
Imidž Slovenska sa po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej podľa europoslankyne za Smer Moniky Smolkovej zmenil. „Počas predsedníctva sa Slovensko veľmi snažilo, pričom urobilo perfektný dojem a pohlo dopredu mnohými legislatívnymi opatreniami. Boli sme tí, ktorí sme iniciovali európskeho prokurátora. Imidž Slovenska sme po predsedníctve zanechali veľmi dobrý. To, čo sa však stalo vo februári, je neospravedlniteľné a pevne verím, že sa to vyšetrí. Vrhá to veľmi zlý tieň na republiku ako takú,“ povedala na stretnutí s novinármi Smolková.
„Ján Kuciak písal o témach, ktoré sú veľmi nepríjemné pre vládu, ministrov a ľudí, ktorí majú moc a ktorí ju zneužívajú alebo využívajú vo svoj prospech,“ dodala s tým, že nie je iba slovenský problém, že sa zneužívajú eurofondy či korumpujú ľudia. Európska únia príde vďaka daňovým únikom o viac ako bilión eur. Dôležité je teda podľa Smolkovej prijatie dôkladnej legislatíve na boj proti daňovým únikom.
Beňová: Demonštrácie sú bežnou súčasťou demokratických spoločností
Smolkovej kolegyňa Monika Beňová priznáva, že sa v poslednom čase hovorí v súvislosti s vraždou Kuciaka často o Slovensku, ale podobne sa v minulosti debatovalo aj o viacerých krajinách. „Je úplne evidentné, že informácie, ktoré získala aj delegácia Európskeho parlamentu na Slovensku, vedú k istým otázkam. Na Slovensku demonštruje veľké množstvo ľudí, ale veľké množstvo ľudí štrajkuje aj v iných krajinách. V Paríži vidíme státisové demonštrácie. V Španielsku boli demonštrácie celej jednej časti krajiny. Demonštrácie sú bežnou súčasťou demokratických spoločností, a tak ich treba vnímať,“ uviedla Beňová.
Europoslanec Boris Zala, ktorý má prerušené členstvo v Smere, nalieha, aby vyšetrovanie vraždy Kuciaka, ale aj podozrení, ktoré vyšli neskôr najavo s agrodotáciami, bolo nezávislé. „Myslím si, že imidž Slovenska ako krajiny žiadnym spôsobom neutrpel. Na Slovensku je výrazná citlivosť na negatívne javy a občania dali túto citlivosť najavo. Všetky veci, ktoré vyšli na povrch, poukazujú aj na nedostatky v Európskej únii. Už dlho hovoríme o probléme organizovaného zločinu či prania špinavých peňazí. Je to však celoeurópsky problém. Európska únia si preto musí vybudovať inštitúcie, ktoré budú schopné sledovať pohyb organizovaného zločinu. V tom prípade budú pod kontrolou aj miestne vlády,“ myslí si Zala.
Padli sme veľmi hlboko, hovorí Csáky
Podľa europoslanca Pála Csákyho z SMK padlo Slovensko po vražde novinára veľmi hlboko. „Situácia ohľadne Slovenska šokovala každého. Keď som hovoril s kolegami z Malty, tak uviedli, že nie sú radi, že sme v jednom klube, ale toto považujú za ešte dramatickejšiu situáciu, pretože Malta je periféria a my sme stred Európy. Padli sme veľmi hlboko,“ povedal Csáky.
Csáky sa zároveň obáva výsledku budúcoročných volieb do Európskeho parlamentu. „Populisti rastú. Už teraz sa vedú diskusie, aká bude budúcnosť Európskeho parlamentu a Európskej komisie. Nikto nevidí do budúcnosti, ale môžu byť problémy s európskou stabilitou,“ dodal.
Peter Pellegrini nemá podľa Csákyho na to, aby bol predsedom vlády. „Zdá sa mi ako malé dieťa, ktoré je zozadu manipulované. Nemyslím si, že má nejaké silné politické postavenie. Bude to bábková vláda. Už aj komunisti mali v 1989 väčšiu empatiu ako táto vládna koalícia. Riešenie by som preto videl v predčasných voľbách. Keby bola aj nová vláda horšia ako súčasná, tak by sa aspoň prerušili kontakty, ktoré nevidíme a ktoré držia súčasnú koalíciu pokope,“ myslí si europoslanec z SMK.
Nagy: Politické strany na Slovensku dokázali ukázať sebareflexiu
Europoslanec József Nagy si myslí, že zavraždenie Kuciaka nepomohlo ku imidžu Slovenska. „Slovenská spoločnosť dokázala oveľa lepšie zareagovať na vyvodenie politickej zodpovednosti v porovnaní so situáciou po vražde novinárky na Malte. Politické strany na Slovensku dokázali ukázať sebareflexiu a nepadol len minister vnútra a premiér, ale aj celá vláda. To, že neprišlo k predčasným voľbám, je skôr výsledok zdravej úvahy nielen koalície, ale aj prezidenta. Na Malte napríklad pokračuje všetko po starom,“ povedal Nagy.
József Nagy, ktorý je aj členom koaličnej strany Most-Híd, očakáva od premiéra Petra Pellegriniho, že presadí nový spôsob výberu policajného prezidenta. „Strana Most-Híd by tiež privítala, keby bola zmena na poste špeciálnej prokuratúry,“ dodal.
Nezávislosť premiéra a kauza Rošková
Často sa hovorí o tom, že nový premiér Peter Pellegrini nebude autonómny a nezávislý od Roberta Fica. Podľa Smolkovej je však múdry a dobrý človek, ktorý bude vládnuť samostatne. „Dostal šancu a on si ju nenechá zobrať. Je mladý a ambiciózny a bude chcieť niečo ukázať. Keby zlyhal, tak sa odpíše. Bez ohľadu na to, či má Fica za chrbtom alebo nie, tak má vlastný rozum a bude chcieť veľa vecí presadiť,“ myslí si europoslankyňa, ktorá by odporučila Pellegrinimu, aby Slovensko prestalo strašiť migrantami.
Europoslankyňa za Smer sa taktiež zastala neziskových organizácii. Uviedla to v reakcii na slová Roberta Fica, že za protestmi na Slovensku môže stáť George Soros. „Neziskové organizácie majú nezastupiteľné miesto v našom štáte. V mnohých veciach suplujú štát. Hľadala by som spôsoby, ako ich dať ešte viac do popredia, aby v nich ľudia cítili svoju oporu.“
Smolková zároveň tvrdí, že zo svojich ciest po východnom Slovensku má dostatok informácii aj od farmárov ohľadne prideľovania pochybných agrodotácii. „Tieto informácie posúvam Pellegrinimu. Nie je možné, aby štátny majetok išiel len tak niekomu, kto o tom vedel. Prvotný problém vidím v pozemkovom fonde a prepojenie cez platobnú agentúru. Za kvázi agropodnikateľkou, ktorá na to nemá, aby podnikala v pôdohospodárstve, niekto je. Pevne verím, že sa to vyšetrí. Dovolím si tvrdiť, že ide o dotačné podvody. Nemôže to inak skončiť ako trestným činom,“ dodala Smolková zo Smeru.
Podľa Beňovej sa mal Smer s exposlankyňou Smeru Ľubicou Roškovou, ktorá brala dotácie dokonca aj na letisko, rozlúčiť. „Okamžite jej malo byť minimálne pozastavené členstvo. Dokázali sme to urobiť v iných prípadoch. Toto mala byť naša konzekvencia v Smere,“ doplnila Beňová s tým, že je veľkou hanbou, že Slovensko musí prísť vyšetrovať OLAF. Slovensko však podľa nej nie je jedinou krajinou, kde sa podvodne rozdávajú peniaze.
„Táto situácia nám vôbec nie je príjemná. Aj my cítime, že to čo sa udialo, je veľmi zlé,“ uzavrela europoslankyňa Monika Beňová.
Pál Csáky, Monika Beňová, Robert Hajšel, Monika Smolková, Boris Zala Autor: OS
Slovensko ako Južná Afrika?
Europoslanec Boris Zala si myslí, že prvým skúšobným kameňom pre Pellegriniho bude vyriešenie práve spomínanej kauzy Rošková s pochybným prideľovaním dotácii. „Rozmýšľajme v reálnych ústavných kategóriach. Pellegrini reprezentuje Smer. Každý premiér reprezentuje väčšinu, ktorá ho drží v parlamente. Ak má niekto na mysli, či bude autonómny v prístupu k možným aktivitám alebo organizovanému zločinu, tak si myslím, že sa všetko ukáže na tom, ako sa poráta s kauzou Rošková a agrodotáciami. Bude to prvý skúšobný kameň, pričom sa ukáže, ako ďaleko bude schopný ísť. Podľa mojich informácii nejde iba o Roškovú, ale o širšiu sieť,“ uviedol Zala.
Zala dokonca porovnal Slovensko s Juhoafrickou republikou. „Je tam problém oligarchických skupín a ich väzieb na politické štruktúry. Hoci sú veľmi demokratická krajina, bude zaujímavé sledovať, ako tento problém vyriešia. S týmto problémom sa musíme popasovať aj my, pretože to zachycuje celú štruktúru spoločnosti a nejde iba o jednu skupinu či jednu vládu. Veľké štáty sú v područí veľkých oligarchov, my sme v područí malých oligarchov,“ dodal europoslanec.
Na Zalove slová reagoval Csáky. „Chcem zagratulovať pánovi Zalovi, pretože dal najvýstižnejšiu odpoveď na otázku, ako sa zmenil imidž Slovenska po vražde novinára. Sme kategória Južnej Afriky,“ zareagoval Csáky.
„Môj záujem ako poslanca Európskeho parlamentu je vyčistiť tento chliev na Slovensku. Záujem Slovenskej republiky je, aby boli u nás férové pomery. Systémová zmena by bola najlepšia a to by zabezpečili jedine predčasné voľby,“ myslí si europoslanec za SMK.
Csákymu europoslanec József Nagy pripomenul, že bol osem rokov podpredsedom vlády. „Tento systém sa nevytvoril pred ôsmimi alebo desiatimi rokmi. Ak si myslíme, že po výmmení Gašpara alebo Bugára bude všetko dobré, tak to nie je pravda. Pokiaľ nebude silná justícia, z ktorej pôjde strach, tak sa nič nezmení,“ uzavrel Nagy.