štvrtok, 2 decembra, 2021
7.2 C
Bratislava
ÚvodArénaMadeleine Albrightová vstúpila do českej Galérie elity národa. Vysvetlila, pre koho je...

Madeleine Albrightová vstúpila do českej Galérie elity národa. Vysvetlila, pre koho je v pekle pripravené špeciálne miesto a že Rusi hovoria hlúposti

V úvode Albrightová ukázala fotografiu, na ktorej je už ako trojročná v Londýne. „Bolo to v čase, keď bombardovali Londýn. V noci sme išli vždy do pivnice. Môj otec hovorieval, že keby tá bomba spadla na dom, aj tak by sme umreli,“ povedala Albrightová s tým, že Briti boli na všetkých príliš dobrí. Rodičov potom označila za patriotov. „Boli to viac Čechoslováci ako Židia,“ dodala.

S rodičmi bývala najprv v Anglicku, potom v Juhoslávii, do školy chodila aj vo Švajčiarsku. „Po vojne som mala osem rokov. Museli byť zdrvení, keď sa vrátili domov a zistili, že všetci sú mŕtvi. Nepamätám si, že by plakali. Boli statoční, chceli nám urobiť normálny život,“ pokračovala.

Potom uviedla, že nevie, čo by sa s rodinou stalo, keby za komunizmu zostala v Česku. „Otec hlavne varoval pred vládami s komunistami. Oni neslúžia demokracii, oni chcú demokraciu prevrátiť,“ povedala exministerka.

„Otec by asi skončil za mrežami,“ dodala. „Američania až do prevratu veľmi dobre nerozumeli, čo tu Sovieti robili,“ podotkla. Jej otec vraj písal knihy o Československu. „Mala som pocit, že sme všetci vyrástli s Masarykom. Ja som vždy chcela byť perfektná dcéra,“ prezradila o vzťahu so svojím otcom Albrightová.

„Keď sa človek díva na históriu 20. storočia, vidí veci, z ktorých sa môže učiť. Vždy som sa hnevala na to, čo sa stalo v Mníchove,“ povedala. „Keď som zrazu mala nejaký vplyv na americkú politiku, myslela som na to, že nemôžeme zabúdať na ľudí, ktorých dobre nepoznáme a ani nevieme, akým jazykom hovoria. Tí ľudia boli zabití len preto, že mali inú vieru,“ uviedla Albrightová. Kamera pritom ukazovala zábery z vojen v bývalej Juhoslávii, ktoré prebiehali práve v tom čase.

„Ja som vedela, že Miloševič povedal, aby boli ľudia zabití len preto, že to boli musulmani albánski. A premýšľali sme, ako by sme to mali urobiť, aby to prestalo. Človek vie, že keď bombarduje, zomrú tam ľudia. A neverila som, že to niekedy budem musieť urobiť, poslať ľudí do vojny,“ zaspomínala si bývalá šéfka americkej diplomacie. Po záberoch na srbského prezidenta Miloševiča a zapaľovanie americkej vlajky začala rozprávať o tom, že v Kosove je taká populárna, že tam rodičia svoje dcéry často pomenúvajú Madeleine.

Slobodan Miloševič

Slobodan Miloševič Zdroj: TASR

„Pracovala som pre dvoch zaujímavých demokratických prezidentov,“ uviedla následne Albrightová a spomenula napríklad Billa Clintona. „On sa rozhodol, že máme urobiť väčšie NATO. A Jeľcin vtedy hovoril, že to nie je nutné, pretože nie je Sovietsky zväz,“ podotkla a vyvrátila, že by USA nerešpektovali Rusov.

„Rusi stále hovoria, že sme ich nerešpektovali. To je taká hlúposť. My sme stále pracovali na tom, aby fungovali ako normálna krajina,“ poznamenala.

Potom si zaspomínala na veľkú politickú osobnosť. „Rola osobností je veľká. A je veľmi dôležité vedieť, kto čo urobil a prečo. Človek sa tu na to musí len pozrieť, akú veľkú rolu mal Václav Havel a ako chýba. Človek mohol byť hrdý, že takýto človek vyšiel z toho, čo sa tu dialo,“ podotkla Albrightová o Havlovi. „Zvláštne je, že je viac vážený v cudzine ako tu. Až keď zomrel, ľudia zistili, čo sa tu stratilo. Nebolo ľahké nájsť demokraciu,“ varovala bývalá ministerka.

Václav Havel

Václav Havel Zdroj: TASR

„Demokracia je krehká,“ dodala. Kamera pritom ukazovala zábery na transparent STOP NATO a všetko sprevádzal piskot.

Na záver potom venovala pár viet aj odchodu svojho manžela. „Bolo to príšerné. A chcela som vedieť, prečo sa to stalo,“ povedala Albrightová, ktorá bola vydatá 23 rokov. „Urobila by som všetko pre to, aby so mnou môj muž zostal, ale viem, že by som nebola ministerka, keby som bola vydatá,“ podotkla Albrightová, ktorá podľa svojich slov bola vo vláde veľmi rada.

„Ženy, ktoré pracujú, majú pocit, že ženy, ktoré sú doma, nič nerobia. A naopak. A to mi prekáža, že sa ohovárame. V pekle je pripravené špeciálne miesto pre ženy, ktoré si nepomáhajú,“ dodala Albrightová.

A čo robí Albrightovej starosti? „Nacionalizmus. Niečo iné je patriotizmus,“ povedala s tým, že patriotizmus je „zaujímavý“, ale nacionalizmus ju znervózňuje. Na demokracii treba podľa jej slov pracovať. „Človek si musí pamätať históriu, aby sa neopakovala,“ dodala. „A tak musíme učiť tých mladých, ktorí tomu ešte nerozumejú,“ uzavrela.

Celé video si môžete pozrieť TU.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 697,471 +7,853 Dnes Úmrtí 14,606 +103 Dnes Uzdravení 571,321 Infikovaných 111,544 Last updated: 2. decembra 2021 - 13:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img