Kandidáta na primátora Nitry obvinili z korupcie. Bývalá smeráčka ukázala prstom na Dvonča. Ten reaguje: Je tu cieľ ovplyvniť voľby

  0
  Primátor Nitry Jozef Dvonč (Autor: TASR)

  „Prvým z obvinených je konateľ zvolenskej obchodnej spoločnosti, Jozef H. (53). Pre svoje podnikanie si chcel zabezpečiť priaznivé podmienky u akciovej spoločnosti so sídlom v Nitre,” uviedol pre TASR hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Jej technicko–investičným riaditeľom bol druhý z obvinených, Štefan Štefek (51), ktorý pôsobil donedávna v metskej Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

  „Jozef mal záujem o Štefanov pozitívny prístup a vplyv v rozhodovacích procesoch súvisiacich s obstarávaním tovarov, služieb a stavebných prác. Jeho budúce rozhodnutia v prospech zvolenskej firmy, vyplývajúce z jeho postavenia a funkcie si mal zabezpečiť úplatkom,” poznamenal hovorca prezídia s tým, že preto jeho firma uzatvorila s ďalšou nitrianskou akciovou spoločnosťou zmluvu o reklame, ktorou mal byť úplatok vo výške 36 000 eur zakrytý.

  Štefan Štefek Zdroj: TASR

  Prekvapená spolupracovníčka

  Zadržanie kandidáta na nitrianskeho primátora a zároveň mestského i krajského poslanca Štefana Štefeka policajtmi z NAKA hodnotia však jeho spolupracovníci, ale i niektorí z jeho protikandidátov ako neférovú predvolebnú kampaň.

  Zo Štefekovho zadržania bola prekvapená a zaskočená aj jeho spolupracovníčka v mestskom i krajskom parlamente Anna Šmehilová, ktorá je s ním zároveň aj na kandidátke do novembrových komunálnych volieb. „Počítala som s tým, že kampaň bude ostrá, ale nečakala som, že to zájde až do takýchto krajností. Neviem, čo presne sa stalo, pretože mám informácie iba z médií. Pána Štefeka poznám už dlho ako veľmi poctivého človeka. Ak by takéto kroky mali byť predmetom nejakej antikampane, bolo by mi to veľmi ľúto,“ skonštatovala Šmehilová.

  Bývalá smeráčka obviňuje Dvonča

  Zadržanie Štefeka považuje za neférový predvolebný útok aj jeho protikandidátka na post nitrianskeho primátora a mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková. Pred časom boli obaja členmi a funkcionármi Smeru-SD, neskôr však zo strany vystúpili. V minulých rokoch počas spoločného pôsobenia v nitrianskom mestskom zastupiteľstve často prichádzali do konfliktov.

  Podľa Kolenčíkovej by sa k takýmto krokom pred voľbami nemal nikto uchyľovať. „Nepáči sa mi, že sa dejú takéto veci. Považujem to za útok súčasného primátora Jozefa Dvonča na Štefeka. Skúšajú ho zastrašiť. Aj na mňa to skúšali, ale nič nenašli. Počúvam od rôznych podnikateľov už dlho, že sú podozrenia, že peniaze, ktoré mali cez vodárenskú spoločnosť ísť na futbal, nešli tam, ale boli smerované bokom. Je to o tom, že celé financovanie nitrianskeho futbalu a hokeja cez rôzne zákazky je zlé. Ide pri tom o státisíce eur, o ktorých poslanci ani nevedia,“ skonštatovala Kolenčíková.

  Manželka Štefeka pripomína jeho vystúpenie zo Smeru

  Manželka Štefeka dokonca pre tvnoviny.sk hovorí, že prenasledovanie ich rodiny sa začalo, keď pred pár rokmi jej muž vystúpil zo Smeru. „Vedeli sme, že táto predvolebná kampaň nebude jednoduchá, ale to, že bude až takáto zákerná a špinavá, to sme určite nečakali.“

  „Títo ľudia sa pred istým časom pustili aj do mňa. Pracujem ako právnička vo verejnoprávnej inštitúcii. Žiadali môjho zamestnávateľa o okamžité skončenie pracovného pomeru so mnou,“ dodala.

  Samotný Štefek tvrdí, že je nevinný. „Obvinenie odmietam. Dávam k tomu sťažnosť, pretože sa absolútne nestotožňujem s tým, čo je tam napísané. Ja som nič neurobil, toto je scéna v súvislosti s voľbami. Zvolám k tomu v krátkom čase tlačovku, kde poviem svoje stanovisko,“ povedal pre webnoviny.sk kandidát na primátora.

  Dvnoč: Je tu cieľ ovplyvniť voľby

  Súčasný primátor Jozef Dvonč, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie za koalíciu Smer-SD a SNS, hovorí, že jeho kampaň je nekonfrontačná, na rozdiel od iných, ktorí ho obviňujú. „Veľmi ma včera prekvapila správa o zadržaní pána Štefeka. Neviem to však vyhodnotiť a ani nepoznám dôvody jeho zadržania, až na informáciu z dneška od polície. Každopádne sa však od toho dištancujem. Ani čísla z predvolebných prieskumov a ani nič iné neukazuje, že by som sa potreboval zbaviť nejakého protikandidáta. Skôr to považujem ze nejakú hru. Nemám absolútne nič voči rodine pána Štefeka a aj jeho kandidatúru som vnímal úplne normálne,“ uviedol pre Parlamentné listy primátor Nitry.

  „Spolupracoval som s pánom Štefekom. Po jeho odchode z pozície okresného šéfa Smeru bol ešte dva roky viceprimátor a zároveň bol aj vo vodárenskej spoločnosti, kde som predseda predstavenstva. Urobil som všetko pre to, aby mal slušné uplatnenie. On však z vodárenskej spoločnosti odišiel na vlastnú žiadosť v júni tohto roka. Skôr mám teda pocit, že tu hrá niekto nejakou kartou, ktorá nie je najčistejšia. Samozrejme, s cieľom ovplyvniť voľby. Chcel by som preto vyzvať aj ostatných protikandidátov, aby súťaž prebehla korektne,“ dodal s tým, že nevie, ako nakoniec celá situácia ovplyvní výsledok komunálnych volieb.

  Vzdanie sa?

  Dvonč zároveň odmieta výzvu nezávislého kandidáta na primátora Mareka Hattasa, ktorý ho vyzval, aby sa spolu so Štefkom vzdali svojej kandidatúry, keďže osem rokov riadili Nitru. „To nemá žiadnu logiku. Z akého dôvodu by som sa mal vzdávať kandidatúry, keď som nič neurobil? Vediem Nitru dvanásť rokov a myslím si, že robíme všetko pre to, aby sa tu žilo dobre.“

  Hattas navyše upozornil na kauzu s mestským bytom. „Obaja boli členmi valného zhromaždenia mestského podniku Službyt a zapletení v kauze predaja mestského bytu za zlomok jeho ceny. Spolu tiež sedeli vo vedení Západoslovenskej vodárenskej a práve podozrenia na korupčné machinácie v nej spôsobili, že Štefeka vyšetruje NAKA,“ uviedol Hattas.

  Túto súvislosť Dvonč taktiež odmietol. „Odmietam, že by k niečomu takému dochádzalo na valnom zhromaždení. Neviem ani, komu sa mal ten byt odpredať,“ uzavrel primátor.

  V Nitre sa tak bude celkovo o post primátora v novembrových komunálnych voľbách uchádzať 11 kandidátov. Okrem Štefeka a Dvonča je kandidátom koalície OĽaNO, SaS, Šanca a Sme rodina – Boris Kollár Ján Greššo. Za Ľudovú stranu Pevnosť Slovensko kandiduje Ján Kecskés a za Stranu tolerancie a spolunažívania Ladislav Nemeth. Ako nezávislí kandidujú Michal Ivan, Róbert Sitár, Ľubomír Martinka, občiansky aktivista Marek Hattas, mestský a krajský poslanec Peter Oremus a mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková.

  - Reklama -