Britský analytik: Vždy je jednoduchšie obviňovať Rusko

  0
  Ilustračné foto: Moskva, Rusko (Autor: SITA)

  Britský analytik Mark Galeotti si myslí, že ruský prezident Vladimir Putin je unavený a rád by na poste prezidenta krajiny skončil. Onedlho to bude 18 rokov od chvíle, keď sa ujal moci. Dlhoročný vládca Kremľa má však jeden veľký problém. Doteraz nenašiel nástupcu, ktorý by ho po odchode z funkcie chránil tak, ako Putin chránil svojho predchodcu Borisa Jeľcina. Aby mohol v pokoji dožiť svoj život bez strachu z prípadného policajného stíhania. Rozhovor s Markom Galeottim uverejnil server iDnes.cz.

  V tejto chvíli vraj nemôže mať ruský prezident Vladimir Putin pokoj. A to preto, že sa z Ruska znovu snaží urobiť veľmoc, čo sa niektorým ľuďom okolo neho nepáči. Galeotti má na mysli ľudí, ktorí chcú v Rusku ďalej kradnúť a svoje majetky si chrániť prevádzaním na Západ. Konfrontácia so Západom je pre nich to posledné, čo by si priali. Čo ak im Západ ich majetok odstaví?

  Putin však trvá na tom, že z Ruska znovu urobí mocnosť svetového významu a oni sa tomu musia prispôsobiť.

  Vladimir Putin

  Vladimir Putin Zdroj: TASR

  „Putin sa tak stal obeťou vlastnej mytológie, svojej vlastnej propagandy. Považuje sa za nepostrádateľného muža. Problémom je, že moc v modernom svete znamená ekonomickú moc, technologickú moc, mäkkú moc. Putinov pohľad na moc je ako z 19. storočia. Pre neho to znamená ríšu, rešpekt, strach, veľkú armádu. A preto je pre neho taká dôležitá Ukrajina – ak je Rusko veľmoc, tak musí mať svoju sféru vplyvu a nemôže nechať Ukrajinu ísť,“ uviedol Galeotti.

  Tým sa však zoznam Putinových problémov nekončí. Nielenže sa jeho politika nepáči časti jeho ľudí a že sa stal obeťou vlastnej propagandy, ale mnohí obyčajní Rusi sú už z Putina unavení. Stratili ilúziu, že by s Putinom mohlo byť ešte lepšie. Kremeľ preto bude rád, keď bude mať prezidentskú voľbu za sebou, Putin v nej získa primerane vysoký počet hlasov a pôjde sa ďalej.

  Ruskému prezidentovi sa darí predvádzať silu v Sýrii. Putin vraj nikdy o Blízky východ nestál, ale berie ho ako región, kde môže ukázať silu Ruska. Môže ukázať, že je tu určitá alternatíva Washingtonu. Kremeľ môže byť vítaným miestom pre politikov, ktorí sa nezamýšľajú nad dodržiavaním ľudských práv, ale o to viac premýšľajú o nákupe ruských zbraní.

  Zato na Ukrajine sa Rusom veľmi nedarí. Galeotti sa domnieva, že Ruská federácia nikdy nestála o ukrajinský Donbas, ale teraz im akosi zostal na krku. Putin však nemôže priznať, že v ukrajinskej operácii v podstate zlyhal. Zlyháva však aj nové ukrajinské vedenie. Režim ukrajinského prezidenta Petra Porošenka je podľa analytika skorumpovaný a Ukrajincom dokázal splniť len málo z toho, čo sľúbil.

  Pár slov analytik pridal aj k diskusii o ovplyvňovaní amerických prezidentských volieb Ruskom. Galeotti nepochybuje, že Rusi voľby ovplyvňovali, ale pochybuje o tom, že bol ich vplyv zásadný.

  „Hillary Clintonová nebola veľmi charizmatickou kandidátkou a navyše mala veľmi zlú volebnú stratégiu. Evidentne zanedbávala tie štáty, v ktorých sa o výsledku volieb rozhodlo. Lenže ak ste proti Trumpovi, tak je veľmi pohodlné obviňovať Rusov. Je to podobné, ako keď sa s ľuďmi z Prahy bavím o Zemanovi. Je jasné, že Rusi pred Schwarzenbergom uprednostňovali Zemana. Ale namiesto toho, aby sa jeho stúpenci zamysleli, že možno nedokázali osloviť ľudí mimo pražskej kaviarne, ľudí z iných koncov Českej republiky, ukazujú na Rusov. Vždy je jednoduchšie obviniť Rusov,“ dodal Galeotti.

  Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu