Baránek: Zaujíma ma, prečo Kočner stále nie je obvinený. Analytik hovorí aj o prelome voči ĽSNS

  0
  Politický analytik Ján Baránek (Autor: Facebook, Slovak Political Watchdog - strážny pes na politikov)

  Za posledný týždeň sa toho veľa stalo – hneď v úvode týždňa vyšla informácia, že bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth mal sledovať pre Mariana Kočnera piatich novinárov z rôznych redakcií, medzi nimi aj zavraždeného Jána Kuciaka. Samotný Tóth sa ale voči informácii ohradil. Aký je váš názor na celú vec?

  Stále ide o tvrdenie proti tvrdeniu. Neviem si predstaviť, ako by jeden človek dokázal sledovať súčasne piatich ľudí. Fyzicky to je nemožné napriek tomu, že v tejto záležitosti je Tóth profesionál. Všetko závisí od toho, o aké sledovanie išlo – a teda, či to bolo “detektívne”, alebo bolo v zásade iba na základe analýz, ktoré sú dostupné z verejných zdrojov. Rovnako je dôležitá informácia, či sa nejaké sledovanie vôbec odohralo.

  Toto sú pre mňa otázky, na ktoré som doteraz explicitne nedostal jasnú odpoveď. Z toho dôvodu sa to nedá posudzovať. Samotný Peter Tóth tvrdí, že on o ničom takom na polícii nevypovedal. V prípade, že je pravda, že nič také nepovedal, tak by ma zaujímalo, čo je zdrojom danej informácie a prečo vznikla. To, že sa s Kočnerom pozná už dlhé obdobie, nikdy netajil, ale stále to nič neznamená.

  Rovnako vyšla informácia, že mu mal pomáhať aj Miroslav Kriak, ktorý do stredy pracoval na finančnej správe, po zverejnení informácií s ním však rozviazali pomer. Pomáhať im mala aj pomerne známa novinárka. Čo si o tom myslíte?

  K Miroslavovi Kriakovi sa neviem vyjadriť. Môže, aj nemusí to byť pravda. Pokiaľ ide o novinárku, ak nemala špeciálny kurz na sledovanie ľudí, tak nie je možné, aby bežný novinár robil takúto činnosť. Peter Tóth bol aspoň šéfom kontrarozviedky, tak isté skúsenosti v tejto veci má. Ak sa rozprávame o sledovaní, tak je nezmysel najať si na takúto činnosť bežného žurnalistu. A to z dôvodu, že ak by to niekto chcel robiť profesionálne, tak si určite nenajme novinára, ale odborníka a profesionála či experta. Vlastne, samotné neuričté obvinenie, že mu “pomáhala” je nekorektné, lebo pod tým si môžeme predstaviť naozaj čokolvek.

  V prípade samotného vyšetrovania mám jednu otázku, na ktorú si neviem odpovedať. Celá záležitosť sa zastavila pri Kočnerovi, pričom doteraz nebol obvinený z objednávky vraždy. Všetko, s čím novinári pracujú, sú dohady a v podstate ide o veci, ktoré celý problém zahmlievajú. Totiž, pre mňa nie je podstatné to, či Tóth a novinárka boli partneri, ale kde tá reťaz končí. Doteraz boli zverejnené iba informácie, že to zrejme končí u Kočnera, ale prečo doteraz nebol vyšetrovateľmi z daného činu obvinený? Myslím si, že toto je dôležité.

  Chápem, že ak médiá nemajú dostatok informácií, tak sa venujú druhotným veciam, ako sú práve informácie o údajnej pikantnej korešpondencii Lipšica, či údajnom zapojení novinárky. V tomto kontexte je to, že údajne išlo o bývalú partnerku Petra Tótha, irelevantnou informáciou. Takéto informácie sú každého súkromnou vecou, na ktorú neviem odpovedať. Rovnako neviem odpovedať ani na to, či si Lipšic dopisoval s obvinenou Alenou Zsuzsovou, alebo ide o podvrh. Takéto údaje však pre mňa nie sú zaujímavé.

