utorok, 7 júla, 2020
18.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Známa spravodajská agentúra: Američanmi podporovaná vojenská koalícia sa dohadovala s teroristami. Platili...

Známa spravodajská agentúra: Američanmi podporovaná vojenská koalícia sa dohadovala s teroristami. Platili im, aby sa vzdali, nechávali ich odísť aj so zbraňami a niektorých naverbovali

Jemen, zmietaný občianskou vojnou, je dlhodobo strediskom problémov na Blízkom východe, aj keď sa o ňom nehovorí tak často ako napríklad o Sýrii. Množstvo malých militantných skupín aj väčších teroristických organizácií však pochádza alebo priamo pôsobí práve v tejto malej krajine na juhu Arabského polostrova, kde vláda dostáva výdatnú pomoc od saudsko-americkej koalície. 
 
Vojenská koalícia vedená Saudskou Arábiou a podporovaná Spojenými štátmi sa už vyše dvoch rokov chváli, že zaznamenala rozhodujúce víťazstvá, ktoré vyhnali teroristov z organizácie al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP) z ich jemenských základní. 
 
Podľa zistení investigatívnych reportérov agentúry AP však bolo množstvo týchto rozhodujúcich víťazstiev nad teroristami v Jemene „vybojovaných“ bez jediného výstrelu. Údajne preto, že vojenská koalícia tajne uzatvárala dohody s teroristami. 
 
Niektorým militantom v Jemene vraj jednoducho zaplatili, aby sa vzdali kľúčových pozícií, iných zase nechávali ustúpiť aj so zbraňami, vybavením a všetkým, čo stihli nakradnúť na obsadených územiach. Stovky exmilitantov sa v Jemene navyše pridali na stranu koalície podporovanej Spojenými štátmi. 

Neprehľadná situácia

Tajné dohody podľa zistení AP poukazujú na to, že v Jemene sa vedú dva paralelné konflikty. V jednom z nich USA spolupracujú so svojimi arabskými spojencami, najmä so Spojenými arabskými emirátmi, s cieľom zničiť teroristické skupiny, ako je al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP). 
 
V druhom konflikte ide o víťazstvo v občianskej vojne, v ktorej vládne jednotky bojujú s podporou arabsko-americkej koalície proti húsíom, šiítskym povstalcom podporovaným Iránom. V tomto boji sú však práve militanti z al-Káidy na rovnakej strane ako koalícia vedená Saudskou Arábiou a podporovaná USA. 
 
Boje v Jemene (Zdroj: YouTube / AP)
 
„Časti americkej armády si jasne uvedomujú, že mnohé z toho, čo USA v Jemene robia, pomáha AQAP a vzbudzuje to veľké obavy,“ tvrdí Michael Horton z Jamestown Foundation, ktorá sa venuje analýze činnosti teroristických skupín. 
 
AP píše, že saudská koalícia používa na dosiahnutie svojich cieľov v Jemene aj miestne ozbrojené kmene a skupiny, ktoré síce podporujú súčasný režim v krajine, ale zároveň do svojich radov prijímajú aj militantov z al-Káidy, lebo týchto ľudí považujú za výborných bojovníkov. 

Podľa odborníka nič nové

Armádny a vojenský analytik Lukáš Visingr pre Parlamentné listy uviedol, že situácia je v tomto prípade zložitá, pretože vojnovými spojencami saudskej koalície je v Jemene zmes kmeňových bojovníkov, vojenských skupín a rôznych milícií, ktoré majú svoje vlastné záujmy a navyše sú v nich často aj bývalí militanti. 
 
Podľa Visingra nie je žiadnym prekvapením, že Američania, tentokrát v spolupráci so Saudskou Arábiou, podplácajú militantov, aby dosiahli svoje ciele. Analytik pripomína vstup amerických vojsk do Afganistanu. 
 
Al-Káida na Arabskom polostrove (Zdroj: YouTube / AP)
 
„Aj keď Američania vstúpili v roku 2001 do Afganistanu, tak podplácali. Treba si uvedomiť, že v takýchto vojnách, kde bojujú takmer všetci proti všetkým, kde je obrovské množstvo rôznych skupín a strán, tam je lojalita premenlivá a často platí, že reálnu moc majú miestni velitelia klanov a milícií, a to, že si oni dajú na seba práve nejakú nálepku, to je len značka, ale oni majú svoje vlastné záujmy,“ povedal Visingr. Dodáva, že v takýchto prípadoch nejde o ľudí, ktorí by chceli šíriť terorizmus a dajú sa uplatiť, buď peniazmi, alebo prísľubom spolupráce.

