Brusel pokojne nechá zdevastovať jednu krajinu, aby mal obraz Ruska ako nepriateľa. Ľudí pri vstupe do EÚ oklamali, vtedy nám imigrantov nenútili, hovorí Klausov spolupracovník

0
Ladislav Jakl (Autor: Hans Štembera)

Prezident Zeman pokračuje v kritike voči ľuďom, ktorí sa proti nemu ohradzujú. Politológa Jiřího Peheho označil za najhlúpejšieho českého novinára. Takzvanej pražskej kaviarni potom Zeman odkázal „shut up“, tí, ktorí kričali na kardinála Duku, sú „piskľúni“. O čom to svedčí? Uráža pražskú kaviareň alebo je jeho kritika namieste?

Ja od svojho prezidenta takéto výroky počujem nerád, akokoľvek by som ich sám vyslovil možno ešte ostrejšie. On je však prezident republiky a nemal by sa tak ľahko nechávať vyprovokovať našou lumpeninteligenciou.

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: Hanka Brožková – KPR

„Ak Česko podľahne blúznivcom presadzujúcim czexit, bude to ekonomická a civilizačná katastrofa,“ hovorí komentátor Petr Honzejk a vôbec nie je sám, kto vidí len katastrofické scenáre, ak by k vystúpeniu Českej republiky z EÚ došlo. Prezident Hospodárskej komory ČR Vladimír Dlouhý predpokladá po czexite krach firiem, prepúšťanie, a to možno aj na desaťročia. Už samotný začiatok debaty na túto tému podľa viceprezidenta Zväzu priemyslu a dopravy ČR Radka Špicara vydesil japonských investorov, ktorým musel údajne vysvetľovať aktuálnu politickú situáciu…

Boli sme pred Rakúskom, boli sme aj po ňom. Boli sme pred RVHP, sme aj po nej. Boli sme pred nedemokratickou centralistickou a slobodu aj prosperitu ohrozujúcou Európskou úniou, budeme aj po nej. Členstvo v EÚ je ako guľa na nohe. Bez gule sa nám bude behať slobodnejšie a rýchlejšie. A aspoň budeme trochu chránenejší, až sa samotná EÚ začne vo veľkom kŕči rozpadať.

Novinárka Petra Procházková nechce, aby o členstve Česka v EÚ „rozhodovali nevzdelanci a tupci, ignoranti s fašistickými sklonmi a manipulovateľné mozgové trosky“…

Tak to mala zasiahnuť pri referende o našom vstupe v roku 2003. Nejako som ju vtedy nepočul. Opomeniem, že takto niekto hovorí o svojich spoluobčanoch, ale to len vypovedá o ľuďoch, ktorí nenávidia demokraciu. Pravdou však je, že ľudí v roku 2003 oklamali. Pôsobila vtedy na nich jednostranná propaganda o bruselskom raji. Lenže teraz už vedia, že to raj nie je. Navyše sa už vtedy zlý projekt Európskej únie od toho času ešte viac zhoršil a zdegeneroval. V roku 2003 sa nám ešte nikto nevyhrážal sankciami, nikto nám nenútil imigrantov, neexistovala Lisabonská zmluva, ktorá umožňuje, aby nás prehlasovali vo veciach našich dôležitých záujmov, neexistovala kríza eura a grécka kríza, neprebiehalo také otvorené postihovanie kritických názorov. Dnes sú naši ľudia naopak oveľa poučenejší než v čase referenda o vstupe pred 15 rokmi.

Nielen o kríze liberálnej demokracie hovoril profesor Tomáš Halík v relácii Otázky Václava Moravce. Populizmus ponúka podľa neho nový politický model, ktorý spochybňuje model liberálnej demokracie a právneho štátu a prichádza s modelom priamej demokracie, „ktorá by znamenala likvidáciu právneho štátu a kultúry, ktorá tu vznikala od osvietenstva“. To všetko súvisí aj so sociálnymi sieťami, kde si ľudia „maznajú svoj tekutý hnev“, čo populisti využívajú. Zmeniť by sa podľa neho mali aj médiá. „Nejde o to, aby boli zastúpené všetky názory, ale aby tam boli ľudia, ktorí majú čo povedať,“ konštatoval.

Viete, už som niekoľkokrát povedal, že černokňažníci patria do rozprávok a nie do vážnych spoločenských diskusií. Ak ten pán hovoril v nejakej televízii, dúfam, že to bolo po desiatej hodine večer, inak mohol vystrašiť malé deti.

Tomáš Halík

Tomáš Halík Zdroj: David Hora

Kancelárka Angela Merkelová vo videoodkaze účastníkom neformálneho summitu EÚ pripomenula, že niektoré štáty z rozpočtu EÚ čerpajú viac, než do neho prispievajú, aby podporili svoj hospodársky rozvoj. Pritom nechcú utečencov. Vyzvala opäť na prejavenie solidarity. Aká by mala byť reakcia na tieto apely?

Nenecháme sa skorumpovať nejakými nemeckými drobnými, ktoré Nemci navyše vyžmýkali od nás. Cudzie nepotrebujeme, svoje si chráňme.

Michael Žantovský upozornil na slová predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera na bezpečnostnej konferencii v Mníchove. Tam Juncker prišiel s požiadavkou rozšíriť princíp väčšinového hlasovania v Európskej rade na otázky európskej zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky. „Podľa Junckera Európska únia nemôže vystupovať na medzinárodnej scéne ako náležite silný partner, ak nebude v týchto otázkach vystupovať jednotne, a to aj za cenu uplatnenia názoru väčšiny proti nesúhlasiacim členským krajinám,“ poznamenal Žantovský a všimol si Junckerove slová, že takýto posun je možný aj bez zmeny Zmluvy o Európskej únii. Podľa Žantovského je to natoľko zásadná vec, že by si zaslúžila referendum…

Žiadne také referendum už nebude. Bruselská elita to nepripustí. Skúšala to pred desiatimi rokmi s európskou ústavou. Tá v referendách neprešla. Tak ju premenovali na Lisabonskú zmluvu a tú už pretlačili bez referend. Áno, budú pokusy o utiahnutie euroskrutiek. Ale počujete o nich od ľudí, ktorých éra sa skončila, len oni to ešte nevedia. Ich moc sa rúca. Áno, v agónii ešte narobia veľa zla, ale bude to už len agónia.

Uplynuli štyri roky od horúcej fázy Majdanu. Ako hodnotíte to, ako ukrajinská revolúcia zmenila svet? Kam vývoj smeruje?

To je príliš veľká téma na jednu otázku. Ale v krátkosti: Európska únia Ukrajinu podviedla. Dohodla s vtedajším prezidentom Janukovyčom a s radikálnymi vzbúrencami zmier. A hneď na druhý deň dovolila, aby bol porušený prevratom, po ktorom Ukrajina dramaticky chudobnie ešte viac. A Bruselu je to jedno. Pokojne nechá zdevastovať jednu veľkú krajinu, aby mohol pestovať obraz Ruska ako nepriateľa. Ruska alebo nabudúce kohokoľvek iného. Diktatúry potrebujú obraz nepriateľa, aby mali zámienku na utužovanie domácich pomerov. A presne to sa deje. Chudáci Ukrajinci sú cenou za to, že Brusel môže ešte viac utláčať svojich poddaných.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu