pondelok, 21 septembra, 2020
15.7 C
Bratislava
Úvod Aréna FOTO Zverejnili portrét muža, ktorého hľadajú v súvislosti s vraždou Kuciaka

FOTO Zverejnili portrét muža, ktorého hľadajú v súvislosti s vraždou Kuciaka

Prokurátor uviedol, že od 25. februára, keď sa prevalila vražda Kuciaka a Kušnírovej, vykonali množstvo úkonov. „Vykonaných bolo päť obhliadok miesta činu, tiel poškodených a potenciálnych miest výskytu páchateľa, 40 úkonov zameraných na vydanie vecí, štyri domové prehliadky, šesť prehliadok iných priestorov, 18 prehliadok tiel vrátane zaisťovania odtlačkov prstov, DNA, pachových stôp a podobne,“ vymenoval časť práce vyšetrovacieho tímu.

Ďalej zadržali aj sedem osôb, ktoré však následne prepustili na slobodu z dôvodu absencie dôkazov. Ako prokurátor dodal, išlo o Talianov, ktorých zatkli vo štvrtok 1. marca a prepustili ich po vypršaní zákonnej 48-hodinovej lehoty.

„Vyšetrovatelia do súčasnosti v procesnom postavení svedka vypočuli viac ako 200 osôb, pričom niektorých vypočuli opakovane. Rovnako boli vykonané tri výsluchy rodín poškodených. Ďalej boli vykonané dva vyšetrovacie pokusy, ktorými sa overoval priebeh čiastkových dejov na mieste činu a v jeho okolí,“ dodal.

Rovnako uviedol, že získali viac ako 40 posudkov z rôznych odvetví a na návrh prokurátora vydali súdy viac ako 57 príkazov na použitie informačno-technických prostriedkov a vykonaní ďalších úkonov. Rovnako tak 127 príkazov na oznámenie údajov o uskutočnenej telekomunikačnej prevádzke, čím sa zabezpečilo niekoľko desiatok tisíc  záznamov o uskutočnenej telekomunikačnej prevádzke. Tie sú momentálne predmetom podrobných analýz.

Cudzina

Podľa prokurátora je z týchto informácií zrejmé, že analytici a vyšetrovatelia nielen z našej krajiny, ale aj Europolu vykonali veľké množstvo práce. Rovnako sa vyjadril aj k právnym stykom s cudzinou. Ako uviedol, 18. apríla sa v Haagu podpísala dohoda s Talianskom o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu. Na základe tejto dohody došlo k výmene informácií a vykonaniu ďalších procesných výkonov podľa potrieb daných strán,“ vysvetlil s tým, že rovnako sa podpísal úzus, že ani Slovensko, ani Taliansko nesmie poskytovať konkrétne opatrenia, ktoré navzájom vykonali.

Rovnako sa malo spracovať viacero žiadostí o právnej pomoci, pričom ich adresoval do desiatich krajín sveta. Ďalej uviedol, že vyšetrovatelia od začiatku pracovali vo dvoch rovinách vyšetrovania, ktoré spolu úzko súvisia.

„Prvou rovinou bolo zistenie totožnosti samotného vykonávateľa vraždy a osôb, ktoré mu poskytovali pomoc pri jej spáchaní. Druhá sa zamerala na zistenie motívu a predpokladaného objednávateľa vraždy. Zistené skutočnosti odôvodňujú záver, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola vraždou úkladnou, vykonaná profesionálnym vrahom a na objednávku. Mladých ľudí zavraždili 21. februára tohto roku približne o 20.20 h, pričom usmrtenie vykonal jeden páchateľ.“

Ďalej dodal, že v súčasnosti sa vyšetrovatelia zameriavajú na zistenia, či vrahovi pomáhali aj ďalšie osoby. Priznal, že na začiatku vyšetrovania bolo vytýčených takmer 30 vyšetrovacích verzií, ktoré sa im podarilo zúžiť iba na motívy súvisiace s novinárskou prácou Kuciaka. Tam sa zameriavajú na dva okruhy jeho práce.

Prokurátor uviedol, že spolupráca s Europolom priniesla niekoľko dôležitých informácií, ktoré by ináč nezískali, pričom priniesli posun vo vyšetrovaní a ten pokračuje doteraz. Čiastkové informácie priniesla aj FBI.

Portrét osoby

Ďalej zverejnil aj portrét osoby, ktorú zatiaľ nemajú identifikovanú, ktorá sa mohla pohybovať v okolí miesta činu v čase, keď sa stala vražda. „Daná osoba môže disponovať informáciami k samotnému skutku, prípadne k osobám, ktoré sa mohli na skutku priamo podieľať. V tejto súvislosti ešte dnes zverejníme identikit osoby a privítali by sme, ak by sa nám sama prihlásila buď na Úrade špeciálnej prokuratúry, alebo na Národnej kriminálnej agentúre na národnej protizločineckej jednotke,“ dodal. Chcú zistiť, čo mohol vidieť v čase vraždy a mohol by tak posunúť vyšetrovateľov v prípade úkladnej vraždy dvoch mladých ľudí.

Rovnako konštatoval, že vyšetrovatelia sa s pochybeniami zo strany vyšetrovateľov po prevalení vraždy vyrovnali. „Je to však ako s rozbitou miskou. Môžete ju zlepiť, ale určité stopy napriek tomu ostanú. A presne toto sa stalo, chyby sa dokázali inými úkonmi napraviť, ale tá informácia o zlých postupoch tam ostane.

Čo sa týka obvinených, priznal, že tých doteraz nemajú a sú v štádiu, keď nemajú páchateľov. „Ak by sme ich mali, tak ich obviníme a postupujeme v zmysle príslušných ustanovení trestného poriadku,“ vysvetlil.

V prípade blogu Radovana Bránika a jeho údajným informáciám o objednávateľoch vraždy priznal, že sa budú s jeho osobou robiť nejaké úkony a budú jej venovať pozornosť, ak to bude relevantné.

Autor: TASR

Polícia: Svedok má okolo 30 rokov

K informáciám Úradu špeciálnej prokuratúry sa vyjadrila aj polícia, pričom zdieľala indetikit daného muža. „Policajti z Národnej kriminálnej agentúry po precíznej a časovo náročnej práci vyhotovili identikit muža, ktorého je nutné stotožniť v súvislosti s dvojnásobnou vraždou. Možný svedok má asi 30 rokov, nakrátko ostrihané vlasy, bradu a fúziky,“ uviedli na svojej facebookovej stránke s tým, že ak niekto daného muža pozná, má sa obrátiť na mužov zákona.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Maďarsko od pondelka sprísnilo nosenie rúšok

Od pondelka platia v Maďarsku podľa vládneho nariadenia prísnejšie podmienky nosenia rúšok. Základnou zmenou je, že rúško už nie je možné nahradiť...

Počas nedele pribudlo 79 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v nedeľu (20. 9.) pribudlo 79 nakazených novým koronavírusom. Ich celkový počet tak stúpol na 6756. Laboratóriá otestovali 1952 vzoriek....

V Indonézii spozorovali dve mláďatá vážne ohrozeného druhu nosorožca

Indonézske úrady spozorovali v národnom parku na indonézskom ostrove Jáva dve mláďatá takmer vyhnutého nosorožca jávskeho. Informovala o tom v nedeľu agentúra...

AKTULIZOVANÉ Pokračuje hlavné pojednávanie s Kotlebom v kauze kontroverzných šekov

Pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov.

Minister zdravotníctva ČR Vojtěch rezignoval. Babiš mu za prácu poďakoval

Doplnená správa Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch rezignoval. Odchod z funkcie oznámil v pondelok ráno na tlačovej konferencii, informoval...

Uzbecký vicepremiér Barnojev podľahol komplikáciám spôsobeným SARS-CoV-2

Uzbecký vicepremiér Uktam Barnojev podľahol komplikáciám spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2. Agentúru RIA Novosti o tom v nedeľu informoval operačný krízový štáb zriadený vládou.

Princ Charles varuje: Kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia SARS-CoV-2

Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia nového koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,756 +79 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,571 Infikovaných 3,146 Last updated: 21. septembra 2020 - 11:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky