streda, 4 augusta, 2021
16.5 C
Bratislava
ÚvodArénaNa čele Ukrajinskej pravoslávnej cirkevi bude stáť arcibiskup-metropolita a nie patriarcha

Na čele Ukrajinskej pravoslávnej cirkevi bude stáť arcibiskup-metropolita a nie patriarcha

Podľa rozhlasovej stanice Echo Moskvy to v piatok vyhlásil predstaviteľ jej kyjevského patriarchátu Filaret s tým, že do ukrajinského parlamentu už bol predložený príslušný návrh zákona.

Ruská pravoslávna cirkev sa k tejto informácií zatiaľ nevyjadrila, dodalo Echo Moskvy.

Filaret ďalej informoval, že ak ukrajinská pravoslávna cirkev získa autokefálny štatút, na jej čele bude arcibiskup-metropolita, nie patriarcha. Tak si to podľa jeho slov želá konštantínopolský patriarcha Bartolomej, označovaný v rámci pravoslávia za “prvého medzi rovnými”.

V rozhovore pre Ukrajinský rozhlas Filaret uviedol, že celý titul hlavy ukrajinskej cirkvi by potom mal oficiálne znieť “arcibiskup a metropolita Kyjeva a celej Rusi a Ukrajiny a patriarcha kyjevský”. Na bežné použitie bude určený titul “patriarcha kyjevský a celej Rusi”.

Vysvetlil tiež, že o hlave ukrajinskej pravoslávnej cirkvi sa rozhodne hlasovaním. O tom, či pôjde o verejné alebo tajné hlasovanie rozhodnú účastníci zjednocujúcej synody zástupcov všetkých troch cirkví na Ukrajine, kde od jej osamostatnenia od Sovietskeho zväzu pôsobia až tri. 

Jedna z týchto cirkví je verná Moskovskému patriarchátu a vedie ju patriarcha Onufrij. Druhá, vedená od roku 1992 patriarchom Filaretom, Moskvu odmieta akceptovať. Tretia, ktorá je z nich najmenšia, patrí pod ukrajinskú pravoslávnu cirkev pôsobiacu v USA.

Dátum synody, na ktorej by malo dôjsť k zjednoteniu pravoslávnej cirkvi na Ukrajine, určí konštantínopolský patriarcha Bartolomej.

Práve rozhodnutím ekumenického patriarchu Bartolomeja z 11. októbra tohto roku, ktoré zverejnili počas všepravoslávneho snemu v Istanbule, bola zrušená 300-ročná podriadenosť kyjevských prelátov voči Moskve a bola tiež sňatá kliatba uvalená moskovským patriarchátom na ukrajinskú cirkev a jej predstaviteľov.

Okrem toho konštantínopolský patriarchát fakticky obnovil svoje práva na Ukrajinu, keď zrušil právo moskovského patriarchátu vymenúvať kyjevského metropolitu platné od roku 1686. Kyjevského metropolitu bude voliť spomínaný zbor biskupov.

Ruská pravoslávna cirkev, podobne ako aj rad ďalších miestnych pravoslávnych cirkví, vnímajú toto rozhodnutia konštantínopolského patriarchátu ako nepriateľský a protiprávny krok, ktorý podľa nich môže viesť k rozkolu vnútri pravoslávia. Ruská pravoslávna cirkev už medzičasom prerušila vzťahy a konštantínopolským patriarchátom.

Najnovšie sa k vývoju v pravosláví vyjadrila pravoslávna cirkev v Rumunsku, ktorá apelovala na jednotu pravoslávnych cirkví. Vo svojom vyhlásení zverejnenom v piatok vyzvala patriarcháty v Moskve a Konštantínopoli, aby podporovali “jednotu viery”, ktorá cirkvám poskytne slobodu pri pastorácii i v administratívnej oblasti.

 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,751 Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,598 Infikovaných 612 Last updated: 4. augusta 2021 - 07:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -