Nekompromisný Banáš: Kiska má formu, ale bez obsahu. Zeman má obsah, ale bez formy. Forma sa dá za pomoci poradcov zlepšiť, obsah nie

0
Jozef Banáš (Autor: TASR)

Aké je podľa vás medzinárodné postavenie staronového českého prezidenta Miloša Zemana?

Ľudia vo svete ho berú, politici a novinári hlavného pr(ú)du nie. Lenže hlavnopr(ú)doví politici a novinári sú len neslobodní a oportunistickí vykonávatelia objednávky svojich zamestnávateľov. Boja sa povedať svoj názor, pretože majú o čo prísť. Spomínam si na svoj rozhovor s niekdajším vysokým nemeckým ústavným činiteľom, ktorému som kládol nepríjemné otázky. Chvíľu ma počúval a potom povedal: „Pán kolega, čudujem sa vám, že mi kladiete takéto otázky teraz, keď som v aktívnej politike. Veď aj vy ste v nej boli. A hovorili ste vtedy slobodne? Príďte za mnou, keď budem mimo politiky, a potom vám poviem, čo si skutočne myslím.“

Problém je však v tom, že priazeň u más je síce veľmi príjemná, ale keď nemáte moc, nie je vám nič platná. Na presadenie svojich zámerov v politike potrebujete peniaze a médiá, a to masy nemajú. Ale je dobré, že Zeman nazýva veci pravými menami, pretože vnímaví a mysliaci ľudia aspoň vedia, že v tom nie sú sami.

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: TASR

Ale nie je na škodu, že český prezident hovorí tak otvorene o veciach, na ktoré majú európski politici väčšinou opačný názor, či už ide o sankcie proti Rusku, Krym, alebo kvóty na prideľovanie migrantov do jednotlivých krajín?

Miloš Zeman hovorí nahlas to isté, čo si západní politici myslia, len sa to boja vysloviť. To platí napríklad pre nelogické protiruské sankcie, ktoré Európskej únii vnútili Spojené štáty, aby vzápätí obsadili pozície na ruskom trhu, z ktorých Európanov sankciami vyhnali.

To sa týka aj vytvárania jednotnej európskej armády, ktorej jediný význam je len v kšeftoch pre výrobcov zbraní, oportunistického prístupu Bruselu k migrantom a podobne. Boja sa, že prídu o peniaze, ktoré dostávajú za hlásanie toho, s čím vo svojom vnútri nesúhlasia. Z morálneho hľadiska je jednoduchšie hlásať pravdu za päťsto eur než klamať za dvadsaťpäťtisíc. Takže to, čo si myslia o Zemanovi hlavnopr(ú)doví politici a novinári, mu môže byť jedno a zdá sa, že aj je.

Nemalo by ho predsa len mrzieť, že o ňom médiá píšu ako o populistovi, hulvátovi, radikálovi, proruskom prezidentovi a nepriateľovi migrantov?

Nemajú ho radi, pretože na rozdiel od nich má chrbticu, aj keď chodí s paličkou. Môže si dovoliť mať chrbticu, lebo vzhľadom na svoj vek očividne nemá žiadne kariérne ambície, čo ho oslobodzuje. Pripomína mi Winstona Churchilla. Oboch spája alkohol a fajčenie, obaja prichádzajú so skvelými bonmotmi, sú vzdelaní, majú rozhľad aj veľké životné skúsenosti, sú trefní, sarkastickí, ale hlavne nezávislí, sebavedomí a suverénni. Žiaľ, obaja sú tiež výrazne egocentrickí. Prirodzene, že mi na oboch prekáža ich kladný vzťah k alkoholu, fajčeniu a vôbec ich nezdravý životný štýl. Prekážajú mi fajčiari aj tí, čo holdujú alkoholu, ale beriem to ako súčasť ich života.

Napokon, pokiaľ viem, aj Václav Havel mal k alkoholu a cigaretám kladný vzťah a je pre kaviareň vzorom, takže nerozumiem tomu, prečo odsudzujú Zemana. Tiež som bol fajčiar, tiež som neodmietal alkohol, ale zmúdrel som a už nefajčím ani nepijem alkohol. Na druhej strane mám úctu k múdrym ľuďom, a to Zeman aj Churchill nepochybne sú. Ako sa k nim postaviť? Asi si treba povedať, že od alkoholu aj cigariet si človek môže odvyknúť, od hlúposti nie. Keby Zeman hlásal názory pražskej kaviarne, tak by ho volili, aj keby ležal naložený v liehu v truhle.

Nemal by prezident Zeman prestať stavať na obdiv svoje priateľské vzťahy k Rusku, čím trochu nabúrava jednotu predstaviteľov krajín Európskej únie, a tiež k Číne vrátane toho, že pri návšteve Pekingu vyhlásil, že neprišiel, aby poučoval o ľudských právach, ale naopak sa prišiel učiť, ako stabilizovať spoločnosť?

Zemanov vzťah k Číne a Rusku je rovnaký, ako je vzťah Trumpa, Merkelovej, Macrona, Mayovej a ďalších, lenže oni pragmatickosť tohto vzťahu prekrývajú povinnými propagandistickými floskulami, čo Zeman nerobí. Najväčším zahraničnoobchodným partnerom Nemecka je Čína; rovnako ako Spojených štátov a kľučky v Pekingu si podávajú politici doslova zo všetkých krajín.

Čína je od roku 2015 najväčšou ekonomikou na svete a v roku 2038 bude dvojnásobne silnejšia ako USA. Až bude mať „väčšiu pištoľ“, než majú Spojené štáty, preberie od nich štafetu najsilnejšieho, či už sa to Američanom páčiť bude, alebo nie. 

Len úplný idiot môže kritizovať Zemana za to, že sa snaží o dobré vzťahy s Čínou. Podobné platí pre vzťahy s Ruskom, najväčším dodávateľom energií do Európy. Východne od nás vzniká konglomerát, ktorý v Rusku nazývajú Ruchina. Nás Európanov bude Východ potrebovať čoraz menej. Kto si nevšimol, že žezlo už preberá Čína, Rusko a India, žije v hlbokom a osudovom omyle.

Čomu podľa vás vďačí Miloš Zeman za to, že svojho súpera v druhom kole Jiřího Drahoša porazil o viac ako 150-tisíc hlasov?

Výsledky volieb v Česku napokon jasne ukázali, že čítať hlavnopr(ú)dové noviny nemá zmysel. Moji českí priatelia mi hovorili, že prakticky všetky české noviny fandili Drahošovi, a ani tak mu to nepomohlo. Voľby v Česku vyhral rozumne uvažujúci volič a nie ten, ktorý ako nemysliaci hlupáčik prijíma bez váhania to, čo mu povie dobre platený a motivovaný politický komentátor. Mne stačia agentúrne správy, ktoré si, chvalabohu, prečítam aj v nemčine, ruštine, angličtine a francúzštine, a nepotrebujem, aby mi kázal zaujatý politický komentátor, ako mám veci chápať.

Politickí komentátori sú ako farári, ktorí sa vložili medzi človeka a Boha, a myslia si, že len oni rozumejú pravde a musia ju človeku vysvetliť. Ale vo chvíli, keď sa niečo vysvetľuje, je to už poznamenané názorom vysvetľujúceho. Takže politických komentátorov hlavnopr(ú)dových médií k životu nepotrebujem, ale mám nutkavý pocit, že ani oni mňa. Nevylučujem, že raz ich komentáre možno čítať budem, ale až po tom, ako si prečítam, aký názor na svet majú Kristus, Budha, Platón, Aristoteles, Tolstoj, Goethe, Voltaire, Dostojevskij, Gándhí a ďalší. Obávam sa teda, že tak skoro sa k nim nedostanem.

Tí, ktorí si nepriali zvolenie Miloša Zemana, často poukazovali na to, akého prezidenta má Slovensko. Ste na Andreja Kisku náležite hrdý?

V roku 2014 urobil z Andreja Kisku prezidenta Robert Fico. V tých voľbách totiž ľudia nevolili Kisku za prezidenta, ale Fica za predsedu vlády. Jednoducho chceli, aby na mieste najmocnejšieho muža v štáte bol Fico. Od Fica bolo fatálne, že išiel kandidovať, dodnes mi nie je jasné pozadie tejto jeho hrubej chyby.

V českých médiách sa často opakuje, akého máme na Slovensku skvelého prezidenta. Buďme presní – závidí nám ho pražská kaviareň, ktorá žije vo svojej bubline mimo reality. Podľahla a uverila svojim vlastným médiám a názorom. Boja sa skutočnej konfrontácie, debatujú medzi sebou a vzájomne sa utvrdzujú o svojej úžasnosti a výnimočnosti. Očividne nepoznajú Gándhího slová: „No culture can survive if it attempts to be exclusive.“ Čiže: „Žiadna kultúra, ktorá sa pokúša byť exkluzívna, neprežije.“ Myslím si, že v tejto myšlienke je naznačený budúci osud pražskej, ale aj bratislavskej kaviarne.

Aké sú najzásadnejšie rozdiely medzi českým a slovenským prezidentom?

Keď mám porovnať Zemana s Kiskom, tak môžem veľmi zjednodušene povedať, že Kiska má formu, ale bez obsahu, Zeman má obsah, ale bez formy. Forma sa dá za pomoci poradcov a imidžmejkerov zlepšiť, obsah nie.

Ale nefandil by som si ani na mieste prezidenta Zemana. Česi volili medzi provýchodnou a prozápadnou orientáciou, ktoré reprezentovali Zeman, respektíve Drahoš. Tu však musím zdôrazniť, že východnými a západnými hodnotami nemám na mysli to, čo väčšina médií a občanov.

Pre mňa sú východné hodnoty viac duchovné a západné viac materiálne. Píšem o tom vo svojich knihách Kód 9 a Kód 1. Tým, že sme všetci odchovaní na západných, materiálnych hodnotách, málokto vôbec chápe, čo sa dnes vo svete deje. Ľudia začínajú byť unavení zo západných hodnôt – neustáleho súťaženia, médiami a reklamou bičovanej ambície byť úspešný, bohatý a slávny. Ľudia skrátka chcú byť šťastní. A to im naše západné materialistické hodnoty nedávajú. Preto sa obracajú na Východ.

Šéfredaktor týždenníka Týždeň Štefan Hríb v komentári pre server Echo24.cz našiel príčinu znovuzvolenia Miloša Zemana za českého prezidenta v plebejskosti mimopražského Česka, ktoré je prekvapivo primitívne. Navyše sa podľa neho Zemanovo víťazstvo zrodilo na šírení lží a strachu. Ďalej uviedol, že stav, keď sa z výsledku prezidentských volieb v Česku viac teší Moskva a Peking než Praha, je blízky vlastizrade. Čo hovoríte na takéto hodnotenie?

Nerozumiem tomu, prečo sa tak intenzívne venujete názorom človeka, ktorý si v redakcii demonštratívne vyvesil americkú vlajku a zároveň tvrdí, že je nezávislý novinár. Je to nesporne vzdelaný muž, len má iný názor na veci, než má Zeman alebo ja.

Súhlasím s ním v tom, že Zemanovi k víťazstvu okrem iného výdatne pomohol strach. Lenže pán Hríb zabúda, že tento strach Čechom, Nemcom, Britom, Francúzom, Talianom, Maďarom, Slovákom, Poliakom a prakticky všetkým mysliacim Európanom nenaháňa Zeman a podobne zmýšľajúci politici, ale Brusel svojou zákernou promigračnou politikou.

Týždenník Týždeň čítam podobne ako iné časopisy vtedy, keď čakám u holiča alebo u zubára. Tým, že mám vlasov a zubov čoraz menej, je jasné, že aj príležitostí na čítanie týchto časopisov je menej. Ale ani mi to nechýba, čítanie hlavnopr(ú)dových médií je dnes spojené s akútnym rizikom poškodenia si nervovej sústavy. Ako sa dajú čítať noviny, ktoré úplne vážne tvrdia voloviny typu „Rusko sa blíži k hraniciam NATO“, „Rusko a Čína spôsobujú vo svete krízy, ktoré musia Spojené štáty riešiť“ alebo „Rusi sa vyhrážajú svetu potravinovou sebestačnosťou“ a ďalšie?

Porovnávali sme hlavy Českej a Slovenskej repubiky, ale skutočnú moc danú výsledkom volieb však môže v praxi uplatňovať predseda vlády. Ktorý z premiérov, či už Robert Fico, alebo v Česku donedávna Bohuslav Sobotka a teraz Andrej Babiš, si v tejto pozícii počínali najviac podľa vášho gusta?

Porovnávať pánov Sobotku, Fica a Babiša sa veľmi nedá, všetci traja pochádzajú z iného prostredia a v odlišnom tiež pôsobia. Zásadný rozdiel však medzi nimi vidím. Babiš je z nich jediný, ktorý v živote niečo skutočne dokázal. Vybudoval obrovskú korporáciu, vie, čo je to hospodáriť, zamestnávať tisíce ľudí, vie, čo je to osobná zodpovednosť.

Predseda vlády síce takisto hospodári, ale nie so svojimi prostriedkami, takže nenesie žiadnu osobnú zodpovednosť. Keď niečo pokazí, tak ho prinajhoršom v najbližších voľbách nezvolia. Keď niečo pokazí podnikateľ, tak existenčne ohrozí svojich zamestnancov a v konečnom dôsledku aj seba. Takže by som nielen Čechom, ale aj svetu prial viac politikov, ktorí predtým, ako išli do politiky, niečo dokázali. Žiaľ, drvivá väčšina politikov v Česku, na Slovensku aj vo svete sa k pozíciám, ktoré zastávajú, len „prežvanila“, respektíve sa v správnom čase nachádzali na správnom mieste.

- Reklama -