Bývalý podpredseda EP k migračnej kríze: Európski politici urobili za posledné roky obrovské chyby

0
Libor Rouček (Autor: Hans Štembera)

Nemci majú evidentne problém s atmosférou vo vláde… Horst Seehofer tvrdí, že už nemôže pracovať s kancelárkou Angelou Merkelovou. Podľa Welt am Sonntag to Seehofer povedal minulý týždeň vo štvrtok hneď dvakrát na schôdzke s členmi vlády. Dôvodom sporu je, že Merkelová bola ústretová k utečencom. Teraz síce už netrvá ani na kvótach, ale šéf CSU by rád vracal späť migrantov, ktorí boli registrovaní v inej krajine. Čo to značí? Je koalícia ohrozená?

Na jeseň sú v Bavorsku voľby. Strana CSU prvýkrát v histórii od 50. rokov stráca pravicových voličov. Od čias Franza Josefa Straussa sa pritom CSU riadila princípom, že napravo od CSU by nemala byť žiadna strana. Zrazu máme v Nemecku AfD, ktorá má 12-13 percent a tie chýbajú CSU k väčšine. Prvá CSU jasne pochopila, že utečenecká kríza bola príčinou vzniku AfD a tá oslovuje určitú časť voličov hlavne na pravej strane spektra. CSU tlačí na neustále sprísňovanie azylovej procedúry.

Situácia je paradoxná v tom, že utečencov je čoraz menej. V roku 2015 prišlo do Nemecka vyše 900-tisíc utečencov, v roku 2016 280-tisíc a v roku 2017 186-tisíc. Tento rok sú za prvých päť mesiacov čísla ešte oveľa nižšie. Navyše, až na malé výnimky, sa darí utečencov, keď nemajú azyl, poslať do krajín pôvodu, a keď v Nemecku zostanú, integrovať. Vznik AfD má však časovo odložený dosah na politickú scénu. Niečo podobné vidíme po celej Európe, utečencov je z roka na rok menej a menej, pretože opatrenia, ktoré sa na vonkajšej hranici urobili, sú účinnejšie, než boli spočiatku, ale všetko má dosah na politiku.

Horst Seehofer a Angela Merkelová

Horst Seehofer a Angela Merkelová. Zdroj: TASR

Na zasadnutí Európskej ľudovej strany v Mníchove kancelárka Angela Merkelová naznačila, že kvóty majú platiť len vtedy, ak ich prijmú všetky krajiny EÚ. Zavedenie kvót proti vôli časti krajín Únie podľa nej nefunguje. „Nemám dojem, že by presadenie systému kvót pomocou hlasovania kvalifikovanou väčšinou prispelo k upokojeniu situácie,“ uviedla. Za sebou máme slovnú prestrelku medzi Parížom a Rímom pre pristátie lode Aquarius a prebiehajú ďalšie rokovania. Ako vnímate situáciu v súvislosti s migračnou politikou?

Európski politici urobili za posledné roky obrovské chyby. V lete 2015, keď sa začala utečenecká kríza, som napísal článok o tom, že Európa nemôže byť matka Tereza pre celý svet. Áno, musíme z humanitárnych dôvodov poskytnúť pomoc, ale v krajinách pôvodu, kde krízy sú, a zabezpečiť si hranicu. Keď toho nebudeme schopní, budeme len sledovať dôsledky v politike, pretože sa začnú politici hádať medzi sebou a aj krajiny navzájom. To sa viac-menej teraz deje. Otázka je, ako všetko zvládnuť. V Taliansku aj následkom utečeneckej krízy zvíťazili tzv. populistické strany, zostavili vládu a teraz všetko musia riešiť, pretože na nich je zodpovednosť. Vidia, že ide o celoeurópsky problém, a tak hľadajú spoločné riešenie. Aj populistické, povedzme radikálne strany si uvedomujú, že problém samy nevyriešia. Stále sa točíme v kruhu. Je zhoda na tom, že by sme mali pomáhať v krajinách pôvodu, na tom, že by sme mali zakladať azylové centrá nie v Taliansku, ale v Líbyi. Iste, je tam nestabilná politická situácia, ale aj napriek tomu je dôležité tam vytvárať azylové centrá a súčasne posilniť ochranu vonkajšej hranice. V rozpočte na roky 2021 až 2027 sa strojnásobuje suma na ochranu vonkajších hraníc. V tomto smere postupujeme, ale špičkoví politici urobili chybu v tom, že to, čo robia dnes, neurobili už v roku 2015 alebo 2016.

To isté platí o kvótach. Aj o tom som v roku 2015 písal a hovoril, že sú nereálne a nefunkčné. Odôvodňoval som to svojou skúsenosťou utečenca. Keby mi vtedy niekto povedal, že musím byť v Portugalsku, Fínsku, kde som žiť nechcel, čo by som tam robil? Aj keby ma tam nejakým spôsobom poslali, pri prvej príležitosti by som sa zbalil a išiel do oblasti, kde by som vedel jazyk. Ak by sa všetko riešilo súčasným spôsobom už v roku 2015, mohli by sme byť oveľa ďalej a krajiny by nemali ani vnútrostranícke problémy. Chybami sa človek učí. Ja som optimistický v tom, že si myslím, že chybami sa politici poučia. Treba hľadať celoeurópske riešenie, pretože problém nezmizne, budeme ho tu mať stále. Keď si postavíme ploty na Šumave, nič nevyriešime, musíme všetko racionálne riešiť celoeurópsky, tak, aby krajiny nestratili vzájomnú súdržnosť a nedošlo k roztriešteniu domácej politiky vnútri štátov.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu