda neodpovie verejnosti, polícii odpovedať musí,“ hovorí Šeliga.

  Podpredseda NR SR dodal, že ak boli medzi Kočnerom a Mamojkom kontakty, tak je oprávnené sa pýtať, či ich obžalovaný z vraždy novinára niekedy v minulosti naozaj nevyužil.
        

  SaS:  Odchod bol prirodzeným vyústením po neustálom tlaku

  Koaličná strana SaS považuje za prirodzené vyústenie, že sa Mojmír Mamojka po neustálom tlaku vzdal funkcie sudcu Ústavného súdu SR.

  Poslanec NR SR Alojz Baránik (SaS) si myslí, že je po jeho odstúpení ÚS SR o jednu trinástinu lepší.

  Alojz Baránik (SaS). Zdroj: TASR


  „Verejne sme vyzývali Mojmíra Mamojku na odstúpenie aj preto, aby sa relevantné orgány zaoberali tým, ako mu k takému rozhodnutiu pomôcť,“ uviedol Baránik. Ň

  Poslanec za SaS si myslí, že Mamojkovo odstúpenie je veľkou pomocou všetkým, ktorí sa nevedia dovolať spravodlivosti na slovenských súdoch či iných orgánoch.
   

  OĽaNO: Človek ako Mamojka na Ústavnom súde nemal čo hľadať

  Človek ako Mojmír Mamojka na Ústavnom súde SR nemal čo hľadať a nemal byť ani nikdy zvolený. Uviedol to predseda poslaneckého klubu koaličného hnutia OĽaNO Michal Šipoš v reakcii na Mamojkovo odstúpenie z funkcie sudcu ÚS SR.

  „Tento nominant Smeru-SD bol na Ústavný súd účelovo dosadený. Veríme, že sa čoskoro vyšetrí jeho komunikácia s Marianom Kočnerom a bude za to znášať adekvátne dôsledky,“ myslí si Šipoš.

  To, že Mamojka odstúpil, hnutie víta a považuje to za ďalší z hmatateľných úspechov novej vlády.

  „Naším cieľom je vrátiť občanom dôveru v štát a očistiť políciu, prokuratúru a súdnictvo od akýchkoľvek prejavov korupcie,“ doplnil predseda poslaneckého klubu.

   

  VIDEO Reakcia premiéra Matoviča

  „Povedzme si, že bolo zadosťučinené spravodlivosti,” doplnil reakciu predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO).

  Zdroj: TASR

  Ten sa zhoduje so Šipošom v tom, že Mamojka nemal byť nikdy kandidátom ani sudcom ÚS SR vzhľadom na to, že má podľa neho veľmi dobrý vzťah s Kočnerom.

  Matovič si zároveň myslí, že v najbližšom čase sa dozvieme, prečo Mamojka z ÚS odišiel.

  „Zrejme to bolo neúnosné,” doplnil premiér.

  Na otázku, či chce koalícia zmeniť spôsob voľby sudcov ÚS SR, premiér uviedol, že sa o tom ešte s koaličnými partnermi nerozprávali.

   

  Pellegrini (Smer-SD): Tent krok prispeje k upevneniu dôvery v Ústavný súd

  Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) víta rozhodnutie Mojmíra Mamojku vzdať sa funkcie ústavného sudcu.

  Tento krok podľa Pellegriniho prispeje k upevneniu dôvery k Ústavnému súdu (ÚS) SR a Mamojkovi umožňuje vysvetliť medializované podozrenia.

  Peter Pellegrini (Smer-SD). Zdroj: TASR

  „Vítam rozhodnutie pána Mamojku vzdať sa funkcie ústavného sudcu. Rešpektujem jeho krok, ktorý prispeje k upevneniu dôvery k inštitúcii, akou je ústavný súd a zároveň mu ako osobe umožňuje vysvetliť medializované podozrenia,” reagoval pre TASR Pellegrini.

   

  VIDEO Fico (Smer-SD) zostal prekvapený

  Poslanca Národnej rady SR Roberta Fica (Smer-SD) prekvapilo, že Mojmír Mamojka sa vzdal funkcie ústavného sudcu. Jeho osobné rozhodnutie rešpektuje. Povedal to v stredu na tlačovej konferencii.

  „Sú ľudia, ktorí znesú väčší verejný tlak, sú ľudia, ktorí znesú menší verejný tlak, ja to nebudem hodnotiť,” uviedol Fico. 

  Podotkol tiež, že parlament teraz čaká “náročná tortúra” voľby ďalšieho sudcu na Ústavný súd SR.

  Zdroj: TASR

  - Reklama -