Vyjadrenie toho tupého a nemorálneho neokrôchanca, čo z tribúny vyzýval strieľať ministrov, musí odsúdiť každý slušný človek, spustil Jarjabek

  0
  Dušan Jarjabek (Autor: TASR)

  Podľa najnovšieho prieskumu agentúry AKO by parlamentné voľby vyhrala vládna strana Smer so ziskom 20,7 percenta hlasov. Oproti februáru jej však preferencie klesli až o štyri percentá. Súčasná vládna koalícia by tak spolu so SNS (10,7 %) a Mostom-Híd (5,6 %) získala v parlamente iba 61 poslancov. Viac sme o tom písali TU.

  Čitateľa Parlamentných listov preto zaujímalo, či Smer „chytí druhý dych, alebo to je už len voľný pád“. Podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD Dušan Jarjabek odpovedal: „Neklesajte na duchu. Smer nesleduje tabuľky, ale ciele a tie, ako isto viete, má vždy vysoké.“

  Budúcnosť Smeru bez Fica?

  Aká je budúcnosť Smeru? Vedel by si Jarjabek predstaviť niekoho iného ako Roberta Fica na mieste predsedu Smeru? „Bola by výmena dobrým krokom? Podľa mňa je Smer strana jedného muža a to Fica, nehovorím, že ostatní sú iba do počtu, ale podľa získaných hlasov to vyzerá, nebude Fico, nebude Smer,“ spýtal sa poslanca čitateľ.

  Podľa Jarjabka je Fico najvýraznejšia politická osobnosť, a preto by si budúcnosť Smeru bez neho predstaviť nevedel. „Čo dokázal aj tým, že ak treba konať, konal, a to tak, že odchodom z funkcie premiéra nielen upokojil kritickú politickú situáciu v štáte, zachránil koalíciu, no ostal zároveň na čele strany, ktorú chce doviesť k piatemu víťazstvu v parlamentných voľbách, o čom nepochybujem,“ reagoval smerácky poslanec.

  „Smer-SD s Ficom na čele je a bude naďalej  najsilnejšou politickou stranou, pretože  Fica v politike vždy bude cítiť, a to veľmi výrazne. Pokiaľ bude Fico na čele strany, Smer-SD nielen bude, ale bude aj úspešný,“ dodal.

  Jarjabek: Každý musí odsúdiť toho tupého a nemorálneho neokrôchanca

  Poslanec Smeru sa dotkol aj aktuálnej témy protestov Za slušné Slovensko. Náš čitateľ sa Jarjabka pýtal, čo si myslí o protestoch a výrokoch na tribúne o strieľaní členov vlády. „Často počúvam: Kto neprotestuje s nami, protestuje proti nám a hlavne je nenormálne neslušný. Kam sme sa to dostali? Ale vyzvať na tribúne na strieľanie členov vlády je také nenormálne slušné. Toto fakt nikomu nevadí? Veď tu už dávno nejde o zosnulých mladých ľudí,“ spýtal sa poslanca čitateľ.

  „Vyjadrenie toho tupého a nemorálneho neokrôchanca, čo z tribúny na zhromaždení slušných demonštrantov vyzýval strieľať ministrov, musí odsúdiť každý slušný človek. Pýtate sa správne – kam sme sa to dostali?“ reagoval Jarjabek.

  Slová z protestu z Martina, ktoré povedal rečník Michal Svateník z občianskeho združenia Donoj, ktoré sa stará o Sklabinský hrad, pobúrili aj predsedu vlády Petra Pellegriniho. „Ako predseda vlády si nemyslím, že je slušné Slovensko stav, keď organizátori dovolia, aby vo štvrtok (5. 4.) v Martine na pódiu pred všetkými ľuďmi vystúpil človek, ktorý povedal, že zatiaľ sa nenašiel človek, ktorý by zastrelil niekoľkých členov vlády, pričom na záver končí slovami, že je to škoda. Dav mu pri tom na námestí tlieska. Toto nie je slušné Slovensko. Ja aj moji kolegovia sme za slušné Slovensko, ale to sa dá dosiahnuť len v dialógu,“ uviedol Peter Pellegrini. Viac sme o tom písali TU.

