Návrh zákona Stop Sorosovi proti jedincom a neziskovkám podporujúcim migráciu! V Maďarsku pritvrdzujú a z Európy už znie krik

  0
  Maďarská vlajka (Autor: TASR)

  Zákon Stop Sorosovi by vraj umožnil regulovať, prípadne zakázať činnosť mimovládnych organizácií a jedincov podporujúcich migráciu s odôvodnením, že predstavujú ohrozenie národnej bezpečnosti. Agentúra MTI uviedla, že minister povedal, že takzvané občianske skupiny, ktoré presadzujú migráciu a otvorené hranice, konajú v rozpore s maďarskou národnou bezpečnosťou.

  Vláda vraj podľa ministra musí činnosti namierenej proti národnej bezpečnosti zabrániť, a to aj legálnou cestou. Minister zahraničia Szijjártó reagoval tiež na kritiku luxemburského ministra zahraničia Jeana Asselborna, ktorý v rozhovore pre berlínsky Tagesspiegel označil maďarského premiéra Viktora Orbána za diktátora.

  Péter Szijjártó

  Péter Szijjártó Zdroj: TASR

  Asselborn odsúdil aj predmetný návrh zákona a vyzval na aktiváciu článku 7 úniovej zmluvy, ktorý umožňuje uplatniť voči krajine určité sankčné mechanizmy. Šéf maďarskej diplomacie Asselborna označil za hlupáka, ktorý nemá rád Maďarsko, a obvinil ho, že ho platí americký finančník a filantrop maďarského pôvodu George Soros, informoval server The Budapest Beacon.

  Jean Asselborn

  Jean Asselborn Zdroj: SITA

  Rétorika protiimigračnej kampane Orbánovej vlády označuje Sorosove snahy posilňovať liberálne hodnoty a otvorené hranice vo východnej Európe za „plán“ dopravovať do Európy migrantov, pripomína agentúra Reuters. ČTK uviedla, že tento právny predpis je súčasťou balíka troch zákonov, ktoré sú zamerané proti migrácii. Ich cieľom je vraj výrazne sťažiť v krajine činnosť mimovládnym organizáciám a jednotlivcom, ktorí pomáhajú migrantom. Tieto aktivity by v budúcnosti podliehali povoleniu úradov.

  Hlasovanie o uvedených zákonoch sa očakáva až po parlamentných voľbách, ktoré maďarský prezident vypísal na 8. apríla. Proti týmto zákonným opatreniam protestovalo v pondelok v spoločnom liste vyše 200 európskych organizácií na ochranu ľudských práv.

  Celý text nájdete na webe České noviny.

  autor: nab

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu