utorok, 3 augusta, 2021
20.5 C
Bratislava
ÚvodArénaNad Poľskom stále visí veľká hrozba. Brusel sa ešte neprestal hnevať

Nad Poľskom stále visí veľká hrozba. Brusel sa ešte neprestal hnevať

Právo a spravodlivosť (PiS) síce v minulých mesiacoch prekročila podľa prieskumov hranicu 50 percent, ale aj súčasných 43 % je oveľa viac, než čím sa môžu pýšiť západoeurópske politické strany. Vládu môže tešiť aj skutočnosť, že najsilnejšia opozičná strana Občianska platforma nemá oproti PiS ani polovičnú podporu a s 20 percentami sa s priepastným odstupom drží na druhom mieste. Hoci podpora bývalej strany súčasného prezidenta EÚ Tuska narástla o tri percentá, stále je to na PiS málo.

Na treťom mieste je Demokratická ľavicová aliancia s deviatimi percentami a o jeden percentuálny bod menej má potom protestné hnutie Kukiz’15. Prieskum sa konal 10. a 11. mája a zúčastnilo sa ho 1 096 respondentov. Navzdory sľubnému výsledku však majú predstavitelia strany Právo a spravodlivosť vrásky na čele, ktoré im spôsobuje Európska únia. Brusel má totiž stále veľa pripomienok k súdnej reforme, ktorú síce Varšava revidovala, ale vraj to stále nestačí.

Ako uvádza podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ak Poľsko neurobí ďalšie zmeny vo svojej súdnej reforme, mohla by Varšava vo výsledku prísť o hlasovacie právo v Európskej rade. Bolo by to historicky prvýkrát, čo by Brusel pristúpil k takému razantnému kroku voči členskému štátu. O súdnej reforme vedú zástupcovia EÚ a Poľska diskusie už dlhé mesiace. Poľsko dokonca pre zlepšenie vzťahov vymenilo premiérku Szydlovú a v poslednom čase skutočne nastal určitý posun k lepšiemu.

Frans Timmermans

Frans Timmermans Zdroj: TASR

To pripúšťa aj samotný Timmermans. „Poľsko urobilo istý pokrok, ale nie natoľko, aby sa ohrozenie právneho štátu zažehnalo. Na stole je teda stále veľa možností. Ešte stále existuje možnosť, že spustíme článok 7 a Varšava príde v Európskej rade o hlasovacie právo,“ konštatoval vplyvný člen Európskej komisie. V prvej fáze by sa Poľsko zúčastnilo verejného vypočutia v Bruseli. Ďalšie rozhodnutie v tejto veci by mohlo padnúť 21. júna.

Samotní Poliaci zrejme neveria, že by veci mohli zájsť až tak ďaleko a krajina by mohla prísť o svoje hlasovacie právo. Vodca PiS Jaroslaw Kaczyński nedávno konštatoval, že z jeho pohľadu existuje až 80-percentná šanca na vyriešenie problému. V „happy end“ dúfajú aj niektorí zástupcovia členských štátov v Európskej rade. „Dúfam, že v júni prídu pozitívne správy z EK aj Poľska,“ cituje Politico šéfku bulharskej diplomacie Ekaterinu Zacharievovú.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 +41 Dnes Úmrtí 12,541 +1 Dnes Uzdravení 379,599 Infikovaných 611 Last updated: 3. augusta 2021 - 22:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -