Socialisti vo Švédsku utŕžili ďalšiu „facku“. Ich premiér nedostal dôveru

  0
  Stefan Löfven (Autor: TASR)

  Sociálni demokrati dosiahli vôbec najhorší volebný výsledok za posledné desiatky rokov a teraz museli prehltnúť ďalšiu horkú pilulku, keď ich šéf a zároveň predseda vlády Stefan Löfven nedostal v parlamente dôveru. Proti nemu hlasovalo 204 z 349 prítomných poslancov. Výsledok však zase nebol až taký prekvapivý. Vzhľadom na 28 percent a tiež nespokojnosť opozičných strán s vládnou koalíciou v zložení socialisti a zelení nemohol Löfven očakávať lepší výsledok.

  „Urobili sme to, čo sme sľubovali pred voľbami,“ konštatoval predseda druhej najsilnejšej strany Umiernení Ulf Kristersson s tým, že Švédsko potrebuje novú vládu. Zatiaľ čo za premiéra Löfvena hlasovali socialisti, zelení a Ľavicová strana, nepodporili ho Umiernení, Strana stredu, Kresťanskí demokrati a Liberáli. Löfven však zatiaľ zostáva na čele vlády. Dovtedy, kým sa nájde jeho nástupca.

  Ulf Kristersson

  Ulf Kristersson  Zdroj: TASR

  Ľavicové strany si po voľbách udržali, hoci minimálnu, väčšinu, ale opozičné strany na rozdiel od nich v podstate všetky posilnili svoje pozície. Otázkou zostáva, ako sa postavia k Švédskym demokratom, ktorí potvrdili postavenie tretej najsilnejšej strany v krajine. V minulých rokoch s nimi všetky strany odmietali spolupracovať a označovali ich za „krajne pravicových populistov“. Po posledných voľbách sa však situácia trochu zmenila.

  Teraz už verejne odmietajú spoluprácu so Švédskymi demokratmi „len“ Strana stredu a Liberáli. Naopak Umiernení a Kresťanskí demokrati sú pripravení rokovať a sú pripravení spoluprácu, najmä v oblasti prisťahovalectva, vymeniť za svoju podporu. V hre je však podľa servera The Local aj spolupráca stredopravej aliancie so socialistami. „Vzájomná spolupráca by mohla byť založená na kompromise v otázke štátneho rozpočtu, o ktorom sa bude rokovať na jeseň,“ píše server.

  Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

  - Reklama -