štvrtok, 2 júla, 2020
27 C
Bratislava
Úvod Aréna Paradise Papers prezrádzajú, ako fungujú elity. Hlásajú o chudobných, samy si pritom...

Paradise Papers prezrádzajú, ako fungujú elity. Hlásajú o chudobných, samy si pritom ulievajú peniaze do daňových rajov. V zoznamoch sú aj Slováci

Zdrojom uniknutých dát sú dve offshorové spoločnosti: Appleby a Estera, pričom uniknuté dáta získali rovnako ako v prípade Panama Papers nemecké noviny Süddeutsche Zeitung a podelili sa o ne s Medzinárodným konzorciom investigatívnych novinárov. Pracovný tím sa skladá z 382 novinárov zo 67 krajín sveta.

„Únik 13,4 milióna dôverných dokumentov prináša nové odhalenia o tom, ako hlboko je systém daňových rajov prepojený so svetom politiky, osobného bohatstva a korporátnych gigantov ako Apple, Nike alebo Uber, ktoré sa vyhýbajú daniam čím ďalej sofistikovanejšími účtovnými operáciami. Nie sú ale jediní: offshorové pavučiny vedú aj k americkému ministrovi Wilburovi Rossovi, anglickej kráľovnej alebo hlavnému fundraiserovi kanadského premiéra Justina Trudeaua,“ píše na stráne Českého centra pro investigatívni žurnalistiku Pavla Holcová, ktorá spolupracuje s Medzinárodným konzorciom pre investigatívnu žurnalistiku (ICIJ).

Offshorové servisné spoločnosti umožňujú vznik firiem, pri ktorých je ťažké zistiť skutočných vlastníkov. Až 7 miliónov záznamom sa týka obdobia od roku 1950 do roku 2016. Záznamy pritom obsahujú e-maily, zmluvy a bankové záznamy týkajúce sa 25-tisíc firiem spojených s ľuďmi v 180 krajinách sveta.

Najčastejšie daňové raje spomínané v Paradise Papers sú Bermudy, Kajmanie ostrovy, Britské panenské ostrovy, ostrov Man a ostrov Jersey.

Platiť dane odmietali Alžbeta II., Hamilton, Apple či Nike

Dokumenty označované ako Paradise Papers uvádzajú, že v prípade kráľovnej Alžbety II. mal jej investičný manažér vložiť do fondov na Kajmaních ostrovoch a Bermudách zhruba 10 miliónov libier. Investíciu zrealizovalo v rokoch 2004 a 2005 Lancasterské grófstvo, ktoré túto skutočnosť potvrdilo s tým, že na danej investícii nie je nič nelegitímne, informovala agentúra AP.

Alžbeta II., Zdroj: TASR

Plateniu daní sa chcel vyhnúť aj britský pilot Formuly 1 Lewis Hamilton. Hamilton nechcel podľa The Guardian zaplatiť 16,5 milióna libier za svoje súkromné lietadlo, pričom využil ostrov Man, čo je britské korunné územie s výhodnými daňovými podmienkami. Pretekára tak teraz už vyšetrujú aj britské úrady.

Podľa BBC sa vyhlo plateniu daní aj Apple, ktoré po sprísnení daňových podmienok v Írsku využilo daňový systém ostrova Jersey. Podobne konala aj firma Nike, ktorá si vytvorila offshorovú firmu na Bermudách.

Zaujímavosťou sú aj zistenia z Paradise Papers o americkom ministrovi obchodu Trumpovej administratívy Wilburovi Rossovi, ktorý vlastní cez rôzne schémy podiel v spoločnosti Navigator Holdings, ktorá od roku 2014 zarobila vyše 68 miliónov dolárov na zákazkách od ruskej spoločnosti Sibur. Tú spoluvlastní zať Vladimira Putina Kirill Šamalov.

