utorok, 29 novembra, 2022
2.4 C
Bratislava
ÚvodArénaA toto viete? Zdechovský pridal informácie o migrácii

A toto viete? Zdechovský pridal informácie o migrácii

Zdechovský si kladie otázku, ako je možné, že v supermarketoch je celoročne dostupné a lacné ovocie a zelenina. A sám si na ňu odpovedá. V južnom Taliansku a v španielskej Andalúzii, kde sa pestuje mnoho druhov ovocia a zeleniny, zamestnávajú nelegálnych migrantov za mizernú mzdu, a tak znižujú náklady. Zistili to nemeckí novinári z televízie ARD v dokumente Europas dreckige Ernte (Špinavá úroda Európy).

Podľa dokumentu robotníci žijú v slumoch bez vody a elektriny. Ich bývanie je postavené z odpadkov. Mzda? Kto má papiere, ten dostane 35 eur na deň. Kto nemá, 25 eur. A nadčasy sa napríklad v spoločnosti BioSabor nepreplácajú. Bezpečnosť na pracovisku je potom horký vtip, robotníci striekajú ovocie pesticídom bez ochrany.

Ako je niečo také možné? Firmy vraj vedia, že pracovníkov ochotných robiť za „almužnu“ je oveľa viac než voľných miest. Vzhľadom na to, že nejde o legálnych migrantov, tak papierovo neexistujú a firmy sa o nich nemusia starať. Výsledkom sú potom podstatne nižšie náklady. Keď sa novinári z ARD snažili zamestnávateľov konfrontovať, tak vraj javili absolútny nezáujem a popierali, že by k niečomu takému vôbec dochádzalo. S dokumentaristami odmietali hovoriť, robotníkov schovávali a pod.

V Taliansku údajne išlo o to isté. Rovnaká mzda, rovnako zlé podmienky, robotníci prespávali v stanovom mestečku. Mestečko potom podľa dokumentu vyhorelo a mnohí ľudia prišli aj o to málo, čo mali, a jeden dokonca o život. Ale na rozdiel od Španielska sa vraj o tamojšiu situáciu zaujíma polícia. Dôvodom je zrejme to, že v Taliansku je do celej záležitosti zapojená mafia. „Do tohto odporného biznisu s využívaním ľudí je na juhu Talianska zapojený miestny organizovaný zločin, čo nie je nikto iný ako všetkými obávaná mafiánska organizácia ’Ndrangheta. Jej celá sieť má ročné príjmy cca 53 miliárd eur a 40 % príjmov ide práve z poľnohospodárstva,“ píše europoslanec. Zlá situácia je vraj aj u poľnohospodárov, na ktorých tlačia veľké reťazce, aby znížili cenu.

Zdechovský tvrdí, že z európskych peňazí ide 58 miliárd eur ročne na subvencie poľnohospodárom a že podporu dostávajú aj veľké spoločnosti, ako napríklad spomínaná firma BioSabor, ktorá vraj obdržala v uplynulých rokoch 3,4 milióna eur. Ohavné podmienky, v akých migranti pracujú, sú podľa Zdechovského jasným dôsledkom ilegálnej migrácie. „Za seba hovorím, že takú poľnohospodársku politiku nechcem, a preto som sa rozhodol tento fenomén otvoriť. Nejde len o zmenu platieb poľnohospodárom v južných štátoch, ale aj o zmenu koncepcie fungovania a premýšľania o poľnohospodárstve v celej Európskej únii,“ dodáva europoslanec.

Ak by sa s problémom skutočne niečo robilo a zamestnávaniu ilegálnych migrantov zabránilo, je tu riziko, že by stúpli ceny. Zdechovský si kladie otázku, či by sme to akceptovali alebo začali dovážať napríklad z Afriky, a vyzýva na diskusiu.

Celý text nájdete na webe iDnes.cz.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -