utorok, 7 júla, 2020
19.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Košický samosprávny kraj: Viedol sa neskutočne tesný súboj. Napokon zvíťazil Trnka nad...

Košický samosprávny kraj: Viedol sa neskutočne tesný súboj. Napokon zvíťazil Trnka nad Rašim o 800 hlasov

03:10 Novým predsedom Košického samosprávneho kraja (KSK) sa stal Rastislav Trnka (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, ŠANCA), ktorý tesne porazil Richarda Rašiho. Vyplýva to z neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Trnka získal od voličov vo voľbách 59.599 hlasov, teda 37,8 percenta. Rašimu sa podarilo získať 58.724, teda 37,24 percenta. Na víťazstvo mu chýbalo 875 hlasov.

Právo voliť v Košickom kraji malo 630.178 občanov. Celková volebná účasť dosiahla 26,73 percenta.

Víťaz volieb Trnka (KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, Šanca) sa po zverejnení neoficiálnych výsledkov poďakoval všetkým voličom, ktorí prišli k volebným urnám. “Samozrejme, najviac ďakujem tým voličom, ktorí dali hlas za rozhýbanie nášho kraja. Je to pre mňa obrovský záväzok, ktorý sa budem snažiť naplno realizovať tak, ako som sľúbil,” uviedol pre novinárov vo svojom volebnom štábe. Trnka vyjadril zámer postupovať po nástupe do funkcie v súlade so svojím programom na prvých sto dní. 

Neúspešný kandidát Richard Raši (Smer-SD) sa po zverejnení výsledkov poďakoval všetkým, ktorí mu pomáhali s predvolebnou kampaňou, ako aj tým, ktorí mu dali svoj hlas. “Urobili sme maximum, čo sa dalo, navštívili sme všetko, čo sa dalo, a napriek tomu to nevyšlo, aj keď prieskumy boli pozitívne. Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí pomáhali, všetkým ľuďom, ktorí mi dali hlas a zároveň poblahoželať víťazovi k víťazstvu. Je to určite pre mňa, aj pre celý tím sklamanie, ale taký je život a nič s tým teraz nedokážeme urobiť,” uviedol Raši.

Dôvody, prečo neuspel, nepozná. “Neviem, čím to je. Možno si spomínate, že keď bol posledný prieskum zverejnený v televízii, tak predpokladaná účasť ľuďmi, ktorí sa v ňom vyjadrili, bola 40 alebo 44 percent. Čiže zjavne tí voliči, ktorí sa vyjadrili v prieskume v prospech mňa, tak bohužiaľ na voľby nedošli. Určite to bude zanalyzované ľuďmi, ktorí sa tomu rozumejú a mrzí ma to, ale je to holá realita, s ktorou sa budeme musieť všetci vysporiadať,” skonštatoval Raši.

Na otázku, či sa bude o rok uchádzať o post primátora odpovedal, že sa musí najprv vyspať a vysporiadať s výsledkom týchto volieb. “Čo bude o rok, to nikto netuší,” povedal.

01:36 V Košickom kraji je už zrátaných vyše 90 percent okrskov. Stále tesne vedie Rastislav Trnka s 38,83 percenta hlasov. Zaostáva za ním Richard Raši s 37,57 percenta hlasov. Má o 1724 hlasov menej. Zatiaľ je spracovaných 90,51 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

01:20 Rastislavovi Trnkovi sa podarilo posilniť svoju pozíciu. Získal zatiaľ 38,59 percenta hlasov.

Za ním nasleduje Richard Raši, ktorý získal 37,92 percenta hlasov, za Trnkom zaostáva o 855 hlasov. 

Zatiaľ je spracovaných 86,53 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

00:52 V Košickom samosprávnom kraji sa Richard Raši približuje k svojmu súperovi Rastislavovi Trnkovi. Ten zatiaľ vo voľbách vedie s 38,47 percenta hlasov, Raši získal 38,39 percenta hlasov. Zatiaľ je spracovaných 59,36 percenta.

00:18 V súboji o kreslo predsedu Košického samosprávneho kraja predbehol Richarda Rašiho jeho súper Rastislav Trnka. Prvenstvo mu zatiaľ zabezpečilo 40,2 percenta hlasov. Raši získal 37,91 percenta. Vyplýva to z priebežných výsledkov volieb predsedov samosprávnych krajov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zatiaľ je spracovaných 33,6 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

Rastislav Trnka, Zdroj: TASR

23:35 V Košickom samosprávnom kraji je priebežným lídrom volieb Richard Raši so ziskom 44,02 percenta hlasov. Na druhom mieste ho nasleduje Rastislav Trnka, ktorý zatiaľ dostal 34,95 percenta hlasov. Vyplýva to z priebežných výsledkov krajských volieb, ktoré zverejňuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zatiaľ je spracovaných 5,26 percenta zápisníc okrskových volebných komisií.

23:20 Myslím si, že každý z kandidátov, ktorí majú väčšie preferencie do toho ide preto, aby vyhral. Dúfame, že to dopadne dobre a zvíťazíme. Povedal na brífingu po uzatvorení volebných miestností kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Richard Raši (Smer-SD).

Na otázku, či bude výsledok podobný prieskumom v ktorom mu predpovedali 44,3 percenta a Rastislavovi Trnkovi 27,2 percenta hlasov Raši povedal, že každý je rád, keď sa výsledok blíži k 50 percentám.

“Bude to záležať od toho, ktorá strana lepšie zmobilizovala posledné dni. My sme to robili cez naše štruktúry. Ešte aj niektoré mítingy sme mali koncom minulého týždňa v rámci celého Košického kraja, takže ja si myslím, že sme urobili všetko, čo sa dalo,” doplnil minister hospodárstva a krajský predseda strany Smer-SD Peter Žiga.

Počas predvolebnej kampane vyzbierali podľa Rašiho viac ako 8000 podnetov zo 423 obcí a 17 miest kraja, ktorým sa v prípade zvolenia chcú venovať.

“Tie priority sú naozaj veľmi individuálne, taká všeobecná priorita je práca, aj preto sme mali motív kampane – Tu je náš domov, aby sa rodiny nemuseli deliť, aby ľudia našli prácu čo najbližšie k svojmu bydlisku. Každá obec má inú prioritu. Niekedy je to kruhový objazd ako pri Strážskom, niekde je to oprava telocvične alebo problém chodníka. Často sú to cesty medzi obcami a medzi obcami a mestami, čo je v kompetencii VÚC,” vysvetlil Raši.

Na margo toho, kto ho nahradí v prípade zvolenia za predsedu VÚC vo funkcii primátora povedal, že to bude jeden z viceprimátorov, ktorý zatiaľ nespresnil.

23:15  Kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka prišiel do svojej volebnej centrály v jednej z košických reštaurácií po 22.00 h spolu s manželkou. “Ja mám dobré pocity, som vyrovnaný s osudom a uvidíme, čo príde,” povedal pre novinárov.

Poďakoval sa zároveň všetkým voličom, ktorí prišli k voľbám a hlasovali. “Vyzerá to, že účasť bude vyššia ako minulých voľbách, čo som rád. Najviac ďakujem ľudom, ktorí hlasovali za rozhýbanie kraja. S pokorou prijmem akýkoľvek výsledok,” dodal. Potvrdil, že jeho štáb má paralelné sčítavanie hlasov, čo je náročné na koordináciu. 

Na volebnú noc prišli Trnkovi podporovatelia, členovia odborného tému či niektorí poslanci, s ktorými spolupracoval. Medzi nimi je aj poslanec NR SR Oto Žarnay, bývalý riaditeľ Košice IT Valley Jozef Ondáš alebo občiansky aktivista Ladislav Rovinský. Prítomní sledujú v uvoľnenej atmosfére v živom prenose televízne volebné spravodajstvo.

22:30 Kandidát na predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Richard Raši (Smer-SD) čaká spolu so svojím tímom na výsledky sobotných volieb v jednom z košických hotelov.

“Atmosféra je výborná. Máme tu náš mladý tím, ktorý budete môcť vidieť aj vy potom, keď tam prídete, ľudí, ktorí mi pomáhali počas volieb, ktorí s nami držali. Atmosféra je zatiaľ výborná, ale je to až do prvých výsledkov, je to vždy napätie. Zatiaľ sú všetci spokojní, usmievaví a napätí, vrátane mňa,” uviedol pred novinármi Raši.

Podporiť ho prišli počas volebnej noci europoslankyňa Monika Smolková či minister hospodárstva SR Peter Žiga a podľa jeho slov by mal prísť i súčasný predseda KSK Zdenko Trebuľa.

22:00 Priebeh sobotňajších krajských volieb v Košickom kraji bol dosiaľ pokojný a bez vážnejších problémov. Potvrdil to predseda volebnej komisie KSK Vladimír Tot. Účasť voličov by mala byť vyššia ako pred štyrmi rokmi.

“Písomne ani telefonicky sme nedostali žiadny väčší podnet, ktorý by sme museli riešiť,” uviedol Tot o 21.00 h. Krajská komisia tak neregistrovala ani podozrenia z kupovania hlasov. 
Členovia komisie sa v teréne akurát zaoberali prípadom v obci Čierne Pole v okrese Michalovce, kde ich oslovili miestni voliči v súvislosti so skupinou ukrajinských občanov. Členovia komisie im odporúčali, ak je nejaký problém, nech sa obrátia na políciu, čo aj urobili. “Myslím, že okolo 18.00 h sme mali informáciu, že tam bolo z pozície polície riešené nejaké trestné oznámenie, výsledok zatiaľ nevieme, o čo ide,” povedal Tot.

Aj keď záujem o voľby nie je vysoký, účasť by mala byť podľa neho vyššia než pred štyrmi rokmi. Vtedy dosiahla účasť v Košickom kraji v prvom kole 17,78 percenta a v druhom kole voľby predsedu KSK 12,21 percenta.

Polícia v Košickom kraji v súvislosti s voľbami nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku. TASR to potvrdila košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Kandidáti na župana v Košickom samosprávnom kraji

 • Róbert Bačinský (51), NEKA, súkromný podnikateľ, Košice
 • Jozef Bobík (65), NEKA, technik, Michalovce
 • Jozef Červenák (55), RIS, riaditeľ ARMO SR
 • Jaroslav Džunko (66), NEKA, vynálezca
 • Karol Pataky (40), SKOK, Most-Híd, primátor Kráľovského Chlmca
 • Rudolf Botka (66), NP (Nový parlament), ekonóm, Trebišov
 • Oliver Petrík (55), JEDNOTA – ľavicová strana Slovenska, Inštitút sociálno-ekonomických otázok, Michalovce
 • Richard Raši (46)SaNK, SZS, SMK, Smer-SD, primátor Košíc
 • Lukáš Sisák (31), KSS (Komunistická strana Slovenska), živnostník, Košice
 • Vladislav Stanko (43), NEKA, podnikateľ, Košice
 • Štefan Surmánek (64), ĽSNS (Ľudová strana Naše Slovensko), SZČO, Košice
 • Jarmila Tkáčová (56), SNS, ekonómka
 • Rastislav Trnka (33)Šanca, NOVA, KDH, SaS, OĽaNO, projektový manažér

V Košickom samosprávnom kraji volia oprávnení voliči 57 poslancov krajského zastupiteľstva a predsedu Košického samosprávneho kraja v jedenástich volebných obvodoch a 854 volebných okrskoch.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Prezidentka Čaputová zaslala v súvislosti so zrážkou vlakov telegram Milošovi Zemanovi

Prezidentka Zuzana Čaputová zaslala sústrastný telegram českému prezidentovi Milošovi Zemanovi v súvislosti s utorkovou zrážkou vlakov v Česku. TASR o tom informoval...

Lučanský: Správať k Policajnému zboru ako k súkromnej firme je podľa mňa neakceptovateľné

Odchádzajúci prezident Policajného zboru (PZ) Milan Lučanský si myslí, že šéf PZ by sa pri zmene vládnej garnitúry vymieňať nemal. Zdôvodňuje to...

OECD očakáva pre koronakrízu väčšiu nezamestnanosť ako cez finančnú krízu

Kríza, ktorú vyvolala pandémia nového koronavírusu, povedie k nárastu miery nezamestnanosti vo väčšine vyspelého sveta značne nad úroveň, ktorú dosiahla počas globálnej...

Trnka porušil prokurátorskú etiku, konštatovala Etická komisia prokuratúry

Etická komisia prokuratúry, ktorá v utorok v Banskej Bystrici prerokovala žiadosť disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry (GP) SR v konaní voči bývalému generálnemu...

Česko: Tragická zrážka dvoch vlakov. Slováci by nemali byť medzi 20 zranenými a obeťami

V okrese Karlove Vary v Česku sa v utorok čelne zrazili dva osobné vlaky. Na mieste je okolo 20 zranených a dvaja...

Pellegrini: 46 hlasov podpory robí z Kollára jedného z najslabších šéfov NRSR

To, že v hlasovaní o odvolaní Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie predsedu parlamentu ho podporilo len 46 poslancov znamená, že je...

Kollár: Návrhom na svoje odvolanie som urobil posledný možný krok

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár podľa vlastných slov návrhom na svoje odvolanie urobil posledný krok, ktorý mohol. Povedal to po...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,767 +2 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 266 Last updated: 7. júla 2020 - 21:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky