štvrtok, 2 júla, 2020
17.7 C
Bratislava
Úvod Aréna USA konečne ukazujú tiež svaly a silu, pochvaľuje si Vondra

USA konečne ukazujú tiež svaly a silu, pochvaľuje si Vondra

„USA konečne ukazujú tiež svaly a silu,“ povedal ČTK Vondra. Je to podľa neho dôležité, ak sa majú spojenci Spojených štátov v Európe aj v Ázii naďalej spoliehať na americké bezpečnostné garancie.

„Nežijeme v ideálnom svete a hrozby, na ktoré nová jadrová doktrína USA reaguje, sú skutočné. Rusko, Čína, Severná Kórea aj Irán ohrozujú nielen USA, ale aj svojich susedov, a predovšetkým celú našu západnú liberálnodemokratickú civilizáciu,“ tvrdí Kolář.

Podotkol, že je vždy lepšia prevencia než náprava spáchaných škôd, mier je podmienený aj pripravenosťou na vojnu. „Stačí si preštudovať ruskú vojenskú doktrínu a je zrejmé, že USA a NATO, teda aj my, sú putinovským Ruskom vnímané ako hlavný nepriateľ,“ uviedol Kolář.

Rusko podľa neho zbrojí a posilňuje svoje vojenské kapacity. „A aktivity Číny v Juhočínskom mori tiež nemôžu nikoho nechať na pochybách. Čo sa týka Severnej Kórey a Iránu, to hádam netreba ani komentovať. Nová jadrová doktrína Spojených štátov by mala byť spojencami v NATO privítaná,“ zdôraznil Kolář.

Doktrína, s ktorou prichádza prezident Donald Trump, má byť v porovnaní s érou jeho predchodcu Baracka Obamu podstatne tvrdšia voči Rusku. Jej cieľom je okrem iného odradiť Rusko od toho, aby hrozilo hoci len obmedzeným jadrovým útokom v Európe. Ako informovala agentúra AP, Moskva musí byť presvedčená o tom, že by za to zaplatila „neprijateľne vysokú cenu“.

Nová doktrína sa rozchádza s Obamovou víziou v oblasti postupného znižovania významu jadrových zbraní v americkej obrannej politike. Rovnako ako Obama uvažuje Trumpova vláda o použití jadrových zbraní iba za mimoriadnych okolností, pričom však presne definovala, čo to znamená. Trump opäť stavil na ich odstrašujúci účinok.

V texte sa tiež uvádza, že Severná Kórea zostáva „jasnou a vážnou hrozbou“ pre USA a spojencov. Akýkoľvek severokórejský jadrový útok proti USA alebo ich spojencom by mal za následok „koniec tohto režimu“.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Egypt ožíva. Obnovil lety, sprístupnil pyramídy

Egypt v stredu po troch mesiacoch obnovil medzinárodné lety a sprístupnil hlavné turistické atrakcie vrátane Cheopsovej pyramídy v Gíze, ktoré boli zatvorené...

Blízky východ je v kritickej situácii. WHO za týždeň hlási denne 160 000 nových prípadov

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu oznámila, že za posledný týždeň bolo vo svete denne hlásených viac ako 160 000 nových prípadov...

Rusko schválilo zmenu ústavy. Kniha je už v obchodoch. Putin do 2036?

Ruské občianske združenie Golos dostalo stovky sťažností na porušenie volebného zákona počas hlasovania o zmenách a doplneniach ruskej ústavy, ktoré sa v...

Koaličné strany silné vyhlásenia na adresu Kollára zjavne nedomysleli, myslí si publicista

Problém s magisterskou prácou Borisa Kollára (Sme rodina) spôsobil podľa publicistu Juraja Hrabka v prvom rade samotný predseda parlamentu tým, ako ju pred rokmi...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,687 Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 193 Last updated: 2. júla 2020 - 07:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky