Odhalenie Horthyho busty vyvoláva vášne nielen na sociálnych sieťach. Zakážme stavať sochy predstaviteľov totalitných režimov, vyzýva Chmelár

  0
  Ilustračné foto. V Šomodskej župe na juhozápade Maďarska odhalili v máji roku 2012 sochu regenta Miklósa Horthyho. (Autor: TASR/MTI)

  V kostole sa konala slávnostná bohoslužba na pamiatku regenta a vládcu medzivojnového a vojnového Maďarska Miklósa Horthyho, busta však zostala v kostole a v záhrade je len podstavec s nápisom Tohto času neodhaliteľná busta hrdinu reformovanej viery. Extrémisti klasicky zaujali pózu utlačovaných a ukrivdených, ktorým nedovolia vyjadriť slobodne svoj názor, uctiť si verejne svojich hrdinov a šíriť pravdivý obraz dejín, nepokrivený nepriateľmi, píše Denník N.

  Oznámenie vydrianskej kazateľky Julianny Kis-Csájiovej o odhalení Horthyho busty na sociálnej sieti vyvolalo v maďarskej komunite na Slovensku poprask. Okrem židovských náboženských obcí sa proti tomuto zámeru vyjadrili aj maďarskí intelektuáli zo Slovenska. Horthymu vytýkajú antisemitské nariadenia a chybnú politiku. Označujú ho za kontroverznú postavu.

  „To, že dnes stavajú Horthyho sochu len niekoľko kilometrov od Dunajskej Stredy, odkiaľ v roku 1944 počas regentstva Miklósa Horthyho odvliekli asi 3 000 Maďarov židovskej viery do tábora smrti, uráža pocity každého slušného človeka,“ píše sa vo vyhlásení intelektuálov s dôvetkom, že zdôvodňovať postavenie sochy len tým, že bol Horthy reformovaný veriaci, je cynická a nešikovná zámienka. Vyhlásenie podpísala napríklad výtvarníčka Ilona Némethová či vydavateľ László Szigeti.

  Pravý kresťan a hrdina viery?

  Kazateľka Kis-Csájiová a ďalší organizátori tvrdia, že Horthyho vnímajú ako pravého reformovaného kresťana a hrdinu viery. Dekan bratislavskej arcidiecézy reformovanej cirkvi a prodekan Reformovanej teologickej fakulty Univerzity J. Selyeho v Komárne Alfréd Somogyi označil tvrdenie, že Horthy je kontroverznou osobou, za boľševický stereotyp. „My ho evidujeme ako významnú svetskú postavu, ktorá sa viaže k našej cirkvi,“ povedal pre denník Új Szó.

  Parlamentné listy sa pokúšali získať jeho názor na snahu o odhalenie busty. „V tejto záležitosti naše predsedníctvo synody vydalo komuniké a v tom je uvedené všetko,“ odkázal nás Somogyi na webovú stránku Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku. Svoje osobné stanovisko však PL.sk neposkytol. Synoda je najvyšším zákonodarným a riadiacim orgánom tejto cirkvi. Tvorí ju tridsaťšesť poslancov synody volených cirkevnými zbormi, členovia Predsedníctva synody a zástupca teologickej akadémie.

  Odhaleniu busty v záhrade kostola zabránilo práve stanovisko synody. Biskup László Fazekas a hlavný správca cirkvi Vince Fekete vo vyhlásení píšu, že hoci posúdenie niektorých historických postáv nie je jednoznačné, úlohou cirkvi nie je otvárať rany, ale liečiť ich a slúžiť zmiereniu. Preto vedenie cirkvi vyzvalo cirkevný zbor a jeho presbytérium vo Vydranoch, aby prehodnotili svoje rozhodnutie.

  Na nedeľnej bohoslužbe vo Vydranoch bolo do 200 účastníkov, mnohí mali prísť až z Maďarska. Pred kostolom sa zasa zišla skupina desiatok odporcov. Bustu Horthyho daroval cirkevnému zboru predstaviteľ krajnej pravice z Maďarska, predseda Spoločnosti Miklósa Horthyho Ferenc Zetényi Csukás. V kostole tiež rečnil extrémistický reformovaný kazateľ Lóránt Hegedüs mladší. Spolu s otcom, biskupom reformovanej cirkvi, bol poslancom za stranu Maďarskej spravodlivosti a života, ktorá predchádzala Jobbiku.

  Most-Híd ani SMK ku kauze nevydali vyhlásenia, no odhalenie busty vo svojej obci v maďarských médiách odmietol starosta Vydrian László Balódi, odborník strany Most na vidiek. Minister dopravy László Sólymos označil iniciatívu za vyrábanie problémov a rozporov. Tunajší Maďari podľa neho nepotrebujú importované nacionálne iniciatívy a napätia.

  Internetové noviny felvidek.ma však opakovane bustu obhajovali. Podľa ich komentátora by už mali stáť na Slovensku stovky sôch „posledného veľkého maďarského štátnika“ Horthyho. Odporcov nazval polovzdelanými kreténmi, vyvraciavajúcimi starý boľševický odpad. Uvedené internetové noviny podľa Denníka N robia politickú kampaň SMK a očierňujú jej protivníkov. Noviny vydáva Združenie pre spoločné ciele, ktorého riaditeľkou je Erzsébet Pogányová z SMK. Ďalší straníci majú so stránkou  spolupracovať.

  Pogányová poskytla Parlamentným listom vyjadrenie. „Áno, Združenie za spoločné ciele vydáva tieto noviny a uviedli sme fakty aj vyjadrenia za odhalenie busty, aj vyjadrenia proti. Myslím si, že naozaj z každej strany sme uviedli všetky fakty a to, že niekto napísal aj mienku, to je, samozrejme, dovolené,“ ohradila sa s tým, že je zaujatá a bolo by lepšie, keby články prečítal niekto taký, kto vie po maďarsky a vie to posúdiť.

  Združenie sídli na rovnakej adrese ako kultúrny zväz Csemadok, ktorého predsedom je bývalý šéf SMK a bývalý kandidát na prezidenta Gyula Bárdos. V súčasnosti je členom predsedníctva strany.

  Bol to fašistický kolaborant a na Slovensko nepatrí, hovorí analytik

  „Horthy patrí medzi predstaviteľov totalitných režimov, ktorí sa dajú porovnať napríklad aj s Jozefom Tisom. Aj keď je pravda, že jemné rozdiely tu existujú. Napríklad keď začal Tiso s deportáciami Židov, tak utekali do Maďarska, pretože v tom období tam mali väčší stupeň ochrany ako na Slovensku. Až do nástupu Šípových krížov,“ konštatoval analytik. To však podľa neho nič nemení na tom, že Horthy bol fašistický kolaborant a že takéto niečo nielen na Slovensko, ale ani do demokratického Maďarska nepatrí.

  Tvrdí, že celú záležitosť treba brať komplexne aj v súvislosti s tým, že na Slovensku sú pamätné tabule Tisa či busta Ďurčanského. „Tu by sa mal prijať komplexný zákon, ktorý zakazuje stavať sochy predstaviteľom totalitných režimov. Takto by sa to dalo vyriešiť,“ navrhuje Chmelár.

  Potešila ho však reakcia maďarských intelektuálov. „Chcem vysoko vyzdvihnúť, že v našom domácom prostredí slovenských Maďarov vznikla petícia, pod ktorú sa podpísali významní predstavitelia kultúrneho života ako Péter Hunčík, Ilona Némethová a Láslzó Szigeti. To považujem za kľúčové a oveľa dôležitejšie, lebo toto si musia v prvom rade vyriešiť Maďari sami. Ak medzi Maďarmi nebude existovať demokratická opozícia, tak sme všetci v keli,“ obáva sa.

  Preto je za podporu týchto hlasov vo vnútri maďarského spoločenstva na Slovensku, lebo majú schopnosť najviac ovplyvňovať ľudí a vysvetliť im, že niečo také do demokratickej spoločnosti nepatrí. „Od nástupu monolitnej Orbánovej vlády a silného Jobbiku sú tendencie rehabilitovať Horthyho režim veľmi silné,“ uviedol.

  Eduard Chmelár Zdroj: SITA

  Označil ich za silnejšie ako snahy o rehabilitáciu Tisa na Slovensku. „U nás to máte len v zmýšľaní kotlebovcov, ale v Maďarsku je príklon k Horthyho režimu oveľa silnejší, čiže je to aj oveľa nebezpečnejšie,“ zhodnotil a dodal, že musíme povzbudzovať Maďarov, ktorí sa postavia proti tomu, pretože jedine oni môžu zvrátiť situáciu.

  Podľa analytika môžeme  na Slovensku to, či majú byť odhaľované sochy alebo pamätníky Tisovi, Biľakovi a podobne, vyriešiť zákonom. „Spoločnosť evidentne nie je zrelá na to, aby sa dokázala vyrovnať s vlastnou históriou. Ak nám tu chýbajú sochy popredných slovenských predstaviteľov a namiesto toho nám tu pribúdajú busty, pamätné tabule a sochy zločincov, tak to už kde sme,“ zhrnul.

  - Reklama -