Európska únia sa radila o Poľsku. Proti Varšave sa búril najmä najväčší nepriateľ Wildersa

  0
  Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a poľský premiér Mateusz Morawiecki (Autor: TASR)

  Súdna reforma je dlhé mesiace jablkom sváru medzi Európskou komisiou a poľskou vládou. Brusel vláde v Poľsku vyčíta, že sa snaží dostať pod kontrolu nezávislý súdny systém a v dôsledku toho vážne ohrozuje slobodu a demokraciu v krajine. Poliaci spočiatku akúkoľvek kritiku odmietali, ale nakoniec vymenili premiéra a začali s Junckerom a spol. viesť rozhovory. Tie priniesli niekoľko kompromisných návrhov, ale teraz sa zdá, že Európskej únii došla trpezlivosť.

  V stredu padlo na návrh Európskej komisie definitívne rozhodnutie, že sa predstavitelia jednotlivých členských štátov EÚ koncom mesiaca stretnú na verejnom vypočutí, kde sa budú prerokúvať údajné pochybenia poľskej strany. Ako píše bruselský server Politico, Európska komisia je s doterajšími ústupkami poľskej strany nespokojná. „Vypočutie sa uskutoční 26. júna a bude zamerané na detailné tematické otázky. Väčšina členských štátov návrh EK podporila,“ uviedla hovorkyňa Bulharska, ktoré aktuálne predsedá Rade EÚ.

  Konkrétne je Poľsku najviac vyčítaný zákon o najvyššom súde, ktorý nadobudne účinnosť začiatkom júla. Vláda okrem iného znížila vek odchodu do dôchodku pre sudcov, čím súčasne dosiahne, že dôjde k výmene až 40 % sudcov najvyššieho súdu. Predstavitelia strany Právo a spravodlivosť tvrdia, že sa tak krajina zbaví sudcov, ktorí boli vo svojich pozíciách už v časoch komunizmu. Naopak opozícia tvrdí, že „komunistickí sudcovia“ už dávno odišli do dôchodku a vláda si len uzurpuje viac moci.

  V každom prípade Poľsku v teoretickej rovine hrozí odobratie hlasovacích práv v rámci Európskej únie. V praxi však k niečomu takému dôjde len ťažko. Za spustenie článku 7 totiž musia hlasovať všetky členské krajiny EÚ. Zatiaľ nie sú známe všetky stanoviská, ale Maďarsko už pred časom dalo jasne najavo, že proti Poľsku hlasovať nebude. Okrem solidarity zrejme aj preto, že by samo mohlo v blízkom čase čeliť podobnej „výzve“.

  Naopak holandský premiér Mark Rutte vyjadril prípadnému spusteniu článku 7, kde sa hovorí o odobratí hlasovacích práv a o ďalších sankciách, „bezvýhradnú podporu“. „Demokratická legitimita nemôže existovať bez právneho štátu. Členské štáty EÚ musia zaručiť slobodu tlače, nezávislé súdnictvo a všetky ďalšie demokratické atribúty,“ uviedol Rutte. Podpredseda EK Frans Timmermans potom v diskusii s poslancami Európskeho parlamentu povedal, že jeho a ďalších kolegov z EK nemôže nikto obviňovať z nedostatočnej ochoty vyriešiť situáciu prostredníctvom dialógu: „Snažíme sa o to už dva a pol roka.“

  Mark Rutte

  Mark Rutte. Zdroj: TASR

  Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu