VIDEO Bezák podporuje za prezidentku liberálku Čaputovú z Progresívneho Slovenska. Od konzervatívcov zaznieva sklamanie a kritika

  0
  Robert Bezák a Zuzana Čaputová (Autor: Dominik Földes)

  „Jedna z troch funkcií na Slovensku by mohla byť zastúpená ženou. Nehovorím to len vo všeobecnosti. Mohla by byť zastúpená ženou, ktorá vo verejnom živote dokázala, že jej ide o spravodlivosť a pravdu. My muži sme takí technokrati. Keď sa pozriete do histórie, tak chuť vládnuť nebol ženský príbeh. Filozof Milan Machovec hovorí, že treba obnoviť v ľuďoch citlivosť a tú práve cítim v príbehu Zuzany Čaputovej,“ vysvetlil svoje dôvody podpory Bezák.

  Podľa Bezáka sa Čaputová vzdala viacerých lukratívnych ponúk. „To mi bolo blízke,“ dodal.

  Kandidátka za prezidentku sa poďakovala Bezákovi za jeho podporu. „Veľmi si ho vážim. Bol veľakrát skúšaný, čelil klamstvám, opovrhnutiu a napriek tomu ostal rovným človekom. Prvýkrát sme sa stretli pred piatimi rokmi a odvtedy sú pre mňa naše rozhovory veľkým obohatením,“ ocenila Bezáka Čaputová.

  Čaputová zároveň tvrdí, že ešte neuvažovala o percentách, ktoré by jej mohla priniesť práve táto verejná podpora Bezáka. „Neviem, koľko percent mi prinesie pán Bezák,“ uviedla.

  Robert Bezák a Zuzana Čaputová Autor: Dominik Földes

  Zlučiteľné hodnoty s Progresívným Slovenskom?

  Bývalý trnavský arcibiskup reagoval aj na otázky novinárov týkajúce sa jeho pôvodnej podpory Imrichovi Bérešovi, ktorého manželka obvinila, že ju zbil. Podľa Bezáka však nejde o zmätočné rozhodnutie teraz podporovať Čaputovú. „Teraz je to iný príbeh. Samozrejme, že v živote, v ktorom žijeme, sa rozhodujeme bez všetkých vedomostí, ktoré by sme mohli mať. Nevidím to ako zmätočné, keď sa z nejakej cesty, ktorá vás nezavedie tam, kam potrebujete, vrátite späť,“ povedal.

  Parlamentné Listy sa Roberta Bezáka pýtali, či sú hodnoty katolíckeho biskupa zlučiteľné s liberálnymi hodnotami na poli registrovaných partnerstiev, ktoré presadzuje Progresívne Slovensko. „Viete, možno chceme zadefinovať niektoré veci, ktoré už potichu fungujú. Keď som pôsobil na jednom mieste, tak som mal organistu, ktorý bol predsedom komunistickej strany. Čiže ja neviem, do akej miery je Slovensko tradicionalistické alebo konzervatívne. Žijeme tu všetko, len to možno nie je zadefinované. Možno treba ten boj posunúť ďalej a hľadať spôsob, ako budú ľudia dôstojne a právne určení. Predpoklady tu sú,“ odpovedal Bezák.

  Robert Bezák a Zuzana Čaputová Autor: Dominik Földes

  O Mikloškovi som neuvažoval, tvrdí Bezák

  Emeritný arcibiskup však zároveň očakáva, že budú rôzne reakcie na jeho podporu Čaputovej. „Vždy, keď takto vystúpim, tak bude opäť kopec blogov o mne a na mňa. To je samozrejmé. Nedá sa však niekdy sa schovať a radšej mať pokoj. Každý kandidát má aj svojich zástancov, aj odporcov. Prijmem teda, že budú aj rozličné hlasy proti mne. Vraj by som mal podporovať niekoho superkonzervatívneho, ale neviem, kto taký je.“

  Neuvažoval teda Bezák o podpore pre Františka Mikloška? „Nie, neuvažoval. Mám určitú skúsenosť,“ uzavrel stroho biskup.

  Ohlasy Vašečku a Palka

  Kriticky sa ešte pred samotnou tlačovou konferenciou na adresu bývalého arcibiskupa vyjadril poslanec Richard Vašečka. „Ak sa Robert Bezák už rozhodol teda aktívne zapájať do politiky, neviem, či je zrovna najšťastnejšie a najlogickejšie podporiť kandidátku extrémne liberálnej strany Progresívne Slovensko, ktorá má medzi programovými prioritami napríklad aj ´prijatie legislatívy, ktorá umožňuje uzákonenie životných partnerstiev párov rovnakého pohlavia´,“ napísal na sociálnej sieti.

  Zdroj: Facebook / Richard Vašečka

  Bývalý minister vnútra Vladimír Palko okomentoval Bezákovo rozhodnutie podporiť Čaputovú s dávkou irónie. „Bývalý trnavský arcibiskup Robert Bezák podporil v prezidentských voľbách kandidatúru Zuzany Čaputovej. Pozerám, pozerám na ten zoznam kandidátov a tak mi vŕta v hlave, že čosi tu nesedí, že mal podporiť niekoho iného. Nie a nie dôjsť na to, že koho,“ uviedol Palko, pričom zrejme narážal na Františka Mikloška.

  Zdroj: Facebook / Vladimír Palko

  - Reklama -