Zemanov nedávny návštevník zvaný „Antisoros“ budí rozruch na Západe. Aktuálne informácie

  0
  Steve Bannon (Autor: Hans Štembera)

  Steve Bannon je v Európe preto, aby pomáhal Hnutiu (v origináli The Movement), bruselskej organizácii, ktorú založil spolu s predákom belgickej Strany ľudu (Parti Populaire). Táto organizácia má za cieľ pomáhať pravicovým, „populistickým“ stranám vo voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré sa majú konať na jar.

  V sobotu bol Bannon v Ríme na konferencii, ktorú vraj každoročne usporadúva strana Bratia Talianska. Podľa Bannonových slov je Taliansko „stredobodom politického vesmíru“. Podľa neho je Hnutie piatich hviezd, ktoré v Taliansku vládne spolu s Ligou Mattea Salviniho, „experiment, ktorý, ak sa ujme, zmení politiku po celom svete“. V tomto experimente sa údajne snaží spojiť ľavá a pravá strana politického spektra.

  „Populistická strana s nacionálnymi tendenciami ako 5 hviezd a nacionalistická strana s populistickými tendenciami ako Liga…, …toto musí vyjsť, pretože to ukazuje model, ktorý sa môže presadiť v priemyselných demokraciách od USA po Áziu,“ vyhlásil bývalý šéf amerického servera Breitbart. Matteo Salvini sa k Bannonovmu Hnutiu už pripojil. V Ríme sa Trumpov bývalý poradca snažil apelovať aj na lídra Hnutia piatich hviezd Luigiho Di Maia. Podľa jedného poslanca Hnutia piatich hviezd a jedného Bannonovho spolupracovníka sa Di Maio s Bannonom stretol a viedli spolu „konštruktívny dialóg“. Ale Hnutie piatich hviezd je stále dosť ideologicky vzdialené stranám, ktoré chce Bannon získať pre svoj projekt, ako sú nemecká AfD, francúzsky Národný front Marine Le Penovej alebo Fidesz Viktora Orbána.

  Luigi Di Maio

  Luigi Di Maio. Zdroj: TASR

  Bannon vraj nešetril chválou na adresu oboch strán. „Na svete nenájdete dvoch politikov, ktorí pracovali tak tvrdo ako Salvini a Di Maio, a to zadarmo, aby priviedli svoje partaje k takému víťazstvu, a potom ustúpili, aby ich niekto iný reprezentoval na summitoch G7, G20 a u Donalda Trumpa… To by nikto iný neurobil,“ vyjadril sa Bannon o fakte, že obe strany sa dohodli na kompromise, podľa ktorého je premiérom bývalý profesor práva Giuseppe Conte. Ďalej Bannon uviedol, že dúfa, že taliansky model by sa mohol uchytiť aj v USA alebo vo Veľkej Británii.

  Podľa Trumpovho bývalého poradcu spolu zvolenie Trumpa, brexit a talianske voľby súvisia. „Je to odmietnutie súčasného stavu a cesta vpred,“ povedal na konferencii. „Je to hlas obyčajného človeka, ktorý hovorí ,My to vieme lepšie‘, a prvý krok je odmietnutie toho, čo elity naordinovali západnej civilizácii,“ dodal.

  V Prahe sa potom Bannon stretol s českým prezidentom Milošom Zemanom. Na rokovaní boli aj Petr Bystroň, český rodák a poslanec za AfD v Bundestagu, a prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. Bystroň PL povedal, že zmyslom schôdzky, o ktorú požiadal Bannon, bolo informovať Zemana o celoeurópskych zámeroch jeho hnutia. Nešlo o priame získanie prezidentovej podpory. Zeman podľa Bystroňa počúval so záujmom a rozhodne nešlo o posledné stretnutie Trumpovho exporadcu a českej hlavy štátu.

  Témy debaty boli údajne rôzne, medzinárodná politika, vzťahy USA a Číny, prístup k Rusku a, samozrejme, hrozba islamizácie Európy a terorizmu. Ďalej tiež stav EÚ a kríza európskych inštitúcií.

  Krátke vyjadrenie potom na Twitteri zverejnil prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. „Pán prezident prijal na zámku v Lánoch Steva Bannona, ktorý o stretnutie požiadal. Steva Bannona sprevádzal český rodák Petr Bystroň, poslanec Bundestagu za AfD.“

   

   

  Zdroj: Twitter/Jiří Ovčáček

  Bannona vraj zatiaľ odmietla britská strana UKIP. Písala o tom agentúra Reuters. „So Stevom Bannonom som sa nikdy nestretol. Čo sa týka mňa, je to nesporne zaujímavá figúra, určite kvôli tomu, čo sa mu podarilo v USA,“ uviedol súčasný predseda UKIP Gerard Batten. Potom doplnil: „Neviem, čo presne plánuje v Európe, ale UKIP do toho nepatrí. UKIP je britská strana, ktorá reprezentuje záujmy Britov.“ Ak by mu Bannon zavolal so žiadosťou o schôdzku, vraj by mu vyhovel, ale vraj s ním nemá žiadne spoločné záujmy.

  Hovorca Bannonovho Hnutia sa údajne vyjadril, že s ohľadom na brexit nie sú ani žiadne plány na to, aby pozývali UKIP do Hnutia. Strana má vraj problémy odvtedy, čo jej tvár Nigel Farage nie je jej predsedom.

  Ako ďalší cieľ má Bannon Budapešť, kde sa zrejme hodlá stretnúť s predsedom strany Fidesz a premiérom Maďarska Viktorom Orbánom. Orbána Bannon bránil na festivale Open Future spolu s už spomínaným Salvinim. Informoval o tom britský denník The Guardian. Bannon vraj odmietol nazvať rasistami Orbána, ktorý utečencov opisuje ako „moslimských votrelcov“, a Salviniho, ktorý im zatvára prístavy. „Títo ľudia sa snažia zlepšiť stav vo svojich krajinách. Určite Viktora Orbána a Mattea Salviniho neodsudzujem.“ Populisticko-nacionálne hnutie po celej Európe sa vraj snaží získať späť suverenitu svojich krajín. Konferenciu Open Future usporiadal týždenník The Economist a niektoré pozvané osobnosti práve pre Bannona odriekli účasť.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu