Prečo Topolánek podporil Drahoša? Predstavuje aspoň nejakú šancu na zmenu

  0
  Mirek Topolánek (Autor: Vít Hassan)

  V prvom rade Mirek Topolánek konštatoval, že vstúpil do prezidentského súboja príliš neskoro a zúčastňoval sa všetkých možných debát. Spätne vidí, že mal začať skôr a namiesto často plochých debát chodiť po krajoch a zhovárať sa s ľuďmi. V debatách síce obstál, ale nezískal tým mnoho voličov. Približne 220-tisíc hlasov znamenalo, že dokázal osloviť viac ako štyri percentá voličov. Interné prieskumy vraj pritom ukazovali, že teoreticky mohol dosiahnuť až 17 percent. Lenže často až v druhom kole. Tie isté prieskumy vraj naznačovali, že mohol byť „majstrom druhého kola“.

  „Prehra je to pomerne drvivá. Po intuitívnej reakcii musí nasledovať analýza. Inak sa pre mňa nič nemení, skúsiť som to musel. Bol som práve proti tomu, aby bol v druhom kole tandem Zeman – Drahoš. Do kampane som z dôvodu tohto rizika vlastne nastúpil. Víťazom volieb je tak Babiš,“ vyhlásil Topolánek.

  „Jiří Drahoš je nepochybne v určitých ohľadoch pre Andreja Babiša prijateľnejším partnerom na budúce obdobie ako Miloš Zeman. Miloš v druhom období nebude nikomu nič dlhovať, nebude limitovaný snahou o znovuzvolenie a bude si robiť, čo bude chcieť. V ostatných dňoch je zrejmé, ako sa Babiš a Zeman držia vzájomne pod krkom. Keď odišiel Zeman zo snemovne (minulý týždeň vystúpil prezident Zeman v snemovni na podporu Babišovej vlády, pozn. red.), odkázal Babišovi: ,Ak ma nepodporíš, tak od teba budem chcieť stojednotku (101 hlasov poslancov, teda väčšinu v snemovni pre prípad zostavovania ďalšej vlády, pozn. red.).‘ Pár minút po vyhlásení výsledkov prvého kola mu Babiš odkázal späť: ,Už ťa, Miloš, veľmi nepotrebujem. Možno abolíciu. Zbav sa však svojho okolia.‘ Naznačil svojim voličom, že Drahoš pre neho nie je žiadna prehra. Z tohto pohľadu sa mi teda nepodarilo to, čo som chcel. Rozbiť vopred pripravenú hru. Predstava, že Jiří Drahoš do situácie vnesie nezávislosť a bude protiváhou oligarchických štruktúr a premiéra, je veľkou ilúziou. Kleindienst je nepochybne porovnateľný s Mynářom. Ale ľud chce byť klamaný…“ povzdychol si Topolánek.

  Napriek tomu pred druhým kolom Jiřího Drahoša podporil. Podľa svojich vlastných slov nechcel pochodiť rovnako neslávne ako v prvej priamej voľbe prezidenta v Česku Jan Fischer, ktorý pred prvým kolom povedal, že by v druhom kole podporil kandidáta proti Milošovi Zemanovi, ak by nebol sám, ale v skutočnosti potom urobil niečo iné. A po víťazstve Miloša Zemana dostal odmenu v podobe pozície ministra financií v úradníckej vláde vymenovanej Milošom Zemanom.

  Jiří Drahoš

  Jiří Drahoš. Zdroj: TASR

  Tak či onak sa však voliči musia rozhodnúť sami a povedať si, koho podporia. Topolánek voľbu vníma ako výber medzi zlou voľbou v podobe Jiřího Drahoša a ešte horšou voľbou v podobe Miloša Zemana. Z tímu Miloša Zemana vraj potom dostal niekoľko nepekných SMS správ.

  „Myslím si, že za oboma kandidátmi stojí ,temná strana sily‘, takže to bude súboj skôr mediálny a marketingový. Už sa to začalo. Skúsenosti tímu Miloša Zemana sú v tomto neskonale väčšie. Pôjde skôr o to, kto urobí aké chyby. Myslím si, že Drahošova prvá mediálna chyba bola už jeho vyhýbavá reakcia na Zemanovo vyjadrenie o účasti v štyroch debatách. Chybou bolo aj to, že sa vyhýbal debatám so mnou. Robil by som mu dobrého sparingpartnera na diskusie s Milošom Zemanom,“ podotkol Topolánek.

  Uškodila mu vraj mediálna nálepka „béčka Zemana“. Topolánkovi pritom išlo predovšetkým o postavenie jasnej hrádze proti Andrejovi Babišovi, s ktorým Miloš Zeman spolupracuje. Mrzelo ho preto, že sa nedočkal jasnej podpory od ODS, menovite od šéfa ODS Petra Fialu.

  Miloš Zeman (vľavo) a Andrej Babiš

  Miloš Zeman (vľavo) a Andrej Babiš. Zdroj: TASR

  On osobne bol vraj vždy proti zavedeniu priamej voľby prezidenta v Českej republike. V ústavnom systéme krajiny, kde má prezident len niekoľko málo právomocí, dáva priama voľba hlave štátu naoko silný mandát, ktorý však nemá ako uplatniť.

  Nakoniec konštatoval, že je vlastne jedno, kto vyhrá druhé kolo prezidentských volieb.

  „Povedal by som, že mi to je takmer jedno. Drahoš predstavuje aspoň nejakú šancu na zmenu. Keď si však vyhodnotíme sily, ktoré stoja za ním a ktoré za Zemanom, tak vidím, že ide o vojnu dvoch pre mňa cudzích svetov. Na druhej strane, tak trochu obrazne, Karel Janeček toho má so Zdeňkom Zbytkom spoločného viac, než by si obaja pripúšťali a my tušili. O vlastných kandidátoch to až tak nie je. Niektorí ,veľkí chlapci‘ urobili portfóliovú investíciu a stavili na oboch. Jedným z nich je nepochybne Andrej Babiš. Nepatrím ani do jedného z týchto svetov a ani do nich patriť nechcem. Dúfam, že keď to pochopí súčasne kaviareň aj krčma, tak ešte nebude neskoro a jedni nebudú bez slobody a druhí bez bezpečia. Z ,vodcu svorky‘ tak bude na nejaký čas zase ,vlk samotár‘. Nový kopec pred sebou ešte nevidím, ale on tam niekde určite je.“

  Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

  - Reklama -