  Zaujíma ma, prečo Marian Kočner stále nie je obvinený, ak s ním médiá narábajú ako s objednávateľom vraždy. Mňa, ako bývalého novinára skôr zaujíma, či je Kočner posledné ohnisko v reťazi, alebo ide o falošnú stopu, či medzistupeň. Toto je otázka na vyšetrovateľa alebo niekoho relevantného, kto by mi na ňu vedel odpovedať.

  Marian Kočner Zdroj: TASR

  Rovnako sme boli svedkami fiaska v parlamente, keď na dvakrát museli poslanci pre chybu hlasovať o novele zákona o ústavnom súde a voľbe ústavných sudcov. Hovorí sa, že Smer dokonca rokoval s Kotlebom, ale po nezapracovaní požiadaviek ĽSNS kotlebovci nakoniec za návrh nezahlasovali. Môžete toto komentovať?

  Čo sa dialo v zákulisí je vzhľadom na výsledok síce dôležité, ale nie najdôležitejšie. V tejto súvislosti však vidím iné posolstvo. Ak to je pravda, tak Smer je v prípade potreby ochotný rokovať aj s Kotlebom, na druhej strane sa daný zákon nepodarilo zmeniť a myslím si, že to je dobre. A to z dôvodu, že by sme nemali uberať právomoci prezidentovi, ak je priamo volený občanmi, pričom práve to chcel Smer presadiť. Už teraz je nepomer medzi pomerne silným mandátom, ktorý prezident dostane po voľbách od občanov, a reálnymi právomocami. To, že hlasovanie o novele zákona sa skončilo takto, je dobré pre nastavenie nášho systému.

  Ak by som to mal rozviesť, tak osobne by som sa prikláňal k tomu, aby sa voľba prezidenta vrátila do parlamentu. Potom by nebol problém otvoriť diskusiu o tom, akú právomoc by sme mohli prezidentovi zobrať. Pokiaľ tu však máme súčasný mechanizmus a prezidenta volí ľud, tak nemá logiku, aby sme mu ubrali právomoci. Naopak, mohli by sme mu ich pridávať, no máme premiérsky systém, nie prezidentský. Čiže, aby som to uzavrel, vzhľadom na jeho postavenie som proti tomu, aby sa mu na právomociach uberalo.

  Ide o istý politický prelom, pokiaľ ide o údajnú spoluprácu s ĽSNS a Smerom?

  Ja som už vlastne naznačil, že v prípade pravdivých informácií ide o jedno z hlavných posolstiev. A s najväčšou pravdepodobnosťou aj pravdivé sú. Je dôležité povedať, že ide o prelom pre ĽS NS, pretože daná situácia ju legitimizuje ako partnera pre ďalšie rokovania. A to z dôvodu, že ich doteraz všetci odmietali. Rovnako ide o prelom aj pre Smer, pretože oni ako jedna z prvých parlamentných strán boli ochotní rokovať s kotlebovcami.

  Novela neprešla, ústavní sudcovia sa tak budú voliť po starom. Môže tak teraz reálne hroziť kríza pri voľbe ústavných sudcov?

  Samozrejme, že hrozí. Súčasným ústavným sudcom končí funkčné obdobie budúci rok vo februári, ale kríza ako taká sa dá zažehnať pomerne ľahko. A to tým, že sa odchádzajúcim sudcom predĺži funkčné obdobie. Samozrejme, aj na takú zmenu treba podporu ústavnej väčšiny, čiže 90 hlasov poslancov.

  Pokiaľ by sa vybrali týmto smerom, tak si neviem predstaviť, že by niektorá zo súčasných strán v parlamente s týmto návrhom nesúhlasila. A to z dôvodu, že by sa nepomstili iba koalícii, ale všetkým tým, ktorí čakajú na podania, ktoré majú na ústavnom súde. Predpokladám, že sa vyberú cestou, kde predĺžia sudcom funkčné obdobie a tým pádom by sa zabránilo aj samotnej ústavnej kríze. Na druhej strane ale treba povedať, že v politike sa niekedy takéto logické úvahy javia ako neprávne, pretože politici sa začnú správať iracionálne.

  Včera bývalý minister kultúry za Smer a bývalý podpredseda strany Marek Maďarič oznámil, že vystupuje zo Smeru a nechce byť súčasťou koalície, ktorú vedie človek, ktorý vyznáva Orbánové hodnoty. Samotný Fico uviedol, že Maďarič z ich strany odišiel už dávno, pričom oznámenie bolo už len formálnym aktom. Aký je váš názor na túto celú vec?

  Osobne som z tejto informácie nebol prekvapený, v zásade išlo o otázku času. Na druhej strane som si myslel, že by sa Maďarič mohol pridať k údajnému krídlu Petra Pellegriniho, kde patria napríklad Peter Kažimír, Peter Žiga či Martin Glváč.Myslím si, že aj pre samotný Smer by to bolo lepšie. Nakoniec sa však rozhodol, že zo strany vystúpi. Treba povedať, že jeho rozhodovanie sa zameriavalo na ďalšiu politickú budúcnosť, pričom ju zrejme vidí v novovznikajúcich stranách.

  Z prostredia Smeru sme získali informáciu, že plánujú odísť ďalší poslanci blízki Maďaričovi. Ako reagujete na túto informáciu?

  To už by bol obrovský problém. V súčasnosti má koalícia 76 mandátov a podporu niektorých nezaradených poslancov. Ak by odišli ďalší ľudia, znamenalo by to, že stratia väčšinu a tým pádom by určite prišiel aj návrh na hlasovanie o dôvere, respektíve nedôvere vlády. V zásade by to znamenalo, že by vláda možno padla a tým pádom sa rozprávame o tom, či by boli predčasné voľby, alebo úradnícka vláda a podobne. To už sú však kombinácie, ale treba počkať na to, ako sa to vyvinie. Následne je dôležité, či daní poslanci budú vedieť, kam odchádzajú. Jedinou alternatívou by boli buď novovznikajúce strany, alebo projekt Andreja Kisku. Pochybujem, že by sa pridali do nejakej už existujúcej strany. V prípade projektu Andreja Kisku by bolo riziko, ak by rátali, že sa do neho pridajú, pretože zatiaľ nevieme, či nejakú stranu založí, ale ak by to plánoval, predčasné voľby by mu to vlastne znemožnili.

  Tento týždeň vyšla aj informácia, že prezident Andrej Kiska si po vražde Jána Kuciaka vypýtal od SIS spis, ktorý údajne poukazuje na to, že chápadlá talianskej mafie siahajú na najvyššie miesta v štáte. Premiér Pellegrini uviedol, že nejde o novú informáciu, dokument sa má skladať z dvanástich čiastkových správ, ktoré nehovoria o danom prepojení, pričom podľa neho Kiska zavádza. Rovnako sa do prezidenta pustil aj expremiér Fico a bývalý minister vnútra Kaliňák. Aký je váš názor?

  Musel by som vidieť spis, ktorý prezident dostal. Nejaké informácie síce zverejnil, ale iba by sme sa dohadovali, kto má pravdu. Nepredpokladám, že by išlo o úplné informácie, ale isté prepojenie nemôžeme vylúčiť. Ak by som sa mal vyjadriť, kde je pravda, tak by som sa skôr priklonil k verzii, že prepojenie existovalo. Teraz je dôležité zistiť, či bolo vedomé a či sa vedome využívalo.

  V prípade tejto otázky, ale aj v prípade Kočnera sa rozprávame o mikropriestore. Slovensko je veľmi malá krajina a relevantných ľudí v politike je ešte menej. Veľmi ťažko sa vyhnete tomu, aby niekto nepoznal konkrétneho človeka. Osobne pochádzam z Bratislavy, narodil som sa tam a rovnako aj vyrastal a teraz by ma niekto mohol kriminalizovať za to, že poznám toho-ktorého človeka, že sme spolu hrávali futbal a podobne.

  Treba si dávať pozor, kedy sú stretnutia viac-menej vynútené okolnosťou, že priestor Slovenska aj Bratislavy je malý, a kedy boli účelové a tým pádom aj využívané. Naozaj je niekedy obrovský problém, aby ste sa vyhli situácii, keď za jedným stolom budete sedieť s človekom, o ktorom sa v budúcnosti môže zistiť, že bol závadovou osobou. Vzhľadom na to, čo som povedal, si musíme dávať otázku, či tieto známosti boli účelovo využívané pre páchanie trestnej činnosti, korupciu, a podobne. 

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu