Zabudnite na Lajčáka! Smer uvažuje, že postaví do boja o funkciu prezidenta Pellegriniho alebo Kažimíra

  0
  Predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister financií SR Peter Kažimír (Autor: TASR)

  „Viacerí vo vedení strany si myslíme, že Miroslav Lajčák by bol najlepším kandidátom na prezidenta. Dokonca si myslím, že nielen ako nominant strany Smer, ale ako nečlen strany a ťažký profesionál s renomé na medzinárodnom poli, ktoré v novodobej histórii Slovenska nedosiahol žiaden diplomat. Ak budem môcť, urobím všetko pre to, aby som pána ministra presvedčil, aby do toho išiel. Myslím si, že by to pre Slovákov bola dobrá ponuka,“ povedal pred pár dňami pre Plus 7 dní predseda vlády Peter Pellegrini.

  Všetko je však podľa Pellegriniho otvorené a záleží na samotnom ministrovi zahraničných vecí, ako sa rozhodne.

  Podobné slová použil minulý mesiac v rozhovore pre Parlamentné Listy aj Erik Tomáš zo Smeru. „Miroslav Lajčák by bol výborným kandidátom s podporou našej strany. Vidím za ním kus dobrej profesionálnej roboty. Má veľmi dobré renomé v zahraniční, úspešne reprezentoval Slovensko vo vysokých diplomatických funkciách a hlavne by mal veľkú šancu na úspech, pretože dokáže oslovovať nielen našich voličov, ale aj širšie spektrum. Toto prezidentský kandidát potrebuje. Hoci sa vyjadril, že kandidovať nechce, tak pevne verím, že predstavitelia strany urobia maximum pre to, aby ho presvedčili,“ uviedol poslanec Smeru.

  Lajčák sa pripravuje na predsedu OBSE

  Minister zahraničných vecí však už dlhodobo tvrdí, že kandidovať nebude. Podľa informácií Parlamentných Listov sa s tým zmierili už aj v samotnom Smere. Lajčákovi v septembri navyše končí funkcia šéfa Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN). Jeho osobná ambícia ale je byť na čele ministerstva, keďže v januári 2019 sa Slovensko stáva predsedajúcou krajinou v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

  Predsedníctvo v OBSE trvá jeden kalendárny rok a post úradujúceho predsedu vykonáva minister zahraničných vecí, čo by bol v tomto prípade Lajčák. Miroslav Lajčák si navyše plánuje z OSN priniesť Slovákov, s ktorými v súčasnosti spolupracuje, aby mu pomáhali pri úspešnom vykonávaní predsedníctva.

  Šefčovič chce nahradiť Junckera

  Vo vládnej strane Smer-SD sa uvažovalo aj o podpredsedovi Európskej komisie pre energetickú úniu Marošovi Šefčovičovi, ktorý to však odmietal. Zároveň prejavil ambíciu nahradiť na poste šéfa komisie Jeana-Claudea Junckera ako kandidát európskej sociálnej demokracie. „Lajčák by bol lepším prezidentským kandidátom ako ja. Ľudia ho totiž na Slovensku viac poznajú. Chcem aktívne pôsobiť v Európskej komisii,“ povedal ešte v máji tohto roka Šefčovič.

  Jedným z možných kandidátov, o ktorom sa špekulovalo v médiách, by mohol byť aj skúsený diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Ten momentálne pôsobí v OSN ako šéf Asistenčnej misie OSN pre Irak (UNAMI), ktorá vznikla v roku 2003 po páde režimu Saddáma Husajna. „Zatiaľ považujem za predčasné sa k tejto otázke vyjadrovať. Situáciu posúdim po ukončení pôsobenia v misii OSN v Iraku, čo sa, predpokladám, stane toto leto,“ povedal na konci júna Kubiš pre Plus 1 deň.

  Pellegrini alebo Kažimír

  Podľa informácií Parlamentných Listov z prostredia Smeru sú však v hre dve mená najhorúcejších kandidátov na post prezidenta. Jedným z favoritov by sa mohol stať súčasný predseda vlády Peter Pellegrini. Ten to však posledné mesiace odmieta. „Zhruba tri mesiace som predseda vlády. Myslím, že mám pred sebou ešte obrovský kus práce, a ak chcem pre túto krajinu ešte niečo spraviť a pokúsiť sa ju posúvať smerom dopredu a k lepšiemu, nie som si istý, či sa toto dá robiť z pozície prezidenta SR,” povedal v polovici júna Pellegrini.

  Premiér vtedy uviedol, že sa nechce vyjadrovať k niečomu, čo mu ešte nebolo ponúknuté. „Chcem pracovať, treba ešte veľa vecí na Slovensku urobiť. Mám pocit, že to sa z pozície prezidenta SR urobiť nedá,” dodal.

  V apríli dokonca hovoril, že by neočakával ani svoje meno na zozname potenciálnych kandidátov Smeru. „Ak by sa v Smere-SD začalo hovoriť o nejakom potenciálnom kandidátovi na prezidenta, neočakávam, že by sa moje meno mohlo v tom výbere vyskytnúť.“

  Nominácia Pellegriniho by však podľa zdroja zo Smeru vyhovovala aj samotnému Robertovi Ficovi, ktorý sa momentálne nachádza v tieni Pellegriniho. Vyplýva to aj z májového prieskumu verejnej mienky, keď sa súčasný premiér Peter Pellegrini stal druhým najdôveryhodnejším politikom s 34,7 % podporou, zatiaľ čo Robert Fico sa umiestnil na siedmom mieste s 23,1 % dôveryhodnosťou.

  Predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister financií SR Peter Kažimír Zdroj: TASR

  Ďalším kandidátom, o ktorom smeráci intenzívne uvažujú, je podľa informácií Parlamentných Listov minister financií Peter Kažimír. O tom, že by mal Kažimír odísť z funkcie ministra po šiestich rokoch, sa špekuluje už pár týždňov. Otázne ale je, či by mal Kažimír dostatočnú charizmu a šance na to, aby v prezidentských voľbách uspel.

  Niektoré informácie navyše hovoria, že by mal získať post guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) a ministrom financií by sa mohol stať terajší prezident Finančnej správy SR František Imrecze.

  K dnešnému dňu ohlásilo svoju kandidatúru na prezidenta až 14 osobností: Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Oskar Fegyveres, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Milan Krajniak, Marian Kotleba, František Mikloško, Robert Mistrík, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Radovan Znášik. Okrem kandidáta Smeru sa tak stále ešte čaká na kandidáta SNS, OĽaNO a rozhodnutie KDH, koho nakoniec podporia.

  - Reklama -