Fico mal o Kiskovi pravdu. Potvrdzujú to už aj médiá, hovorí Erik Tomáš

5. 6. 2018 0:01

ROZHOVOR Prezident Andrej Kiska si myslí, že hoci bol Robert Fico už trikrát premiérom, tak sa správa hanebne. Ako jeho slová vníma poslanec Smeru a mediálny poradca Roberta Fica Erik Tomáš? A nebanujú teraz v Smere, že Fico podal v marci demisiu? Je Peter Pellegrini vôbec autonómny vo svojom rozhodovaní a snaží sa Smer sociálnymi témami zastaviť prepad preferencií? „Je tu veľa opozičných politikov i niektorých médií, ktorí sa snažia vraziť klin do vzťahu medzi Petrom Pellegrinim a Robertom Ficom,“ hovorí pre PL.sk Tomáš.

Fico mal o Kiskovi pravdu. Potvrdzujú to už aj médiá, hovorí Erik Tomáš
Foto: TASR
Popis: Poslanec NR SR Erik Tomáš (Smer-SD)
reklama

Ministerka vnútra Denisa Saková pred pár dňami vymenovala do funkcie policajného prezidenta Milana Lučanského. Túto nomináciu hneď skritizovali opoziční predstavitelia či Iniciatíva Chceme veriť, alebo Za slušné Slovensko. Ako vnímate krok Denisy Sakovej vy?

Už veľmi dlho sa nevenujem rezortu vnútra. Angažujem sa v sociálnych otázkach, lebo som členom parlamentného sociálneho výboru, takže mi je v tomto momente veľmi ťažko posudzovať nominantov vo vedení polície, vrátane nového policajného prezidenta. Vnímam, že pán Lučanský má za sebou nespochybniteľné výsledky, bol povýšený za ministra Pittnera, Palka i Kaliňáka a do funkcie generála ho vymenoval prezident Kiska. V každom prípade je táto nominácia v kompetencii ministerky vnútra a teda aj za ňu nesie zodpovednosť. Pevne verím, že pri svojom rozhodovaní zvážila všetky okolnosti.

Navyše je potrebné  pripomenúť, že ide len o dočasné riešenie, keďže je pripravený nový spôsob voľby policajného prezidenta. Osobne ho vítam, lebo bude transparentnejší a otvorenejší. Uvidíme teda, aké meno prejde týmto systémom, aj keď predpokladám, že sa do novej súťaže prihlási aj pán Lučanský.

Po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice silnel verejný tlak na odvolanie Tibora Gašpara z funkcie policajného prezidenta. Nakoniec ho odvolal až Peter Pellegrini po odchode Tomáša Druckera z postu ministra vnútra. Je cieľom Smeru po týchto udalostiach, aby sa prinavrátila dôvera ľudí v políciu?

Samozrejme, že po tom, čo sa udialo, sú očakávania verejnosti vo vzťahu k polícii veľké. Chcem však opäť povedať, že si nedovolím po takom krátkom čase od oznámenia mena nového policajného prezidenta hodnotiť túto voľbu. Čas ukáže, do akej miery bola správna. Sám som na to zvedavý.

Prezident Andrej Kiska pre portál Aktuality.sk povedal, že pri formovaní novej vlády padlo na post ministra vnútra meno Denisy Sakovej, ale on s tým zásadne nesúhlasil, a teda až následne sa stal ministrom Tomáš Drucker. Naozaj to bolo tak, že Smer chcel od začiatku za ministerku Denisu Sakovú?

Pri týchto rokovaniach som nebol, čiže to neviem komentovať. V každom prípade Tomáš Drucker potvrdil pre médiá, že jeho výber bol kľúčový pre to, aby prezident súhlasil s vymenovaním vlády Petra Pellegriniho.

Andrej Kiska zároveň dodal, že na to, že bol Robert Fico už trikrát premiérom, tak sa správa hanebne. Ako to vnímate?

Rešpektujem prezidenta Andreja Kisku, ktorého zvolili občania v slobodných voľbách. Na druhej strane jeho vyhlásenia smerom k Robertovi Ficovi vnímam ako nie veľmi náležitú obranu pred skutočnosťami, s ktorými Robert Fico a už aj médiá, prichádzajú. Je jednoducho fakt, a potvrdzujú to posledné dni, že v súvislosti s prezidentskou kampaňou pána Kisku a daňovými operáciami jeho firmy KTAG nie je všetko v súlade s kostolným poriadkom.

Pán prezident by mal namiesto atakovania Roberta Fica verejnosti vysvetliť všetky pochybnosti, ktoré vznikli. Najlepšie by bolo, keby zverejnil všetky dokumenty týkajúce sa spojenia jeho prezidentskej kampane s firmou KTAG. Toto by som očakával od pána prezidenta, ak chce ukázať verejnosti svoju dôveryhodnosť.

Robert Fico uviedol, že ak sa preukážu tieto pochybnosti, tak by mal Andrej Kiska odstúpiť. Súhlasíte s tým?

Informácie, ktoré v posledných dňoch priniesli médiá, potvrdzujú, že Robert Fico mal pravdu, keď hovoril, že sú veľké podozrenia a pochybnosti v súvislosti s prezidentskou kampaňou Andreja Kisku a daňovými operáciami jeho firmy.

Medzitým sa však zmenil aj status Andreja Kisku ako politika, pretože sa už veľmi neskrývane vyjadruje ako stranícky politik a nie ako nadstranícky prezident. Andrej Kiska dáva najavo, aj keď len veľmi hmlisto, že je reálny aj jeho vstup do parlamentnej politiky. V takomto prípade už nielen Robert Fico ako bývalý prezidentský kandidát, ale aj strana Smer ako celok musia zaujať postoj k novým skutočnostiam, ktoré sa objavujú v súvislosti s osobou Andreja Kisku.

A ten postoj bude aký?

V tejto chvíli ho prejudikovať ešte neviem, ale som presvedčený, že v určitom momente strana Smer-SD bude musieť reagovať. Zachytili sme reakciu už aj opozičnej strany SaS, ktorá konštatovala, že prezident Andrej Kiska by mal zverejniť všetky dokumenty, ktoré spájajú jeho kampaň s firmou KTAG, pretože medializované informácie uberajú na vážnosti a dôstojnosti inštitútu prezidenta.

Robert Fico a Erik Tomáš Zdroj: TASR

Vzhľadom na všetky skutočnosti, ktoré sa udiali po vražde Jána Kuciaka, nebanuje teraz Robert Fico, že podal demisiu?

Išlo o rozhodnutie, ktoré nebolo ľahké a doteraz je veľmi polemické. Prioritou však bolo udržať vládu. Volič veľmi ťažko prepáči, keď politik neurobí všetko pre udržanie vlády, zvlášť v situácii, v akej je Slovensko. Keď sa pozrieme na opačnú stranu politického spektra, na našu opozíciu, tak v nej, nielen my, ale aj analytici, nevidia alternatívu k tejto vláde.

Viete si predstaviť Igora Matoviča alebo Richarda Sulíka v pozícií premiéra? My nie. Viete si predstaviť, že by Ľubomír Galko, ktorý je podozrivý z odpočúvania novinárov i z toho, že chcel odpočúvať aj mňa ako hovorcu opozičnej strany, bol opäť ministrom obrany? Viete si predstaviť, že by Boris Kollár, ktorého oficiálne dokumenty NBÚ usvedčujú z kontaktov na mafiu, pôsobil v exekutíve? Mohol by som takto pokračovať aj ďalej.

Vražda Jána Kuciaka teda potvrdila aj to, že opozícia pre väčšinu verejnosti alternatívou nie je. Je pravda, že Smer na tejto téme stratil časť svojich preferencií, ale tie sa už stabilizovali a mierne aj stúpli, ale opozícia na tejto téme nezískala vôbec nič. Dokonca ani organizátori protestov Za slušné Slovensko nechceli na svojich mítingoch opozičných politikov. Tí sa tam potom pohybovali ako čierni pasažieri, a to hovorí za všetko.

Robert Fico ostáva lídrom strany, ktorého nespochybnil nikto. Je tu veľa opozičných politikov i niektorých médií, ktorí sa snažia vraziť klin do vzťahu medzi Petrom Pellegrinim a Robertom Ficom, ale ja pevne verím, že v Smere sú rozumní politici a dobre vedia, že keby prišlo k narušeniu tohto vzťahu, tak by to bola cesta do pekla.

Spomenuli ste vzťah Petra Pellegriniho s Robertom Ficom. Často sa o Petrovi Pellegrinim pochybuje, či je autonómny a či nie je len bábkou v rukách Fica.

Peter Pellegrini je autonómny predseda vlády a Robert Fico je autonómny predseda strany. To, čo ich spája, sú celospoločenské témy, ktoré chce strana presadzovať. Výhodou tohto nového systému je, že Peter Pellegrini sa môže koncentrovať na exekutívu a Robert Fico sa zasa môže naplno venovať politickým otázkam a strane ako takej, čo tu dlhodobo chýbalo.

Chápe aj verejnosť túto výhodu? Napríklad na tlačovej konferencii po rokovaní koaličnej rady vystúpili Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár a rozprávali o sociálnych balíčkoch a Peter Pellegrini tam po celý čas iba stál a nič nepovedal.