V dokumentoch figuruje aj spevák Bono, ktorý vyzýval na boj s chudobou

V uniknutých dokumentoch sa spomína aj írsky rockový spevák Bono Vox, frontman legendárnej kapely U2. Ten mal podľa dokumentov využiť spoločnosť na Malte na nákup časti obchodného domu v Litve.

Informoval o tom v pondelok britský denník Guardian s tým, že išlo o maltskú spoločnosť Nude Estates, ktorá v roku 2007 kúpila litovské obchodné centrum Aušra. 

Bonova hovorkyňa denníku povedala, že spevák bol pasívnym, menšinovým investorom v spoločnosti Nude Estates Malta, ktorá bola legálne zaregistrovaná na Malte až do svojho dobrovoľného zániku v roku 2015.

Írska skupina U2, známa aj vďaka svojim snahám o boj s chudobou vo svete, čelila už v minulosti kritike v súvislosti s platením daní. Ostrú vlnu nesúhlasu si vyslúžila napríklad v roku 2006, keď sa rozhodla presunúť svoju firemnú základňu z Írska do Holandska, kde sa z honorárov za hudbu neplatí takmer žiadna daň. 

Nákupné centrum Aušra leží v meste Utena, zhruba 100 kilometrov severne od litovskej metropoly Vilnius. Centrum postavili v roku 2006 a o rok neskôr predali neznámym zahraničným investorom. Vedenie Aušry médiám v pondelok povedalo, že o Bonovom podiele v rámci vlastníctva nevedelo, priblížila agentúra AP.

Litovské daňové úrady v pondelok uviedli, že začali prešetrovať dokumenty patriace litovskej spoločnosti UAB Nude Estates 2, ktorá v súčasnosti figuruje ako majiteľ zmieneného obchodného centra.

Írsky spevák skupiny U2 Bono, Zdroj: TASR

Priatelia Putina využívajú daňové raje na registráciu svojich lietadiel

Z dokumentov vyplýva aj, že niekoľko ruských oligarchov dalo svoje lietadlá zaregistrovať na ostrove Man – britskej korunnej dependencii – aby sa vyhli plateniu dane v Rusku. Napísal o tom ruský denník Novaja gazeta.

Podľa Novej gazety na ostrove Man zaregistrovali na mená fyzických osôb z Ruska 17 lietadiel. Medzi nimi sú aj bratia Arkadij a Boris Rotenbergovci, ktorí sú od detstva priateľmi ruského prezidenta Vladimira Putina, či hlinikársky magnát Oleg Deripaska.

Novaja Gazeta uviedla, že uniknuté dokumenty ukazujú, ako bohatí ľudia využívajú ruský daňový systém na nákup lietadiel, ktoré potom dovezú do EÚ bez toho, aby zaplatili daň z pridanej hodnoty (DPH). Ruský denník vypočítal, že títo ruskí podnikatelia by na daniach zaplatili 68 miliónov dolárov, ak by svoje lietadlá doviezli do Ruska.

Arkadij a Boris Rotenbergovci zaregistrovali na ostrove Man tri prúdové lietadlá.

Novaja gazeta citovala z e-mailovej korešpondencie, ktorá podrobne opisuje, ako právnická firma Appleby špecializujúca sa na právne služby v daňových rajoch pomáhala Arkadijovi Rotenbergovi doviezť prúdové lietadlo z Kanady do Európskej únie. Appleby totiž vypracovala špeciálne schémy na registráciu lietadiel na ostrove Man, čo ich majiteľom umožnilo neplatiť DPH pri ich dovoze do EÚ.

Vladimir Putin, Zdroj: TASR

Bratia Rotenbergovci začali v Rusku podnikať v 90. rokoch. K rozvoju ich aktivít došlo však najmä za vlády Vladimira Putina, a to najmä vďaka lukratívnym zmluvám o verejnom obstarávaní.

Z Ruska v nových zoznamoch okrem bratov Rotenbergovcov a Deripasku figuruje podľa Novej gazety aj meno Olega Tinkova, Borisa Abramoviča či bývalej manželky šéfa ropnej spoločnosti Rosnefť Igora Sečina, ktorá má na Kajmaních ostrovoch zaregistrovanú firmu venujúcu sa investíciám do nehnuteľností v Rusku a východnej Európe.

Novaja gazeta dodala, že v databáze Appleby nenašla vysokopostavených vládnych úradníkov v aktívnej službe, sú tam však aj mená dvoch poslancov dolnej komory ruského parlamentu, Alexeja Jezubova a Vladimira Blockého, a manželky prvého podpredsedu ruskej vlády Igora Šuvalova.

Záznamy sa týkajú aj Slovákov

K celej situácii sa vyjadril aj minister financií Peter Kažimír. „Každé takéto odhalenie je hanbou pre našu civilizáciu, ale je to realita, že peniaze unikajú tam, kde im je to umožnené,“ skonštatoval Kažimír. Upozornil na riziko, že tieto skryté finančné prostriedky môžu byť použité rôznym spôsobom, a to aj na financovanie terorizmu. Viac sme o tom písali TU.

Podľa najnovších informácií sa má v Paradise Papers nachádzať viacero slovenských firiem s 3 500 záznamami.

„V práve aktuálnom úniku informácií je i približne 3 500 dokumentov, ktoré sa týkajú Slovenska,“ uviedla Holcová pre TASR.

„Tri a pol tisíc dokumentov je naozaj veľa, to nie sú iba jednotlivci, to je mix ako firiem, tak jednotlivcov,“ pokračovala s tým, že dokumenty sa vzťahujú na časové obdobie od 90. rokov 20. storočia do roku 2016.

České centrum pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré spolupracuje na analýze tzv. Paradise Papers, momentálne zostavuje predbežnú prvú analýzu toho, aké sú to dokumenty a „akí sú tam zaujímaví ľudia“. „Viac informácií budeme mať koncom týždňa,“ dodala Holcová.

Miroslav Marcinčin zo Slovenskej komory daňových poradcov si myslí, že firmy si vždy budú vytvárať nové spôsoby, ako obísť platenie dane. Dodáva však, že predpokladá útlm takýchto káuz, keďže pravidlá sa nastavujú čoraz prísnejšie, hoci žiaden z nástrojov podľa neho neznamená, že sa existencii týchto štruktúr úplne zabráni.

„Firmy si určite budú vždy nachádzať nové cesty. Opäť však treba rozlišovať nelegálne daňové úniky a vyhýbanie sa daňovým povinnostiam, ktoré je za hranou zákona (napr. hľadanie umelých podnikateľských štruktúr na účel dosiahnuť taký výsledný stav, ktorý nie je v súlade s cieľom daňového zákona) od legálneho daňového plánovania,“ povedal pre PL.sk Marcinčin.

Autor: Ondrej Šprlák/ TASR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

S kontrolou záverečných prác to nebude také jednoduché, tvrdia vysoké školy

Viaceré vysoké školy si nevedia predstaviť vykonanie kontroly prác pred obdobím, odkedy sa využíva Centrálny register záverečných prác (CRZP). Zároveň sa viaceré...

Kritický stav na Najvyššom súde. Nie sú sudcovia, konštatuje jeho predseda

Na Najvyššom súde (NS) SR je historicky najnižší až kritický stav, čo sa týka počtu sudcov. Uviedol to nový predseda NS SR...

Mám množstvo skvelých nápadov, ktoré chcem dať do praxe. Výsledok nech hodnotia občania, hovorí o sto dňoch vlády Mičovský

Prvých 100 dní nového vedenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR musia zhodnotiť občania. Uviedol to vo štvrtok na brífingu pri...

Juhokórejčanke transplantovali pľúca po prekonaní COVID-19

Päťdesiatročnej Juhokórejčanke transplantovali pľúca po tom, ako jej dýchaciu sústavu vážne poškodil koronavírus SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,700 +13 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 206 Last updated: 2. júla 2020 - 14:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky