štvrtok, 9 júla, 2020
28.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Merkelová v ľuďoch vzbudzuje dôveru. Nemecko je najobdivovanejšou krajinou na svete, hovorí...

Merkelová v ľuďoch vzbudzuje dôveru. Nemecko je najobdivovanejšou krajinou na svete, hovorí bývalý podpredseda Európskeho parlamentu

Trikrát bola zvolená za kancelárku. Teraz je pravdepodobné, že svoj post obháji aj štvrtýkrát. Ako by ste zhodnotili doterajšiu kariéru Angely Merkelovej?

Najlepšie zhodnotia pôsobenie kancelárky Merkelovej o dva týždne nemeckí voliči. A ako ukazujú prieskumy verejnej mienky, kancelárka s jej Kresťanskodemokratickou úniou voľby s prehľadom vyhrá. My sa môžeme pýtať, prečo to tak je. Prečo aj napriek všetkým krízam – a mali sme grécku finančnú krízu, brexit, a hlavne utečeneckú krízu –, dajú Nemci s najväčšou pravdepodobnosťou znovu hlas Angele Merkelovej?

Odpoveď je taká, že nemeckí voliči sú informovaní. Vyznajú sa v dianí nielen v Nemecku, ale aj vo svete. Majú pocit, že kancelárka všetky krízy zvládla, a dokonca zvládla aj utečeneckú krízu. Kancelárka hovorí, že to, čo bolo v roku 2015, sa už nikdy nebude opakovať. Krok za krokom jej vláda robí opatrenia od ochrany nemecko-rakúskej hranice cez oveľa účinnejšiu kontrolu európskych vonkajších hraníc až po pomoc utečencom na Blízkom východe aj v afrických krajinách a začleňovanie utečencov do nemeckej spoločnosti. Keď sa Nemci pozrú po svete a vidia, aké majú ekonomické problémy so zamestnanosťou vo Francúzsku… Nemecko má silný hospodársky rast, prebytkový štátny rozpočet a najnižšiu nezamestnanosť v histórii od zjednotenia Nemecka. Kancelárka dokáže toto všetko Nemcom vysvetliť, poctivo s nimi diskutuje o problémoch, a keď urobí chybu, prizná ju. Nemci jej dôverujú.

Angela Merkelová

Angela Merkelová. Zdroj: TASR

Sám som sa o tom presvedčil, pretože som s ňou mohol stráviť v úzkom kruhu asi hodinu. Má úžasnú schopnosť akýkoľvek problém takmer vedecky analyzovať s presnosťou prírodnej vedkyne, ktorou je. Zároveň dokáže problém ľudsky vysvetliť a vzbudzuje dôveru. Verí v ľudí a to na nemeckých voličov pôsobí. A nielen na nemeckých voličov. Kancelárka je populárna a podľa najrôznejších hodnotení je vlastne vodcom západného sveta po tom, ako sa Spojené štáty pod Donaldom Trupom tejto role odcudzili.

Nemcom sa darí dobre, chcú vo svojej prosperite a slobode pokračovať, a keď si to dajú na misku váh… Schulz je takisto kvalitný kandidát, ale proti Angele Merkelovej má veľmi málo šancí. A potom je dôležité aj to, že jej strana zasahuje politický stred.

Niektorí hľadajú dôvod popularity kancelárky aj inde. Napríklad podľa matematika a publicistu Mariana Kechlibara je ním „najmä úplná absencia vierohodných alternatív“. „Nemeckej politickej scéne na federálnej úrovni až zarážajúcim spôsobom chýbajú veľké osobnosti,“ uviedol pre Parlamentné listy. Čo ak jednoducho nie je z čoho vyberať?

Nemeckej politickej scéne nechýbajú politické osobnosti. Už som spomenul Martina Schulza. Veľkou politickou osobnosťou bol a je bývalý minister zahraničia a dnešný prezident Frank-Walter Steinmeier, veľmi schopných politikov majú dokonca aj Zelení alebo Die Linke. Nesúhlasím ani s tým, že Nemecko nemá alternatívu. Nemecko má od roku 1949, keď boli vlastne prvé povojnové voľby, ustálený politický systém, čo má máloktorá európska krajina, kde máte v pravom strede Kresťanskodemokratickú úniu, v Bavorsku sesterskú Kresťansko-sociálnu úniu a naľavo sociálnu demokraciu. Uprostred sú liberáli. A tieto tri strany do vzniku strany Zelených určovali nemeckú politiku v najrôznejších koalíciách. Či už to bola koalícia vedená CDU alebo koalícia vedená SPD.