Nie je to prvýkrát

Visingr pripomína viacero príkladov, v ktorých USA konali podobne ako dnes koalícia vedená Saudskou Arábiou v Jemene. 
 
„V Iraku Američania týmto spôsobom získali na svoju stranu množstvo sunnitských milícií. Faktom je, že mnohí miestni, pochopiteľne, nemali veľmi v láske Američanov, ale potom ich začalo hnevať, že sa do Iraku začali presúvať džihádisti z celého sveta a začali ich tam poučovať o kadečom. Preto zvolili Američanov ako menšie zlo,“ vysvetľuje Visingr. 
 
Vojenský analytik Lukáš Visingr (Zdroj: archív L. Visingra)
 
Analytik spomína aj situáciu z Čečenska. „Kadyrov a spol. boli predsa moslimovia, ale začalo ich štvať, že sa im tam napchali islamisti, ktorí Čečencov začali poučovať čo a ako, a to je vec, ktorú Čečenci neznášajú, takže Kadyrovci preto pragmaticky usúdili, že Rusi sú menšie zlo,“ dodáva. 
 
Visingr pre PL uviedol, že zo spomínaných dôvodov sú v takýchto asymetrických vojnách bežné praktiky, aké používajú Saudská Arábia a USA v Jemene. „V asymetrických vojnách, kde je strašne zložitá kmeňová, národnostná a náboženská štruktúra, kde sa neustále presúvajú spojenectvá, to nie je nič nové.“ 
 
Podľa Visingra sa v histórii dajú nájsť aj ďalšie príklady podobného zasahovania do vojnových konfliktov. „Napríklad v 80. rokoch v Libanone alebo v 90. rokoch v Somálsku. Toto je v takýchto krajinách normálne,“ konštatuje. 
 
V závere rozhovoru vojenský analytik varoval, že v spomínaných prípadoch išlo vždy o podplácanie či dohody s ľuďmi, ktorí nie sú tak úplne presvedčení džihádisti. „Pokiaľ sú to ale ideologicky presvedčení džihádisti, ktorí nemajú vlasť a ide im o globálny vzostup islamizmu, tak s tými sa, pochopiteľne, dohodnúť nedá. Pokiaľ sú to nejaké lokálne skupinky ozbrojencov, ktoré sa k džihádistom len pridali zo zištných dôvodov, tak sa dajú rovnakým spôsobom obrátiť na druhú stranu,“ uzavrel Lukáš Visingr.
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Nitrianski colníci zachytili 1,5 tony drog dovážaných z Mexika. Ich hodnota na čiernom trhu dosahuje dve miliardy eur

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Nitra zabránili, aby sa na čierny trh dostalo 1,5 tony drog. Skrýšu drog dovážaných z Mexika...

Kollár otvoril schôdzu NR SR. Sám navrhol hlasovanie o svojom odvolávaní

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) bude v úvode deviatej schôdze Národnej rady (NR) SR čeliť odvolávaniu z funkcie. Návrh na svoje...

Šéf OSN varoval pred zneužitím pandémie teroristami

Generálny tajomník OSN António Guterres varoval pred nebezpečenstvom, že by teroristické skupiny mohli pandémiu nového koronavírusu zneužiť na svoje ciele. Informovala o...

Zaradenie odvolávania Kollára na schôdzu zrejme nepodporíme, hovorí poslanec Kiskovej strany. Reagujú aj sulíkovci

Poslanci zo strany Za ľudí zrejme nepodporia zaradenie odvolávania predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) do programu schôdze parlamentu, ktorá sa začína...

Eurokomisár Gentiloni: Prognózy potvrdzujú devastujúce hospodárske účinky pandémie

Prepad hrubého domáceho produktu (HDP) v 19-člennej eurozóne bude v tomto roku horší, ako sa očakávalo - na úrovni 8,7 %. Vyplýva...

Chceme tajné hlasovanie. Ak Kollár nezíska dôveru poslancov, Sme rodina odíde z koalície, vyhlásil Pčolinský

Pokiaľ predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nezíska dôveru poslancov, hnutie Sme rodina odíde z vládnej koalície. Kollár vyslovenie dôvery navrhne sám...

Rezort práce navrhuje predĺženie čerpania Prvej pomoci, v ideálnom prípade až do konca roka

Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) by mohli dlhšie čerpať pomoc od štátu, a to o dva mesiace alebo až do...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,767 +2 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 266 Last updated: 7. júla 2020 - 14:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky