“Ubezpečujeme vás, že napriek každodenným vyfabulovaným útokom bude RTVS naďalej plniť slobodne svoje verejnoprávne poslanie. Naším cieľom je pripravovať kvalitnú programovú skladbu pre všetkých koncesionárov,” povedal Rezník.
Riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky Vahram Chuguryan uistil, že práve plneniu zákonných povinností verejnoprávneho média sa venujú diskusie s členmi spravodajstva a publicistiky. Podľa jeho slov nikto nebráni mať redaktorom názor. “To, o čo ide, je, aby svoj názor, postoj nepodsúvali do verejnoprávneho spravodajstva, ktoré musí byť zo zákona nestranné, vyvážené, objektívne,” zdôraznil.
Vahram Chuguryan Zdroj:TASR
Prepúšťalo sa aj predtým. A vo veľkom
Ďalší členovia manažmentu, riaditeľ sekcie programových služieb SRo Michal Dzurjanin, vedúca odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky Hana Lyons a vedúca odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky Petra Stano Maťašovská, vyjadrili ľútosť nad tým, že sa objavujú a šíria mediálne obvinenia bez toho, aby ich iniciátori či signatári mali snahu overiť si opodstatnenosť týchto obvinení.
Zopakovali tiež, že je neodôvodnené, aby takéto iniciatívy vznikali na základe toho, že RTVS nepredĺžila spoluprácu štyrom externým redaktorom. Poukázali pritom na fakt, že žiadne podobné iniciatívy nevznikali, keď predchádzajúce vedenia RTVS pristúpilo k ukončeniu spolupráce v stovkách prípadov.
Hana Lyons Zdroj: TASR
Rezník verí v upokojenie situácie
Šéf verejnoprávneho vysielateľa verí, že situáciu pomôže interne riešiť aj angažovanie skúsených zamestnancov RTVS, ktorých už vedenie oslovilo. “Mali by pôsobiť ako akýsi interní mediátori, aby tie strety neboli nejako antagonistické,” vysvetlil Rezník. “Som presvedčený, že v priebehu pár dní príde k významnému upokojeniu situácie,” dodal.
Vyjadril sa tiež k listu Spravodajských odborov RTVS založených nespokojnými redaktormi kritizujúcimi súčasné vedenie. V liste uvádzajú, okrem iného, požiadavku hľadať nových vedúcich spravodajstva a publicistiky formou výberového konania. “Budeme sa rozprávať o všetkých požiadavkách, ktoré boli v tomto liste formulované,” povedal Rezník. Zároveň zdôraznil, že za súčasným vedením sekcie spravodajstva a publicistiky si plne stojí.
“Vedenie RTVS ani na dnešnej tlačovej konferencii nevysvetlilo konkrétne dôvody, prečo po niekoľkých rokoch zo dňa na deň vyhodilo štyroch redaktorov. Vo všeobecnej rovine predkladá ako zdôvodnenie výpovedí rôzne výmysly a klamstvá. Aj preto v nás prevláda názor, že výpovede boli spojené s konštruktívnou kritikou vedenia spravodajstva,” reagovali externisti Kristián Čekovský, Matúš Dávid, Matúš Baňovič a Jana Masárová, ktorým RTVS nedávno nepredĺžila zmluvy.
List na podporu kolegov
Takmer 50 zamestnancov a spolupracovníkov verejnoprávneho RTVS vyjadrilo podporu svojim kolegom zo spravodajstva. Urobili tak prostredníctvom otvoreného listu, pričom zastúpenie má medzi nimi napríklad Rádio Slovensko, Rádio Regina, Rádio Patria, Rádio Devín či Rádio_FM, ale tiež odbor vlastnej tvorby či odbor hudby a špecializovaných programov. Informovala o tom dnes TASR.
“Umlčanie kritických hlasov, degradovanie na nižšie pozície, vyhrážanie sa žalobami, vyvíjanie tlaku na 'dobrovoľný' odchod zo zamestnania, prepúšťanie bez porušenia pracovnej disciplíny, ohováranie a znevažovanie v médiách, pretláčanie nepravdivých alebo neoverených informácií do spravodajských vstupov – na toto nie sme v RTVS zvyknutí a zvykať si ani nechceme,” uvádza sa v liste.
Kolegom zároveň poďakovali za ich nasadenie a profesionalitu, ktorými mali pozdvihnúť dôveryhodnosť spravodajstva RTVS. “Poznáme vašu prácu, osobne poznáme vás a dôverujeme vám. Chceme, aby ste vedeli, že pri vás stojíme a podporujeme vás vo vašej práci v boji za pravdu a novinársku slobodu,” píše sa ďalej v otvorenom liste.
Syndikát vyzýva na mediáciu
Slovenský syndikát novinárov (SSN) navrhuje riešiť situáciu vo verejnoprávnom RTVS mediáciou. Pozval na ňu vedenie RTVS aj dotknutých novinárov.
“Výsledok mediácie navrhujeme vydať vo forme spoločného komuniké ako výsledok konsenzu a posolstva pre verejnosť, ktorá verejne prejavila svoju nevôľu k dianiu vo verejnoprávnych médiách,” píše syndikát vo svojom vyhlásení.
Syndikát podľa vlastných slov ponúka priestor na argumentačne zmysluplnú, vyváženú a kultivovanú komunikáciu bez ambície robiť sudcu. “Kto, ak nie práve my, novinári, 'strážni psi' demokracie, musíme ukázať, ako sa demokracia robí v praxi? Spoločenská zodpovednosť neznamená robiť z ideového oponenta nepriateľa, ale partnera pre výmenu argumentov,” tvrdí.
“Verejnoprávne médiá sú garanciou objektívnych informácií o svete okolo nás. To však neznamená, že v mene pocitu ohrozenia budeme hluchí a slepí, že budeme brať veci do vlastných rúk a eskalovať napätie v novinárskej obci, bez toho, aby sme o problémoch diskutovali a hľadali zodpovedné riešenie,” píše SSN. Zároveň pripomína, že kroky novinárov vníma verejnosť citlivo a rovnako citlivo si k nim buduje dôveru. “Ako novinári sme voči verejnosti za svoju prácu zodpovední,” pripomína syndikát.