Martin Schulz

Martin Schulz. Zdroj: SITA

Potom vznikli Zelení, ktorí majú nejakých sedem či osem percent. Po zjednotení Nemecka prišla Die Linke s podobnými percentami. Od roku 1949 bola v politickom spektre aj krajne pravicová strana, či už to bola BHE, v polovici 60. rokov NPD alebo dnes AfD. Alternatíva pre Nemecko vlastne alternatívu predstavuje, ale Nemci ju nechcú. AfD dostane tak desať percent, v spolkových krajinách, ako sú Sasko alebo Meklenbursko-Predpomoransko, to bude až dvadsať percent, ale väčšinu Nemcov táto alternatíva neoslovuje. Nemci preferujú stabilitu, ktorá im za uplynulých 60 rokov všetko zaistila: bezpečnosť, vysokú životnú úroveň, slobodu aj zjednotenie. Nemecko je najobdivovanejšou krajinou na svete, sú dobrí od výroby áut až po futbal a Nemcom to vyhovuje.

Nám sa zdá situácia, zvlášť v súvislosti s utečeneckou krízou, nepochopiteľná, pretože česká spoločnosť, podobne ako maďarská alebo slovenská, má iné historické skúsenosti.

Okrem iného Kechlibar poukázal aj na ďalšiu skutočnosť, a to na to, že stredná vrstva v Nemecku si väčšinou môže dovoliť bývať v bezpečných lokalitách, takže migračná otázka ju trápi skôr z toho hľadiska, že peniaze utratené za imigrantov neputujú na opravy ciest alebo škôl. A to obvykle nie je dôvod, prečo zmeniť zabehnuté voličské vzorce. Oveľa citlivejšia na imigračnú otázku je chudobnejšia časť populácie, ktorá žije v problémovejších štvrtiach a s prichádzajúcimi osobami sa dostáva do konfliktov. Inými slovami, kancelárka podporuje migráciu, ktorou trpia tí najchudobnejší. Ako to ide podľa vás dohromady s jej sociálnym cítením voči chudobným rodeným Nemcom, ktorí nie sú v postavení utečencov?

Toto tvrdenie vôbec neobstojí. Nemecko nie sú Spojené štáty, kde v jednej časti mesta žijú bohatí za múrmi s ozbrojenou strážou a bezpečnostnými kamerami a na druhej strane sú slumy. To v Nemecku neuvidíte. Každý, kto príde do Nemecka, vidí, že mestá odrážajú nemeckú spoločnosť, kde väčšina patrí do strednej vrstvy. Keby mal tento argument fungovať, tak si nemyslím, že by krajne ľavicová strana Die Linke zastávala proutečeneckú politiku, akú zastáva, pretože Die Linke je ešte naklonenejšia utečencom ako CDU alebo SPD. Die Linke reprezentuje vo východnom Nemecku verejnosť, ktorá má pocit, že na tom ľudia nie sú po zjednotení Nemecka dobre, žijú na panelákových sídliskách a nemajú prácu, aj keď je v Nemecku rekordne nízka nezamestnanosť.

V takzvanej volebnej aréne v Lübecku, kde v priamom televíznom prenose kancelárka Merkelová odpovedala na otázky nemeckej verejnosti, padla ako prvá otázka týkajúca sa limitu na počet žiadateľov o azyl. Kancelárka potvrdila, že ho nechce a hornú hranicu ani nepovažuje za realizovateľnú. Pritom limit 200-tisíc migrantov ročne požaduje predovšetkým bavorská CSU. Bavorský premiér a šéf CSU Horst Seehofer dokonca vyhlásil, že bez dohody o hornej hranici na príjem utečencov jeho strana nepôjde do vlády. Čo z toho možno usudzovať?

Asi pred ôsmimi mesiacmi ministerský predseda Seehofer chcel hornú hranicu, ale spor bol vyriešený. Do Nemecka dnes prichádza nejakých dvesto- alebo tristotisíc utečencov ročne a kancelárka jasne povedala, že rok 2015 sa už nebude opakovať. Spojenie CDU/CSU žije, prax ukazuje, že počty nebudú vyššie. Koniec koncov, do roku 2015 tento počet ľudí do Nemecka prichádzal a nikto s tým nemal problém. Týmto sa všetko vyriešilo. Nemci kancelárke veria, že rok 2015 sa nebude opakovať a opatrenia sú urobené. S počtom 250- alebo 300-tisíc ľudí ročne súhlasia všetci vrátane bavorskej CSU. Sú si vedomí aj určitej demografickej krízy.