  „Čo môže dokázať svojimi požiadavkami ulica?“ spýtal sa čitateľ. Jarjabek pripomína, že sme demokratická krajina. „Teda aj s ľuďmi na uliciach treba komunikovať vecne a slušne, ale to neznamená, že koalícia bude podliehať požiadavkám, ktoré nenahrávajú demokracii, ale iba chúťkam opozície. To si ľudia z námestí, najmä však mladí ľudia, musia uvedomiť. Tak ako si mnohé uvedomil aj sám pán prezident Kiska,“ dodal poslanec.

  Či bude Laššáková dobrá ministerka, ukáže budúcnosť

  Proti novej ministerke kultúry Ľubice Laššákovej sa postavila časť kultúrnej obce, pričom vznikla iniciatíva Kultúrny reparát požadujúca jej odstúpenie. Podľa Dušana Jarjabka, ktorý je predsedom Výboru NR SR pre kultúru a médiá, nie je dôvod pochybovať o Laššákovej kompetentnosti vykonávať tento post. „Pani ministerka má dlhoročné mediálne skúsenosti z rozhlasovej novinárskej praxe a uplatnila sa aj v riadiacej práci, takže nie je dôvod pochybovať o jej kompetentnosti. A či bude dobrá ministerka, ukáže až budúcnosť, ako je to vždy a u každého ministra,“ reagoval na otázku čitateľa, ako hodnotí novú ministerku, Jarjabek.

  Ministerka kultúry Ľubica Laššáková Zdroj: TASR

  Koncesionárske poplatky sú stále oblasť, ktorá zaujíma občanov. „Diskutuje sa o tom jednostaj,“ priznáva predseda výboru pre kultúru a médiá.

  Financovanie RTVS je dlhodobo téma na mnohé úvahy politikov, však to poznáte – napríklad niektorí navrhujú zavesiť ho na štátny rozpočet. No zatiaľ platí tzv. zástrčkový zákon, ktorého realitu  pociťujeme všetci v podobe koncesionárskych poplatkov. Nuž, a zákon je zákon, treba ho rešpektovať. Či sa niečo zmení – ukáže čas,“ dodal.

  Kiska sa ako neskúsený politik niekoľkokrát popálil

  Súčasný prezident Andrej Kiska sa ešte stále nevyjadril, či bude opäť kandidovať. Ako to vníma Dušan Jarjabek? „Iste to víri v hlave aj pána prezidenta. Či bude kandidovať opäť, je veru ťažká otázka aj pre neho, no pre mňa tiež. Pán Kiska sa ako neskúsený politik niekoľkokrát popálil, ale ak bude o sebe presvedčený, že už skúsenosti má, bude kandidovať,“ myslí si smerák.

  Rusi by museli byť ´vadní´, aby otrávili Skripaľa, myslí si Jarjabek

  Otázky čitateľov smerovali aj na citlivú kauzu Skripaľ. Zatiaľ čo sa 19 krajín Európskej únie  rozhodlo vypovedať ruských diplomatov, Slovensko povolalo svojho veľvyslanca z Ruska domov na konzultácie. Podľa Miroslava Lajčáka ide o vážny diplomatický akt, ktorý Slovensko za 25 rokov nevyužilo.

  „Za 25 rokov sme ešte nikdy nepovolali nášho veľvyslanca v Moskve na konzultácie domov,“ vysvetlil Lajčák s tým, že takéto opatrenie sa neprijíma na úrovni ministerstva zahraničných vecí, ale na politickej úrovni. Podľa šéfa rezortu zahraničia zatiaľ nie je rozhodnuté, na aký čas opustí veľvyslanec Peter Priputen Moskvu. „To si vyhodnotíme. V tejto chvíli je to na neobmedzený čas,“ zdôraznil. Viac sme o tom písali TU.

  Čitateľ sa preto pýtal na názor Dušana Jarjabka. Ten si myslí, že Slovensko postupovalo veľmi rozvážne. „Pozvalo si ruského veľvyslanca, s ktorým preberie problém, ale podstatné je, že nepodľahlo nepodloženým domnienkam pani Mayovej ani horlivému príkladu veľmocí a iných štátov, a teda konalo suverénne – ako zvrchovaný štát. Rusi by museli byť ´vadní´, ak by sa akurát v týždni prezidentských volieb a očakávaného víťazstva Putina pustili tráviť dvojitého agenta a jeho dcéru. Prečo? Aby provokovali? Prečo by to robili?“ myslí si Jarjabek.

  „Diplomaticky povedané, vyhostenie ruských diplomatov bolo tak trochu za čiarou,“ uzavrel na margo konania niektorých európskych krajín.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu