To, čo robí Trump, tu nebolo od čias nacizmu. A aj tak tým problém nevyriešil, myslí si bývalý podpredseda Európskeho parlamentu

0
Bývalý podpredseda Európskeho parlamentu a europoslanec Libor Rouček (Autor: archív L. Rouček)

Európska únia pristúpila k odvetným opatreniam v reakcii na rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa zaviesť clá na dovoz hliníka a ocele. V piatok začne uplatňovať clá vo výške 25 percent na dovoz niektorých tovarov zo Spojených štátov. Rozhodla Európska komisia správne? Bolo iné riešenie?

Je historickou skúsenosťou všetkých ekonómov aj politikov, že každá obchodná či colná vojna je nezmyselná a prináša straty na všetkých stranách. Mnoho ľudí vrátane mňa varovalo, keď ľudia vo voľbách fandili Donaldovi Trumpovi, že tento človek, keď chce presadzovať Ameriku na prvom mieste, poškodí ostatné krajiny. A to nielen nás ako EÚ, ale aj ďalšie krajiny, Čínu, Rusko a tiež samotné Spojené štáty. Poškodí celú svetovú ekonomiku.

Donald Trump jednoznačne vyhlásil colnú vojnu tým, že uvalil clá na oceľ a hliník. A znovu opakujem, je to nielen vojna voči EÚ, ale aj voči jeho najbližším spojencom: Kanade, Mexiku, Číne atď. Samozrejme, že to štáty nemôžu nechať bez odpovede. Nechceli to robiť, ale museli si vybrať výrobky, na ktoré uvalia clá, a dôsledky rozhodnutia poškodia na jeseň vo voľbách Donalda Trumpa.

Donald Trump

Donald Trump  Zdroj: TASR

Rozhodnutie poškodí napríklad výrobok ikonický pre Ameriku, motocykle Harley-Davidson. A ako firma zareagovala? Okamžite oznámili, že výrobu presunú mimo Spojených štátov. Donald Trump si dal vlastný gól. Ukazuje to nezmyselnosť ciel. Všetci na tom tratia. Poškodil firmu Harley-Davidson, čo bude znamenať aj to, že v Amerike bude menej práce. Keď uvalí clo na dovoz ocele a hliníka, tak sa zase zdraží oceľ a hliník vo všetkých odvetviach, ktoré v Spojených štátoch oceľ dovážajú. Je to špirála, ktorá nikomu neprospeje. Ide o to, aby sa netočila ďalej. Európska únia, Kanada, Mexiko, Čína uvalili clá, ale nechcú v tom pokračovať, chcú sa vrátiť k rokovaniu a situáciu riešiť, aby neeskalovala.

Donald Trump aktuálne hrozí zavedením ciel vo výške 20 percent na všetky automobily, ktoré sa vyrábajú v EÚ. Príde ďalšia odveta z EÚ?

Spracováva sa štúdia, čo by spôsobilo, keby Donald Trump uvalil clá na dovoz automobilov, a potom sa zrejme rozhodnú. Ak by uvalil clá na automobily, ktoré sa vyrábajú v EÚ, poškodí to všetkých výrobcov, pretože automobilový priemysel je prepojený. Bude to mať vplyv na európskych a amerických výrobcov aj na zamestnanosť v Spojených štátoch atď.

Donald Trump chce vytvoriť tlak, pretože Spojené štáty majú obrovský deficit obchodnej bilancie, ktorý predstavuje asi 800 miliárd dolárov ročne. Ale prečo je to tak? Pretože za posledných 25 rokov americké firmy presunuli výrobu do lacnejších krajín. Sľubovať, že sa navráti napríklad ťažobný alebo oceliarsky priemysel? To je to isté, ako sľubovať v Kladne, že obnovíme Poldovku. Bolo by nepoctivé sľubovať Kladňanom, že obnovíme Poldovku. Sme niekde inde. On len populisticky získava na týchto sľuboch hlasy. Sľubovať, že sa niečo vráti? Nevráti. Len jeho konanie poškodí celosvetovú ekonomiku.

Čo je podľa vás hlavným dôvodom toho, že sa vzťahy EÚ a Spojených štátov blížia k bodu mrazu?

Vzťahy sa zmenili filozofiou Donalda Trumpa a jeho administratívy a heslom Amerika na prvom mieste. Jeho správanie má dosah na celý svet. Po druhej svetovej vojne sa Spojené štáty stali veľmocou číslo jeden, ale ako plynul čas, po ekonomickej stránke strácali. Napríklad v oblasti bezpečnosti a NATO má Donald Trump pocit, že väčšinu financujú Spojené štáty. Má do určitej miery pravdu, ale nemá ju úplne. Napríklad keď tvrdí, že USA dávajú na obranu štyri percentá a ostatní jedno, má pravdu, ale ostatné krajiny vrátane Nemecka nemajú také ambície, nehrajú rolu ako Spojené štáty, že majú základne po celom svete. My v Európe túto politiku nevedieme. Je, samozrejme, jasné, že sa o svoju obranu musíme starať viac. Nielen v oblasti obchodu, ale aj obrany je nutné prejsť na normálne vzťahy.

Čo sa týka témy migrácie. Donald Trump teraz slávil úspech, keď najvyšší súd podporil jeho dekrét, ktorý zakazuje vstup na územie Spojených štátov občanom niekoľkých prevažne moslimských krajín. Čo vy na to?

Keď vidím, čo sa deje na americko-mexickej hranici… Až 99 percent migrantov neprichádza z arabských krajín, ale z krajín, ako sú Mexiko, Salvador, Honduras. Ako je vidieť, Donald Trump s tým má obrovské ťažkosti. Dokonca, keď nasadí opatrenia, ktoré tu neboli od čias nacizmu – odoberať deti alebo rozdeľovať rodiny –, tak sa, samozrejme, vystaví obrovskej kritike nielen v Spojených štátoch, ale aj na celom svete a problém aj tak nevyrieši.

Európska únia sa téme migrácie bude venovať na nadchádzajúcom summite. Na stole bude okrem iného téma vytvorenia záchytných táborov pre migrantov, a to buď mimo EÚ, alebo na území jej štátov. Objavujú sa však aj názory, že summit neprinesie vôbec nič… Prinesie?

Summit, samozrejme, všetko nevyrieši, ako to bolo aj v prípade tých predchádzajúcich. Posunie však celú záležitosť v smere väčšej ochrany vonkajšej európskej hranice. Hojne sa bude diskutovať o myšlienke záchytných centier mimo Európskej únie. A ako som už spomínal minule, počty migrantov, ktorí prichádzajú do Európy, sú oveľa nižšie. Je zrejmé, že opatrenia, ktoré Európska únia spoločne krok za krokom robí, sú účinné. Utečenecké tábory sú v Jordánsku, v Turecku… Pretože je politický tlak, samozrejme, vyvolaný aj novou talianskou vládou, riešenia sa posúvajú. Vzniknú opatrenia v zmysle silnejšej ochrany vonkajšej hranice. Už pred vypuknutím utečeneckej krízy som na to upozorňoval. Je škoda, že k opatreniam dochádza, až keď vidíme následky.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

- Reklama -