Horst Seehofer

Horst Seehofer. Zdroj: TASR

V oblasti medzinárodných vzťahov aktuálne najviac rezonuje predovšetkým napätá situácia na Kórejskom polostrove, ktorú spôsobili ďalšie jadrové testy v KĽDR. „Ak by sme boli prizvaní, aby sme sa k obojstranným rokovaniam pripojili, bez váhania by som povedala áno,“ konštatovala kancelárka v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Zeitung. Čo by Angela Merkelová mohla zmeniť?

Som presvedčený, že prítomnosť Nemecka pri rokovaniach aj jej prítomnosť by boli prínosom. Ukázalo sa to na rozhovoroch a dohode s Iránom. Nemecko, aj keď nie je členom Bezpečnostnej rady OSN, sa rokovaní zúčastnilo a aj napriek všetkej kritike zmluva s Iránom funguje a je úspešná. S Kóreou je situácia zložitejšia aj preto, že rolu hrajú aj Čína a Ruská federácia. Ale sú poruke aj spojenci Spojených štátov, ako sú Južná Kórea a Japonsko. Ak bude prizvaná EÚ alebo krajina ako Nemecko na rokovania, o to lepšie. Je však otázkou, či vôbec k niečomu takému dôjde, pretože severokórejské vedenie je oveľa uzavretejšie a iracionálnejšie, ako bolo iránske.

Určité svetielko na konci tunela však môžeme vidieť. Veľa pozorovateľov predpokladalo, že v čase štátneho sviatku dôjde v Severnej Kórei k odpáleniu nejakej rakety, ale k ničomu nedošlo. Zaujímavé je aj to, že Južná Kórea veľmi podrobne sledovala situáciu v Nemecku. Rovnako ako Nemecko bola kedysi rozdelená aj Kórea. Nemecko máme zjednotené, ale Kórea je rozdelená. Vedenie Severnej Kórey sa, samozrejme, bojí, že by mohlo dopadnúť rovnako ako vtedajšie Honeckerovo východonemecké vedenie, keď v priebehu roka NDR prestala existovať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Poslanci schválili 114 zmien, týkajú sa zamestnávateľov. Rušia sa aj niektoré povinnosti voči Sociálnej poisťovni či bankový odvod

Zrušenie viacerých oznamovacích povinností, bankového odvodu či zavedenie účinnosti daňovo-odvodových zákonov najskôr 1. januára. Toto sú len niektoré zmeny, ktoré prinesie tzv....

Starostu Soulu našli mŕtveho. Údajne čelil sťažnosti zo sexuálneho napadnutia

Starostu juhokórejského Soulu Pak Won-suna našli vo štvrtok mŕtveho v severnej časti tejto metropoly, oznámila miestna polícia, ktorú citovala agentúra Jonhap.

Balík na zlepšenie podnikateľského prostredia: Prokurátorom a sudcom odmeny nezrušia

Prokurátorom a sudcom sa napokon odmeny nemajú rušiť. V balíku opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia poslanci pozmeňujúcim návrhom vypustili zrušenie odmien.

VIDEO Matovič reagoval na nárast nakazených. Ľuďom prichádzajúcim z “červených” krajín majú hroziť vysoké pokuty

Vláda prerokuje v pondelok (13. 7.) na mimoriadnom zasadnutí legislatívnu úpravu, ktorá umožní poslať občanovi prichádzajúcemu z "červenej", nebezpečnej krajiny SMS správu.

Pandémia si vo svete vyžiadala už 550-tisíc ľudských životov. Najviac mŕtvych hlásia z USA

Celosvetový počet úmrtí v dôsledku choroby COVID-19 dosiahol vo štvrtok 550.000, informovala agentúra AFP. Polovicu z celkového počtu obetí...

Kamenický: Vláda bude po zmene rozpočtu zodpovedná za každú skrachovanú firmu

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) bude po schválení zmeny rozpočtu zodpovedná za každé pracovné miesto, každého zbankrotovaného živnostníka, každú skrachovanú firmu a za prípadný ekonomický...

VIDEO Bödör poputuje do cely, rozhodol Najvyšší súd. Bol to mega stroj korupcie, zdôraznil sudca

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý vo štvrtok vyhovel sťažnosti prokurátora...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,851 +53 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,477 Infikovaných 346 Last updated: 9. júla 2020 - 19:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky