Ruská čižma je tu. Noční vlci prinášajú posolstvo rozvratu EÚ a rozbitia NATO. Sú tam zbrane, ktoré nás pred polstoročím obsadili, varuje Budaj

  0
  Ján Budaj (Autor: TASR)

  Poukázal na to, že na Slovensku platí Trestný zákon, ktorý zakazuje podporovanie a vyjadrovanie sympatií k akýmkoľvek ideológiám, ktoré smerujú k potláčaniu ľudských práv a slobôd. “A takú ideológiu zosobňuje zástava Sovietskeho zväzu, ktorou mávajú Noční vlci,” zdôraznil Budaj.

  Že to bude vraj muzeum?

  Poslanec zároveň odmietol slová exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), že Noční vlci sa tu správajú slušne. “Prišli provokovať demokratov, náborovať ľudí, ktorí sú schopní strieľať proti Ukrajine. Prinášajú posolstvo rozvratu EÚ a rozbitia NATO,” zdôraznil.

  Budaj sa tiež ohradil proti tomu, že slovenské orgány údajne nemôžu zbaviť Slovenska hrozby, keď v centre štátu máme náborovú kanceláriu. “Sú tam zbrane, ktoré nás pred polstoročím obsadili. Že to bude vraj múzeum, to je len krytie,” myslí si.

  Jediný, kto podľa Budaja zachováva zdravý rozum, je slovenský rezort diplomacie. “Nemali by sme však pripúšťať, aby Slovensko malo dve politiky. Jednu pre domácich, kde sa Noční vlci tolerujú a jednu pre Západ, keď minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) vystupuje v pozícii, že sa tým nestotožňuje. Kým sa vláda nespamätá, sme povinní konať ako občania,” apeloval.

  Ani Al Caponeho nezavreli za vraždy

  Spolu s Jánom Budajom sa na tlačovej besede zúčastnil aj jeho poslanecký asistent Juraj Smatana. Na svojej FB stránke Dezinformácie Hoaxy Propaganda dnes uviedol, že propagandistická a výcviková základňa Nočných vlkov a Slovenských brancov u nás dostáva prvé rany. “Ministerstvo obrany po medializovaní prepojení na Nočných vlkov s okamžitou platnosťou zrušilo zapožičanie historických zbraní z fondov Vojenského historického ústavu, dočasne odvolalo riaditeľa VHÚ a nariadilo preverenie všetkých podobných zmlúv s občianskymi združeniami,” komentuje Smatana.

  Juraj Smatana Zdroj: TASR

  Podľa jeho slov treba sa brániť prehnanému porazenectvu, ktoré tu šíria Kaliňák a Saková, že Noční vlci neporušili žiadny zákon, nemôžeme nič urobiť. “Nezabúdajme, že Al Caponeho nezavreli za vraždy, ale za daňové nezrovnalosti,” vyhlasuje Smatana.

  Zdroj: Dezinformácie Hoaxy Propaganda

  SaS žiada posúdiť registráciu

  Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) musí podľa opozičnej strany SaS prehodnotiť právne aspekty pôsobenia kontroverzného ruského motorkárskeho gangu Noční vlci na Slovensku. SaS žiada posúdiť registráciu príslušného občianskeho združenia na základe nových medializovaných poznatkov.

  Dočasné odvolanie riaditeľa Vojenského historického ústavu (VHÚ) Miloslava Čaploviča za poskytnutie historickej vojenskej techniky slovenskej pobočke ruských Nočných vlkov v Dolnej Krupej (okres Trnava) vytvára podľa poslanca parlamentu Ľubomíra Galka (SaS) precedens, ako by mal štát postupovať pri chybách svojich predstaviteľov. Ministerstvo obrany vyhlásilo, že Čaplovič si dôkladne nepreveril pozadie občianskeho združenia Múzeum historických vozidiel Trnava, a tým prekročil svoje kompetencie. 

  „Ak je pochybné pozadie občianskeho združenia, ktoré zastrešilo Nočných vlkov a umožňuje vo svojom areáli v Dolnej Krupej aj cvičenia slovenskej polovojenskej organizácii Slovenskí branci, prečo ministerstvo vnútra umožnilo jeho registráciu. Azda nie iba preto, lebo bývalý minister vnútra Robert Kaliňák je dobrým kamarátom s vlastníkom a prevádzkovateľom tohto objektu Jozefom Hambálkom,“ uviedol Galko.

  Poslanec Národnej rady SR Martin Klus (SaS) tvrdí, že podľa zákona o združovaní občanov môže ministerstvo vnútra rozhodnúť o rozpustení občianskeho združenia. “Ak je jeho cieľom popierať alebo obmedzovať osobné, politické alebo iné práva občanov, roznecovať nenávisť a neznášanlivosť či podporovať násilie alebo inak porušovať ústavu a zákony,” podotkol. Na slovenskú základňu ruského motorkárskeho gangu Noční vlci sa plánujú pýtať poslanci strany SaS ministerky vnútra na rokovaní brannobezpečnostného výboru parlamentu.

  O objekte klubu Nočných vlkov v Dolnej Krupej vie aj polícia. Vojenské stroje v areáli budovy sú podľa nej historickými exponátmi, ktoré mali byť vystavené a prístupné verejnosti na jeseň. Časť techniky je tiež majetkom občianskeho združenia, ktoré je členom Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR. “Celú situáciu v súvislosti s týmto objektom monitorujeme a v prípade akéhokoľvek podozrenia na protiprávnu činnosť okamžite zasiahneme,” deklaruje polícia, ktorá doposiaľ nezaznamenala žiadne protiprávne konanie, priestupok ani trestný čin.

  Autori: TASR, PH

  - Reklama -