V USA začali stavať prototypy Trumpovho pohraničného múru. Prezident však prišiel s podmienkou, ktorá to firmám poriadne skomplikuje

  0
  Múr na americko- mexickej hranici (Autor: TASR)

  Výstavbu ôsmich prototypov zamýšľaného pohraničného múru spustili dodávateľské firmy v kalifornskom San Diegu. Štyri postavia z betónu a štyri z iných materiálov; hotové by mali byť zhruba za 30 dní, informovala agentúra AP. 

  Prototypy s maximálnou výškou a dĺžkou 30 metrov bude následne posudzovať americká federálna agentúra pre clá a ochranu hraníc (CBP). Tá si bude môcť vybrať jeden, viacero alebo ani jeden z nich. Úspešné návrhy sa môžu stať základom pre vývoj stavebných štandardov k budúcemu múru.

  Výstavba prototypov sa začala s trojmesačným oneskorením. Stalo sa tak kvôli napokon neúspešným námietkam zo strany firiem, ktoré neprešli výberovým konaním.  

  Prezident Trump sa minulý týždeň vyjadril, že múr na hraniciach s Mexikom musí byť priehľadný. To podľa agentúry AP spochybňuje možnosť, že by mohli uspieť betónové prototypy.  

  Trump pritom nie je prvým americkým politikom, ktorý prišiel s nápadom oddeliť USA od Mexika múrom. Už v roku 2006 inicioval výstavbu pohraničnej bariéry vtedajší prezident George W. Bush, pričom sa mu podarilo postaviť oplotenie a zátarasy v dĺžke takmer 1100 kilometrov.

  Trump počas kampane tvrdil, že chce múrom uzavrieť celú americko-mexickú hranicu dlhú 3200 kilometrov.

  - Reklama -