Nemyslím si, že by bolo úplne v poriadku, keby sa Peter Pellegrini nezúčastňoval na koaličných radách. Neviem si predstaviť, že by koaličná rada robila dôležité rozhodnutia bez prítomnosti predsedu vlády. Bola jedna tlačová beseda, kde Peter Pellegrini nepovedal nič, ale bolo veľa spoločných tlačových besied, kde hovoril. Za tým by som teda nehľadal žiaden problém.

Robert Fico viackrát po vražde novinára povedal, že Smer zlyhal v komunikácii. Ste mediálnym poradcom Fica, beriete tú kritiku aj smerom na seba?

Viem presne, na čo Robert Fico naráža a nesúvisí to s prácou mediálneho tímu, ktorý som viedol. Na tomto poli sa urobilo prakticky všetko, čo sa malo.  Veď si pripomeňme, ako sme reagovali. Ešte vo funkcii premiéra sa Fico okamžite stretol s hlavnými predstaviteľmi bezpečnostných zložiek štátu, generálnym prokurátorom, šéfom tajnej služby, policajným prezidentom. Dokonca za informácie, ktoré pomôžu chytiť vraha, vláda ponúkla jeden milión eur. Robert Fico sa stretol aj so všetkými vydavateľmi a vysielateľmi vrátane špičiek spoločnosti Ringier, pod ktorú patrí portál Aktuality.sk.  Zároveň prijal medzinárodné žurnalistické organizácie a mohol by som takto pokračovať ďalej.

Predseda strany mal skôr na mysli spôsob komunikácie a teda, či sa nemalo ísť inou cestou. Toto strategické a politické rozhodnutie však záviselo predovšetkým od vedenia strany a ja by som vtedajšie interné diskusie teraz už nerád komentoval.

Ako vnímate, že bývalý minister kultúry Marek Maďarič nehlasuje súdržne s koalíciou?

Posledná parlamentná schôdza, ktorá bola dlhá a veľmi náročná, ukázala, že koalícia funguje, keďže prešli všetky vládne návrhy. Pozícia Mareka Maďariča je už dlhodobo odlišná, pričom dáva najavo, že jeho pozícia je špecifická. Zachytil som ale jeho postoj, že zostáva členom strany a poslaneckého klubu Smer-SD. Pri drvivej väčšine zákonov sa tak aj správa, preto zatiaľ nemám dôvod komentovať jeho pozíciu.

Smer prichádza posledné dni so sociálnymi témami. Okrem sociálnych balíčkov sa najnovšie veľmi diskutuje o dôchodkovom strope. Je to snaha zastaviť klesajúce preferencie?

Nie je to snaha zastaviť preferencie. Tie sa už zastabilizovali. Tlačím aj ja na tieto témy, lebo som členom sociálneho výboru. Chcem, aby sme sa vrátili k svojej sociálnej politike, ktorou bola strana Smer-SD známa. Nie je to žiadna novinka. Sociálnymi balíčkami, aj keď ich radšej nazývam balíčky opatrení na zvýšenie životnej úrovne občanov, bol Smer známy aj v predchádzajúcom volebnom období. Presadili sme dva balíčky, kde bolo 15 opatrení, pričom sme každé jedno splnili.

Možno mnohí zabudli, ale súčasťou týchto balíčkov boli napríklad vlaky zadarmo pre dôchodcov a študentov. Je to jedno úspešné opatrenie. Takmer milión ľudí využíva vlaky zadarmo a dokonca si nás za vzor zobrala aj Česká republika. Ďalšie úspešné opatrenie sú príspevky pre deti na školy v prírode a lyžiarske kurzy. Opäť prišlo veľké ocenenie, nielen zo strany pedagógov a rodičov, ale aj od poskytovateľov služieb v oblasti cestovného ruchu. Mohol by som pokračovať aj ďalej. Z toho teda vyplýva, že sociálna politika Smeru je konzistentná.

Nový sociálny balíček sme avizovali už pred vraždou Jána Kuciaka a dotiahne sa do konca júna.

Teraz je tu nová veľká téma – zastropovanie veku odchodu do dôchodku. Je pre nás veľmi dôležité zakotviť do ústavy niektoré sociálne práva, nielen strop veku odchodu do dôchodku, ale aj inštitút minimálnej mzdy. Zároveň pravici ponúkame zakotvenie trojpilierového dôchodkového systému.

Pri dôchodkovom strope ste ustúpili požiadavke SNS, ale naopak proti sa stavia váš koaličný partner Most-Híd. Nie je to možno nejaký malý príznak krízy?

Nehovoril by som o ústupkoch strane SNS. Keď chcete dosiahnuť výsledok, tak musíte pristúpiť aj na návrhy iných politických strán. Návrh zo strany SNS, ktorý hovoril o dôchodkovom strope 64 rokov, bol rovnaký, s akým prišli odbory. Pomerne rýchlo sme sa s tým preto stotožnili. 

Čo sa týka Mosta-Híd, tak rešpektujeme ich rozdielny názor na túto tému, ale zároveň oceňujeme ich vyhlásenie, že rokovania s opozíciou nebudú považovať za porušenie koaličnej dohody. Žiadna kríza teda nevzniká. Chceme novelu ústavy a to bez opozície nie je možné, takže tak či tak by sme museli rokovať s opozíciou.

Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič sa vyjadril, že podporí váš návrh, ak budú môcť ženy odchádzať do penzie skôr ako muži podľa počtu detí, ktoré skončili aspoň strednú školu najnižšieho stupňa. Vy ste pripustili diskusiu s Matovičom o tejto podmienke. Nie je to obrat o 180 stupňov, keďže ste ho mali doteraz za poloblázna a urážali ste sa navzájom?

My sme kritizovali jeho, on nás. Môžeme rokovať len s takými opozičnými stranami, ktoré máme k dispozícii. Toto ponúka v súčasnosti parlament a ústavnú väčšinu s niekým zložiť musíme. Z toho dôvodu rokujeme s tými, ktorí rokovať chcú.

Pre nás je nemysliteľné a neakceptovateľné, aby ľudia odchádzali do dôchodku v príliš vysokom veku, pretože si v takom prípade neviem predstaviť, ako si užijú jeseň života so svojimi rodinami a vnúčatami. Ľudia jednoducho nevládzu toľko pracovať, najmä tí, ktorí celý život robia manuálne. Vieme, že to bude mať nemalé ekonomické náklady, ale tie budú závisieť od vývoja ekonomiky, produktivity práce, pôrodnosti či demografického vývoja. Sociálna politika však niečo stojí a kvalita života by mala byť nad peniazmi.

Kritici však upozorňujú, že nevieme napríklad teraz predpovedať vývoj ekonomiky či vývoj na finančných trhoch.

Prvým pozitívnym signálom je, že keď sme preberali Sociálnu poisťovňu v roku 2012, vykazovala deficit 1,4 miliardy eur a musela byť dofinancovaná zo štátneho rozpočtu. Urobila sa reforma prvého, druhého a tretieho dôchodkového piliera plus ďalšie opatrenia. Ich výsledkom je klesajúci deficit poisťovne a v roku 2020 by mal byť už vyrovnaný. Aj Európska komisia konštatovala, že prostriedky súvisiace so starnutím obyvateľstva budú ešte dlhodobo klesať.  My si uvedomujeme zodpovednosť za verejné financie. Výdavky budú, ale mali by sme urobiť všetko pre to, aby sme to zvládli. Ani od jedného z kritikov tohto opatrenia som  ešte nepočul iné riešenie, akým by sa dalo zvládnuť to, že nebudeme nútiť ľudí pracovať až po hrob.

Na sociálnej sieti ste naznačili, že strana Smer by sa mala vrátiť k serióznej debate o 13. dôchodku. Máme na to?

Hovorím to za seba ako člen sociálneho výboru. Som veľkým podporovateľom 13. dôchodku, ale, samozrejme, štátny rozpočet nemá na to, aby hneď ľuďom priznal 13. dôchodok v plnej sume. Myslím si však, že by sme na tieto dôchodky mohli nabehnúť postupnou transformáciou vianočného príspevku, ktorý je teraz určený pre nízkopríjmových dôchodcov a potom ich postupne zvyšovať. Samozrejme, všetko je otázka dohody s koaličnými partnermi a ministerstvom financií.

V posledných dňoch ohlasujú strany alebo nezávislí kandidáti svoju kandidatúru na post prezidenta. Kedy bude známy kandidát za Smer?

Pre rozhodovanie politických strán a rôznych kandidátov bolo dôležité stanovisko Andreja Kisku, či bude, alebo nebude kandidovať. Po tom, ako oznámil, že nebude, sa nám začali objavovať prví kandidáti. Strana Smer ako najsilnejšia politická strana by určite mala mať svojho kandidáta.

Doteraz som nezaznamenal širšiu diskusiu, ale ja som sa už vyjadril, že výborným kandidátom s podporou našej strany by bol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Vidím za ním kus dobrej profesionálnej roboty. Má veľmi dobré renomé v zahraniční, úspešne reprezentoval Slovensko vo vysokých diplomatických funkciách a hlavne by mal veľkú šancu na úspech, pretože dokáže oslovovať nielen našich voličov, ale aj širšie spektrum. Toto prezidentský kandidát potrebuje. Hoci sa vyjadril, že kandidovať nechce, tak pevne verím, že predstavitelia strany urobia maximum pre to, aby ho presvedčili.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

23:58 Konečným cieľom je zrušiť národné štáty. Markéta Šichtařová stručne a mrazivo o európskej integrácii

INVENTÚRA MARKÉTY ŠICHTAŘOVEJ Je verejným tajomstvom, že konečným cieľom európskej integrácie je zru…